Festiwal zaczął się filmowo | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

Festiwal zaczął się filmowo

Dawid Głowacki brawurowo zagrał temat przewodni z filmu "Vabank". Fot.P.Reising

W sobotę 17 sierpnia 2019 roku odbył się pierwszy koncert I Festiwalu Sztuki Muzycznej. Licznie przybyła do piotrkowskiego Centrum Idei Ku Demokracji publiczność usłyszała światowe i polskie melodie filmowe.
Koncert rozpoczął się melodią z filmu „Mission Inpossible”. Następnie można było przypomnieć sobie melodie i piosenki z takich filmów jak np. „Star Wars”, „Pearl Harbor”, „Ojciec chrzestny”, „Piraci z Karaibów”, „Nothing Hill”, „Lista Schindlera”, „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, „Noce i dnie”, „Jan Serce”, „Trędowata”, „Polskie drogi”… Nie mogło zabraknąć melodii z filmu  „Vabank”, gdyż filmowy bank Kramera znajdował się tuż obok  Centrum Idei Ku Demokracji, dosłownie za rogiem.

Większość kompozycji wykonywana była instrumentalnie  przez zespół w składzie: Anna Gospodarek – skrzypce, Dawid Głowacki – klarnet i klarnet basowy, Patryk Matusiak – fortepian (a także gitara). Przy piosenkach pojawiał się na scenie młody baryton Radosław Blonka, który również jest inicjatorem i koordynatorem artystycznym  I Festiwalu Sztuki Muzycznej. W „Dumce na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem” gościnnie towarzyszyła mu Weronika Nowak. Profesjonalne wykonania oraz aranżacje Anny Gospodarek powodowały, że prezentowane utwory świetnie oddawały urok słynnych pierwowzorów.

Radosława Blonkę poznałem 14 lat temu. Był małym chłopcem, lecz swoim śpiewem wywarł na mnie niezapomniane wrażenie wykonując  piosenki Marka Grechuty. Pochodzi on z niewielkiej wsi Mzurki, położonej między Piotrkowem a Bełchatowem. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Woźnikach, gdzie nauczycielką muzyki była w tym czasie Renata  Toma i to ona dostrzegła w chłopcu wyjątkowy talent muzyczny. Radek dalszą naukę kontynuował w II LO w Piotrkowie, gdzie wspaniałą nauczycielką muzyki była również Renata Toma. Tutaj też ukończył Szkołę Muzyczną, a obecnie jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W ramach Festiwalu planowane są trzy koncerty i tygodniowe warsztaty operowe. Kurs wokalistyki klasycznej jest organizowany dla śpiewaków operowych, przede wszystkim absolwentów i studentów Akademii Muzycznych. Bierze w nim udział kilkunastu śpiewaków operowych m.in. z Chin, Izraela, Bułgarii, Rosji, Ukrainy i oczywiście z Polski. Są one prowadzone przez światowej sławy bułgarskiego tenora Kaludi Kaludova.

Najbliższy koncert zatytułowany „Mistrz i uczeń” odbędzie się już 24 sierpnia o godzinie 19. Wystąpi w nim Kaludi Kaludov wraz z uczestnikami warsztatów wokalnych. Już dzień później o godzinie 17.30 Anna Lasota zabierze słuchaczy „Muzyczną podróż po świecie musicali i filmów”. Koncerty są skierowane do szerokiej publiczności i odbywają się na dziedzińcu CiKD. Wstęp na nie jest wolny.

Paweł Reising

Centrum Idei ku Demokracji

Kategoria

Muzyka

Adres

Centrum Idei ku Demokracji

ul. Rycerska 3
97-300 Piotrków Trybunalski
tel. +48 44 645 92 45
do galerii wejście od pl. KościuszkiCentrum Idei ku Demokracji
do galerii wejście od pl. Kościuszki
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.