Hołd dla pianisty | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Hołd dla pianisty

Wieczór muzyczny poświęcony wybitnemu pianiście Władysławowi Kędrze (1918-1968). Wystąpią Cezary Karwowski i Marek Jeutner, laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego, którego patronem jest Władysław Kędra. Koncert poprzedzi wykład Dariusza Marciniszyna „Władysław Kędra – ambasador Łodzi”.
Władysław Kędra, wybitny pianista i pedagog, był absolwentem przedwojennego łódzkiego Konserwatorium Muzycznego. Także w Łodzi, w wieku 15 lat, zadebiutował na koncercie z orkiestrą. W latach powojennych wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi – dzisiejszej Akademii Muzycznej. Prowadził bardzo intensywne życie koncertowe w Europie i Stanach Zjednoczonych, co było efektem sukcesów odniesionych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Genewie (medal finalisty w roku 1946) i na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie zdobył V nagrodę. Koncertem pamięci pianisty łódzka Akademia włącza się w tegoroczne obchody 100-lecia urodzin i 50-lecia śmierci Władysława Kędry. O biografii i stylu wykonawczym łódzkiego finalisty Konkursu Chopinowskiego opowie Dariusz Marciniszyn z Uniwersytetu Wrocławskiego podczas wykładu ilustrowanego „Władysław Kędra – ambasador Łodzi” o godz. 16.30 w sali 31 w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi.

Wykonawcami koncertu są pianiści, którzy mimo młodego wieku, mają na koncie uczestnictwa w wielu festiwalach oraz liczne nagrody w konkursach muzycznych. Obaj są zdobywcami I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Władysława Kędry w Łodzi (Cezary Karwowski – edycja 2016, Marek Juetner – edycja 2018 oraz II nagroda w edycji 2016). Dodatkowo, podczas konkursu w roku 2018, Marek Jeutner został wyróżniony Nagrodą Kierownika Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina. Marek Jeutner jest uczniem VI klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gliwicach, gdzie kształci się pod okiem mgr. Grzegorza Machury. Cezary Karwowski jest studentem II roku studiów licencjackich w klasie fortepianu prof. Roberta Marata w Akademii Muzycznej w Łodzi.

W pierwszej części wieczoru wystąpi Marek Jeutner. Koncert rozpocznie niezwykle spokojny Nokturn B-dur, kompozytora-premiera, Ignacego Jana Paderewskiego. Nastrój spokojnej nocy zostanie stanowczo przekreślony dwiema częściami Sonaty b-moll op. 35 Fryderyka Chopina. Pozostając przy twórczości polskiego romantyka, zaprezentowane będą trzy późne kompozycje – Mazurek a-moll i Mazurek As-dur z op. 59 oraz majestatyczny, heroiczny Polonez As-dur op. 53. Ostatnim utworem w wykonaniu Marka Jeutnera będzie bogata w liryczne melodie, lecz także wesoła i żywiołowa VI Rapsodia węgierska Franciszka Liszta. Po przerwie sala Pałacu Karola Poznańskiego wypełni się muzyką w wykonaniu Cezarego Karwowskiego. Wykona trzynaście kontrastujących ze sobą Preludiów z opusu 28 Fryderyka Chopina (numery 1-8, 20-24), których wyjątkowość podkreślał sam Franciszek Liszt. Następnie, w programie ujęte zostały kompozycje Claude’a Debussy’ego. Pianista wykona Hommage à Rameau z I tomu Images, Preludium nr 3 La puerta del vino (Brama wina) i Preludium nr 5 Bruyères (Wrzosy) z tomu II, a zakończy koncert wykonaniem Preludium nr 7 z tomu I Ce qu’a vu le vent d’ouest (To, co widział zachodni wiatr).