Koncert noworoczny | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

Koncert noworoczny

Zgodnie z kilkuletnią tradycją Akademia Muzyczna w Łodzi uczci rozpoczęcie Nowego Roku koncertem współorganizowanym przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe. W Sali Koncertowej uczelni wystąpi Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod batutą Jacka Rogali.
W programie koncertu znajdą się „Ciaccona in memoria Giovanni Paolo II per archi” Krzysztofa Pendereckiego oraz dzieła orkiestrowe klasyków wiedeńskich: Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Josepha Haydna. Partię wiolonczeli solo wykona student Michał Balas. Transmisja na żywo odbędzie się 16 I o godz. 18 na kanale YouTube Akademii Muzycznej w Łodzi.

Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej rozpocznie koncert od wykonania Symfonii nr 16 C-dur KV 128 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Dzieło powstało wiosną 1772 roku, gdy Klasyk miał 16 lat. Młodzieńczą atmosferę podtrzyma występ Michała Balasa, który interpretować będzie partię wiolonczeli w Koncercie wiolonczelowym C-dur Hob. VII B:1 Josepha Haydna. Student łódzkiej Akademii kształci się w klasie prof. Stanisława Firleja. Na zakończenie wieczoru zabrzmi „Ciaccona in memoria Giovanni Paolo II per archi” Krzysztofa Pendereckiego, skomponowana w 2005 roku.

Solista Michał Balas jest laureatem pierwszych nagród licznych krajowych i międzynarodowych konkursów dla młodych muzyków. Koncertował jako solista z orkiestrami: Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Kaliskiej, a także Südwestdeutsches Kammerorchester Pforzheim w Niemczech oraz Apollo Orchestra w USA. Dyrygent Jacek Rogala od 2001 roku jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. Na swym koncie ma koncerty na wielu renomowanych festiwalach i konkursach w Europie, Azji i obu Amerykach. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej.


więcej informacji:
www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/styczen-2021/155563-koncert-noworoczny-dla-lodzkiego-towarzystwa-naukowego