MONARCHA DELLA TROMBA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

MONARCHA DELLA TROMBA

Kolory Polski w Lutomiersku. Koncert Starck Compagnay - zespołu nawiązującego do tradycji jasnogórskiego korpusu trąbek, grającego muzykę barokową - rodzime kompozycje zachowane na Jasnej Górze, utwory kompozytorów europejskich, wykonywane przez jasnogórskich trębaczy, oraz utwory z polskich tabulatur organowych.
Koncert nawiązuje do starej i niezwykle popularnej tradycji muzycznej okresu od XV do XVIII wieku, jaką był zespół trąbek, często nazywany korpusem trębaczy. Zespół taki, pełniący funkcje militarne i reprezentacyjne, działał przy niemal każdym dworze królewskim ówczesnej Europy. Do wyjątków należał korpus trębaczy działający na Jasnej Górze, jako jedyny utrzymywany przez klasztor. Do dziś przetrwało wiele informacji o trębaczach jasnogórskich, ich obowiązkach, instrumentach i wykonywanej muzyce. Unikatowymi zabytkami są instrumenty oraz kompozycje z gatunku muzyki reprezentacyjnej, przeznaczone dla konkretnych trębaczy.

Program koncertu odnosi się do symboliki i znaczenia trąbki w okresie baroku, z jednej strony traktowanej jako instrument wojenny i paradny, z drugiej zaś utożsamianej z symbolami religijno-eschatologicznymi (głos Boga, 7 trąb apokalipsy). Do wskrzeszonej po latach tradycji jasnogórskiego korpusu trąbek nawiązuje zespół Starck Compagnay. Powstał w 1997 r. w Krakowie z inicjatywy trębaczy Tomasza Ślusarczyka i Stanisława Majerskiego oraz kotlisty Ryszarda Haby. Jego nazwa pochodzi od nazwiska twórcy XVII-wiecznej trąbki zachowanej na Jasnej Górze, Hieronymusa Starcka. Kierownikiem zespołu jest Tomasz Ślusarczyk, ceniony specjalista trąbki barokowej, koncertujący w kraju i za granicą.

Wystąpi:
Starck Compagnay: Tomasz Ślusarczyk, Michał Tyrański, Damian Kurek, Wojciech Kaszuba, Filip Pysz, Bernard Niezgoda – trąbka barokowa; Grzegorz Pytlik, Bogdan Piznal, Andrzej Tkaczyk – puzon barokowy; Bartosz Sałdan – kotły barokowe, Paweł Muzyka – violone, Artur Szczerbinin – organy/klawesyn.

W programie:
Rodzime kompozycje zachowane na Jasnej Górze, utwory kompozytorów europejskich, wykonywane wówczas przez jasnogórskich trębaczy, oraz utwory z polskich tabulatur organowych.

Program wycieczki:
Autokar g. 12. Trasa: Łódź – Aleksandrów Łódzki – Solca Mała – Kazimierz – Lutomiersk – Łódź.

Do niegdysiejszego miasta Lutomierska jeszcze niedawno dojeżdżał tramwaj z Łodzi, choć sama miejscowość przez blisko ćwierć wieku położona była w dawnym województwie… sieradzkim! Nim jednak zaznajomimy się z małomiasteczkową, pełną ciszy i spokoju atmosferą położonego na wysokiej skarpie nad rzeką Ner Lutomierska, zwiedzając okolice natkniemy się na wiele wciąż jeszcze stosunkowo mało znanych, ale ciekawych atrakcji. Jeszcze w granicach Łodzi (na Brusie) odwiedzimy położone naprzeciw siebie przy ul. Konstantynowskiej dwa muzealne obiekty – schron z czasów II wojny światowej, niegdyś broniący miasta od zachodu, oraz zabytkową zajezdnię tramwajową.

W Aleksandrowie Łódzkim poznamy historię miejscowej gminy ewangelickiej w tutejszym kościele, zaś w Solcy Małej… Indian Ameryki Północnej w Wiosce Indiańskiej Tatanka. Pełną ekspresji i autentyczności opowieść o życiu Indian usłyszymy przy ognisku w tipi, obejrzymy też jedyną w Polsce indiańską ziemiankę. Odwiedzimy również kolejne z dawnych niewielkich miasteczek – Kazimierz nad Nerem, w którym zachowała się m.in. oryginalna „dzielnica” drewnianych stodół, położona na skraju miejscowości. Kazimierz z Lutomierskiem zaś do tej pory łączy oryginalny, stalowy most tramwajowy przerzucony nad Nerem – niegdyś pełnym ścieków z łódzkiej aglomeracji, dziś szybko odzyskującym walory przyrodnicze, toczącym swe spokojne wody szeroką, pełną malowniczych łąk doliną.