Nagrody dla Stańczyka i Kaczmarka! | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

Nagrody dla Stańczyka i Kaczmarka!

Fot. Andrzej Staszok

Na Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim Grand Prix zdobył Marcin Stańczyk - kompozytor z Łęczycy, a Nagrodę za Całokształt Twórczości wręczono Janowi A.P. Kaczmarkowi, kompozytorowi i dyrektorowi Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk, który w lipcu czwarty raz odbędzie się w Łodzi.
Grand Prix Komeda powędrowało do Marcina Stańczyka, autora muzyki do filmu "Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna" w reż. Borysa Lankosza. Werdykt jury został ogłoszony 8 czerwca 2019 podczas gali zamykającej festiwal.

– Przyjechałem z pozornie dość odległej planety, która nazywa się "muzyka poważna". Funkcjonuję raczej w środowisku sal filharmonicznych i w korytarzach akademii muzycznej; raczej nie w błysku fleszy. Pojawiłem się tutaj dzięki Borysowi i Magdalenie Lankoszom, którzy zaprosili mnie do współpracy przy filmach "Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna" oraz "Ciemno, prawie noc". To pokazuje, że tak naprawdę nie ma granic w sztuce. Pokazuje to też werdykt jury, w składzie którego mamy przedstawicieli bardzo różnych sztuk i gatunków artystycznych – mówił Marcin Stańczyk.

Tego wieczoru przyznano także trzy inne wyróżnienia. Po raz drugi została wręczona Nagroda za Całokształt Twórczości dla Jana A.P. Kaczmarka. O tym wybitnym kompozytorze, zdobywcy Oscara i wielu znaczących nagród mówił dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski (felietonista "Kalejdoskopu"). – Jan A.P. Kaczmarek, kiedy odbierał Oscara, powiedział: ,,Nigdy nie traćcie marzeń", nawiązując oczywiście do nagrodzonego filmu "Marzyciel". My na Grand Prix Komeda chwalimy i dowartościowujemy kompozytorów muzyki filmowej, a przykład Jana A.P. Kaczmarka może być wzorcowy. Pochodzi z Konina, zaczynał w teatrze alternatywnym: w "Laboratorium" Grotowskiego, potem był Teatr Ósmego Dnia i Orkiestra Ósmego Dnia, potem flirt z Hollywood. Mnóstwo prac dla teatru, filmu, kompozycji oryginalnych, współpracował na planach produkcji filmowych chociażby polskich, amerykańskich, czeskich, niemieckich, francuskich... W jego pracach uderza wszechstronność, otwartość i wielowątkowość. To obywatel świata, który z wielką otwartością sięga po różne faktury muzyczne. Tę otwartość czuje się w jego muzyce, a także w festiwalu, który organizuje – Transatlantyk w Łodzi.
Sam laureat podkreślał, że jest zaszczycony nagrodą. – Muzyka jest jednym z najwspanialszych rodzajów aktywności ludzkiej – podkreślał ten wybitny kompozytor.

Na 8. edycji festiwalu została przyznana po raz pierwszy Nagroda Publiczności. Decyzją widzów powędrowała ona do twórców filmu ,,Powrót" – reżyserki Magdaleny Łazarkiewicz i kompozytora Antoniego Komasy-Łazarkiewicza. 

Nagrodę dla Młodego Artysty im. Wojciecha Jerzego Hasa, przyznawaną twórcy kontynuującego artystyczne poszukiwania wybitnego polskiego reżysera, autora takich obrazów jak m.in. „Rękopis znaleziony w Saragossie” czy „Jak być kochaną”, otrzymał Bartosz Konopka za film „Krew Boga”. Donatorką wyróżnienia jest Wanda Ziembicka-Has, wdowa po Wojciechu Jerzym Hasie. Zostało ono na festiwalu w Ostrowie Wielkopolskim wręczone po raz pierwszy. Bartosz Konopka to twórca docenionego przez widzów i krytyków „Lęku wysokości” czy nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”. Łukasz Maciejewski powiedział, że „Krew Boga” jest filmem opowiadającym o duchowości w sposób, w jaki nikt nie opowiadał przez wiele lat. - Zachwyciłem się tą narracją, dlatego jestem szczęśliwy, że ta nagroda trafia do Bartosza Konopki.

Galę finałową festiwalu zakończył koncert L.U.C. and Rebel Babel Film Orchestra.

Fot. Andrzej Staszok

Kategoria

Muzyka