NOC W WIELKIM MIEŚCIE | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

NOC W WIELKIM MIEŚCIE

Kolory Polski w Siedlątkowie. Koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki, który zaprezentuje utwory ze swojej płyty „Noc w wielkim mieście” zawierającej repertuar przedwojennych orkiestr jazzowych, grających w restauracjach i nocnych klubach Krakowa, Lwowa i Warszawy.
Jazz trafił do Polski wcześniej, niż się powszechnie uważa, bo nie po II wojnie światowej, ale w latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przed wszystkim restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze i tancerze, organizowano dancingi. Artyści dobrze znali repertuar europejski, bo musieli sprostać oczekiwaniom gości z zagranicy – Paryża, Wiednia czy Berlina. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swych występów Jazz Band Młynarski-Masecki.

Wokalista Jan Emil Młynarski (syn Wojciecha Młynarskiego), oraz pianista Maciej Masecki, w listopadzie 2017 r. wydali debiutancką płytę pod tytułem „Noc w wielkim mieście”. Teledysk do piosenki „Abduł Bey”, która promowała album, zdobył nominację do Fryderyka 2018. „Już dawno polski jazz nie zaoferował płyty tak bardzo uniwersalnej, lekkiej i przystępnej, niczym nie odbiegającej od dawnych standardów, zrealizowanej z pasją i znajomością tematu” – pisał w recenzji Dawid Bartkowski. Piosenki Jazz Bandu Młynarski-Masecki to trafne odzwierciedlenie klimatu tamtych czasów. Utwory swingowe, w większości dotąd nieznane, urzekają tanecznym rytmem. Do tańca porywają też tanga, z których polscy kompozytorzy słynęli na świecie. Młynarski i Masecki nawiązują do postaci Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego śpiewaka rozrywkowego, oraz Henryka Warsa – znanego pianisty, aranżera i kompozytora.

Wystąpi:
Jazz Band Młynarski-Masecki w składzie: Jan Emil Młynarski – śpiew/bandżola, Marcin Masecki – pianino/aranżer/dyrektor muzyczny, Jerzy Rogiewicz – perkusja, Piotr Wróbel – suzafon, Tomasz Duda – saksofon, Jarosław Bothur – saksofon, Michał Fetler – saksofon.

W programie:
Utwory z płyty „Noc w wielkim mieście” – tytułowy, „Mr Brown”, „Mała miss”, „Czarna kawa”, „Abduł Bej”, „New York Baby”, „Nikodem”, „Jadzia”, „Czy pani tańczy rumbę”.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
> stoiska: pszczelarskie, lokalne wypieki, rękodzieło /16
> występ lokalnego zespołu – po koncercie „Kolorów”

Program wycieczki:
Autokar g. 9. Trasa: Łódź – Poddębice – Uniejów – Drużbin – Zbiornik Jeziorsko – Siedlątków – Łódź.

Chyba najczęściej odwiedzaną atrakcją naszego regionu położoną poza samą Łodzią stał się w ostatnich latach Uniejów, a właściwie znane już w całej Polsce Uniejowskie Termy, czerpiące swe gorące wody z bogatych odwiertów geotermalnych. Będziemy mieli okazję obejrzeć Zakład Geotermii, dzięki któremu dziś miasto ma nie tylko ekologiczne ogrzewanie, ale i wodę termalną używaną do celów zdrowotnych i rekreacyjnych. Podczas spaceru po Uniejowie poznamy układ przestrzenny miasta, po drugiej stronie Warty zobaczymy jedną z najstarszych budowli – zamek biskupów gnieźnieńskich (zbudowany w XIV w., później przebudowywany, dziś muzeum i hotel). Kolejną atrakcją będzie również skansen – Zagroda Młynarska, mieszcząca m.in. restaurację z doskonałą kuchnią. Jadąc do Siedlątkowa zobaczymy jeszcze co najmniej dwa podłódzkie „naj” – największą rzekę regionu – Wartę, i największy zbiornik wodny – Jeziorsko, utworzony na tej rzece w pobliżu Siedlątkowa. Po drodze odwiedzimy poddębicki Ogród Zmysłów i położony w nim Pałac Grudzińskich. Skosztujemy także wyrobów mleczarskich na koziej farmie w pobliskim Drużbinie.