Recital organowy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

Recital organowy

W klasztorze w Łagiewnikach wystąpi młody utalentowany organista Paweł Urbanek – słuchacz Młodzieżowej Akademii Muzyki w klasie organów Krzysztofa Urbaniaka. Na klasztornych organach zabrzmi muzyka Dietericha Buxtehudego, Johanna Sebastiana Bacha i Nielsa Wilhelma Gade’a. Będzie to muzyczna podróż przez epoki.
Krzysztof Urbaniak o swoim podopiecznym mówi tak: „To jeden z najzdolniejszych organistów tego bardzo młodego pokolenia. Kształci się także w klasie fortepianu w szkole im. Wieniawskiego, więc technicznie nie mamy prawie nad czym pracować, od razu przechodzimy do pracy nad ekspresją wykonawczą.” Paweł Urbanek rozpocznie recital od wykonania Praeludium g-moll BuxWV 148 Dietericha Buxtehudego. Następnie zabrzmią dwa dzieła Johanna Sebastiana Bacha – III Sonata triowa d-moll BWV 527 oraz Praeludium i fuga f-moll BWV 534. Szczególnie pięknie w kościelnym wnętrzu zabrzmi sonata triowa, a to ze względu na kameralny charakter dzieła korespondujący z kameralnym brzmieniem klasztornych organów. Paweł Urbanek zakończy recital muzyką romantyczną – zabrzmi trzecia część z dzieła Drei Tonstücke op. 22 Nielsa Wilhelma Gade’a.

Paweł Urbanek z wyróżniającymi wynikami uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, w klasie fortepianu mgr Elżbiety Makowskiej. Wiosną 2019 roku pod kierunkiem dr. hab. Tomasza Króla zdobył w duecie z Franciszkiem Wachowiczem (skrzypce) III nagrodę oraz nagrodę za najlepsze wykonanie utworu klasycznego na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej dla Młodych Wykonawców w Wilnie na Litwie. Przygodę z organami rozpoczął amatorsko w wieku 7 lat. Od trzech lat systematycznie uczęszcza na zajęcia w ramach Młodzieżowej Akademii Muzyki organizowaną przez Katedrę Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Łodzi i kształci się pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Urbaniaka. Od 2016 roku regularnie uczestniczy w warsztatach Letniej Akademii Organowej w Pasłęku, gdzie pod kierunkiem pedagogów łódzkiej Akademii doskonali swoje umiejętności gry na organach. Uczestniczył również w warsztatach organowych prof. Matthiasa Havingi (Holandia).