Soundedit ’21 – Tomek Lipiński | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =

Soundedit ’21 – Tomek Lipiński

Tomek Lipiński, fot. materiały prasowe

Muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta, kompozytor, autor piosenek. Tomek Lipiński wystąpi podczas tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit jako gwiazda wieczoru Soundedit Spotlight (23 X) oraz otrzyma statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem”.
Tym razem projekt Spotlight odbędzie się w zupełnie nowej formie w Klubie Wytwórnia. Będzie to dzień poświęcony najciekawszym wykonawcom, którzy wydali albumy w czasie pandemii. To również wieczór dedykowany ważnym zjawiskom na scenie muzycznej, zrealizowanych mimo utrudnień związanych z Covid-19. Pięcioro najbardziej wpływowych polskich dziennikarzy muzycznych: Agnieszka Szydłowska (Newonce), Bartek Chaciński („Polityka”), Jędrzej Słodkowski („Gazeta Wyborcza”), Piotr Stelmach (Radio 357) i Jarek Szubrycht („Gazeta Wyborcza”, „GaMa”) zaprezentuje po jednym ze swoich faworytów ostatnich miesięcy. Redaktorzy wezmą również udział w specjalnym panelu dyskusyjnym, opisującym rodzimy rynek muzyczny w „okresie zarazy”. Koncerty odbywać się będą naprzemiennie. Na dwóch scenach zagrają: Wolska, Bluszcz, Morświn, Blokowisko, Oxford Drama.

Jako gwiazda wieczoru wystąpi legenda polskiej muzyki – Tomek Lipiński, który podczas Gali wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem” odbierze statuetkę w uznaniu za „Szczególną wrażliwość muzyczną i kunszt słowa”. Afterparty zagra tegoroczny laureat Fryderyka – Baasch.

Tomek Lipiński urodził się w 1955 r. w Warszawie jako syn Eryka Lipińskiego, współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu i założyciela Muzeum Karykatury. Po maturze krótko studiował na warszawskiej ASP. Lider i współzałożyciel zespołów Tilt i Brygada Kryzys. Współtworzył zespół Fotoness, współpracował m.in. z Izraelem. Nagrywał również pod swoim imieniem i nazwiskiem: „Nie pytaj mnie” (1994 r.) i „To, czego pragniesz” (2016 r.). Jest autorem lub współautorem takich przebojów jak: „Centrala”, „Mówię ci, że”, „To co czujesz, to co wiesz”, „Nie wierzę politykom”, „Runął już ostatni mur”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Nie pytaj mnie co jest dobre, a co złe” .

W latach 1991-1993 pisał felietony dla pisma "Tylko Rock". Produkował i prowadził programy muzyczne „60/90” dla TVP (1991-93) oraz koncerty. Był dyrektorem marketingowym BMG Poland (1993 r.), współtwórcą i prezenterem kultowej Radiostacji (1998-2000), redaktorem naczelnym Aktivista (2000 r.). Prowadził także show Radia Roxy p.t. „Wysypisko” (z raperem Vieniem) i program Radia Gdańsk „Czarowne chwile ze starym winylem” (z Jackiem Staniszewskim). Ma na koncie kilka drugoplanowych ról aktorskich, jest autorem muzyki i piosenek do kilku filmów, m.in. piosenek do obrazu „Słodko gorzki”, za które dostał w 1996 r. nagrodę na gdyńskim XXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, „Psy II: Ostatnia krew” oraz „Reich” – wszystkie w reż. Władysława Pasikowskiego, „Tramwajada” – reż. Bolesława Pawicy. Komponował także do dokumentalnych filmów i realizacji teatralnych Andrzeja Titkowa.

Wziął udział w filmie „Beats of Freedom” („Zew wolności”), w którym opowiada brytyjskiemu dziennikarzowi i autorowi książek Chrisowi Salewiczowi o historii i roli muzyki rockowej w polskich przemianach lat 70. i 80. Był jednym z inicjatorów założenia Związku Zawodowego Muzyków RP i Związku Producentów Audio Video. W 2011 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nagrał w różnych składach kilkanaście płyt. Jego ostatni album z 2015 r. nosi tytuł „To, czego pragniesz”. Obecnie nagrywa i występuje z zespołem w składzie: Karol Ludew – perkusja, Piotr Leniewicz – gitara basowa, Marcin Krakowiak – kbd., wiolonczela, gitara, Anna Patynek – instr. perkusyjne) jako TOMEK LIPIŃSKI. Od 2017 r. jest członkiem Zarządu i Skarbnikiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jest także członkiem Zarządu Fundacji Music Export Poland. 4 sierpnia 2021 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych.

Tomek Lipiński wystąpi podczas Gali wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem", przed swoim koncertem odbierze statuetkę w uznaniu za „Szczególną wrażliwość muzyczną i kunszt słowa". W roku 2021 Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit rozpocznie się 21, a zakończy 24 października. Soundedit Spotlight – special odbędzie się 23 października w Klubie Wytwórnia.