Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
WYWIAD. Z metropolitą łódzkim i od 2016 r. członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego przy Konferencji Episkopatu Polski Grzegorzem Rysiem rozmawiają Piotr Grobliński i Łukasz Kaczyński w pierwszej odsłonie cyklu rozmów o kulturze i sztuce z liderami duchowymi kościołów współczesnej Łodzi.
Artystka była przyjemnie zaskoczona, że na wernisaż jej pierwszej indywidualnej wystawy w Polsce przyszło tak wiele osób. Galeria Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie wypełniła się po brzegi gośćmi, którym nie przeszkadzało, że był środek tygodnia, późna pora i niezbyt sprzyjająca pogoda.
Czerpanie artystycznej inspiracji z dotychczasowego dziedzictwa kulturalnego to oczywiście żadna nowość, niemniej tradycja przepuszczona przez młode umysły twórców z nowoczesnym podejściem do zastanej rzeczywistości zawsze może dać ciekawe efekty. Tak też jest w przypadku projektu Createx.
RELACJA Z DYSKUSJI. Przestrzenie dla kultury i kultura w przestrzeni publicznej – wokół tych tematów skupiliśmy artystów, animatorów, badaczy kultury, architektów, ludzi zainteresowanych miejskimi przestrzeniami podczas dyskusji „Więcej miejsca!” w Przystanku Architektura. Pokazała ona, jak wiele łódzkie środowisko ma jeszcze do zrobienia.Dyskusja połączona była z premierą "Kalejdoskopu" nr 10/19 i powiązana z jego tematem.
RECENZJA. Jest strasznowato*. W wylęgarni zła i brzydoty panuje ciemność, mucha bzyczy irytująco nad tym zgniłym pomiotem, a smuga światła latarki wydobywa z mroku potwory…
W łódzkim wydawnictwie Kusiński ukazał się przepięknie wydany album „Popatrzcie i posmakujcie. Biblijne grafiki Tadeusza Furdyny SDB”. Ksiądz Furdyna, znany z projektowania wnętrz sakralnych i witraży, jest też znakomitym ilustratorem. W albumie znalazły się jego rysunki inspirowane wersetami Nowego Testamentu. 
Paweł Kwiatkowski, asystent w Pracowni Technik Łączonych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, otrzymał pierwszą nagrodę podczas Międzynarodowego Biennale Grafiki w Bukareszcie (2019) za prace "Haust" i "Play, stop, rewind". Do wystawy zakwalifikowało się 125 artystów, a spośród nich nagrodzonych zostało sześciu.
Projekt "Filmowe spotkanie z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga" wielopłaszczyznowo promuje dzieło Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”, znajdujące się w gdańskim Muzeum Narodowym.
Laureatką łódzkiej nagrody wręczanej artystom przez artystów została tym razem krakowska twórczyni Cecylia Malik.
FELIETON. A nawet więcej, jak się zdaje: 31 XII 1952 roku „Dziennik Łódzki” zamieścił artykuł „Łódź Kaliska tańczy i maluje”. Prawie uwierzyłem w to, co widzę, a ponieważ trochę niedowidzę, a jeszcze bardziej lubię naginać fantazje do rzeczywistości, zacytuję... Pisze Maciej Cholewiński.