Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
28 MAJA 2021 - 5 WRZEŚNIA 2021

Urszula Czartoryska wobec fotografii

28 V w ms² otwarta zostanie wystawa w ramach Fotofestiwalu „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii”. Budowana przez Czartoryską kolekcja fotografii Muzeum Sztuki tworzona była z wyczuciem pulsu współczesności. Powstawała ze zrozumieniem dynamicznych przemian w obrębie kultury wizualnej, a także indywidualnych procesów twórczych.
14 MAJA 2021 / 14 MAJA 2021 - 20 CZERWCA 2021

Fotografie ze Szkoły Filmowej

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę fotografii studentów Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi "Zanurzając się w głąb siebie". Otwarcie 14 V o godz. 19 przy ul. Dąbrowskiego 5.
22 MAJA 2021 - 31 LIPCA 2021

Adonis - Kirklewska i Pasiewicz

Galeria Art Hub zaprasza 22 V o godz. 18 na otwarcie wystawy "Adonis". Znajdą się na niej prace Magdy Kirklewskiej i Piotra Pasiewicza (malarstwo, wideo, instalacja).
6 MAJA 2021 - 17 CZERWCA 2021

Prolog Fotofestiwalu

Dwudziesta edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii odbędzie się w czerwcu, ale już 6 V w Ośrodku Propagandy Sztuki zostanie otwarta wystawa towarzysząca pt. "Obrazy cyfrowe", którą zainspirował Józef Robakowski, główny kurator tegorocznej edycji.
WYWIAD. W sztuce najważniejsza jest prostota formy – przekaz powinien być na tyle bezpośredni, by móc wyrazić odpowiednie emocje. Bezpośredniość to gwarantuje, bo artysta nie musi na bieżąco analizować tego, co robi. Czas na analizowanie jest przed rozpoczęciem pracy, w trakcie malowania może rozpraszać – mówi Dominik Woźniak, artysta, który od kilku lat realizuje publiczne Sesje Autorskie.
20 KWIETNIA 2021 - 22 SIERPNIA 2021

Exhibition Slow w Muzeum Fabryki

20 IV rusza niecodzienny projekt artystyczny realizowany przez Muzeum Fabryki. Najnowsza hybrydowa wystawa „Exhibition Slow” łączy świat rzeczywisty z wirtualnym.
Rozpoczęła się III edycja konkursu organizowanego przez markę Radaway. W tym roku studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi będą mogli wykazać się umiejętnościami w zakresie projektowania wzorów nadruku na szkle.
RECENZJA. Pandemia poczyniła szkody w edukacji, także tej artystycznej. Ciężko nauczyć się warsztatu grafika czy malarza za pośrednictwem sieci, być może też nauka online działa demotywująco. Jakby nie było, do tegorocznego Konkursu Strzemińskiego – Sztuki Piękne zgłosiło się mniej studentów niż zwykle. I dlatego przeważały tu, niestety, prace niedojrzałe, niedomyślane. Ale oczywiście znalazły się i wartościowe propozycje. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
KOMIKS. Nareszcie! Chociaż może należałoby napisać – dlaczego dopiero teraz? Kajko i Kokosz – bohaterowie kultowych komiksów Janusza Christy trafili do serialu animowanego. Co ciekawe i ważne, w produkcję pierwszego sezonu serii Netfliksa zaangażowana była śmietanka współczesnego polskiego komiksu, z Tomaszem Leśniakiem i Michałem Śledzińskim na czele. Pisze Piotr Kasiński.
10 CZERWCA 2021 - 27 CZERWCA 2021

20 lat Fotofestiwalu. Robakowski kuratorem

20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi odbędzie się w dniach 10-27 czerwca. Będą dwa centra festiwalowe, prezentacje prac ponad 150 artystów i artystek wizualnych oraz 40 wystaw w całym mieście, a wśród nich ekspozycja fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, w tym tych autorstwa Andy’ego Warhola, Romana Opałki czy Natalii LL. Program części głównej tworzy prof. Józef Robakowski.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.