Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Tydzień temu w galerii przy ul. Sieradzkiej 8 zakończyła się wystawa prac uczestników warsztatów plastycznych ODA . Spośród zaprezentowanych prac uwagę wielu osób zwracały niedużych rozmiarów obrazy olejne przedstawiające owoce.
Wśród lasów na południe od Sulejowa skrywa się niewielka wieś o nazwie Taraska. Na jej skraju istnieje ciekawe miejsce, galeria połączona ze skansenem, a nazwana Zagrodą Wyobraźni „Nad Czarną i Pilicą”, gdyż te dwie rzeki przepływają i łączą się w pobliżu.
Ubiór wedle wzoru z rysunku Teresy Tyszkiewicz, legginsy odwołujące się do performance’u Ewy Partum – z jedną nogawką „młodą”, a drugą „starą”, sukienki z obrazu Wojciecha Fangora. Wszystko to można przymierzyć w salonie Domu Mody Limanka – w pełnej rozmiarówce. A w przymierzalni zrobić sobie portret wielokrotny a la Witkacy.
Muzealny sklep z ubraniami w motywy zerżnięte z dzieł sztuki, ze stojakami na wieszaki pożyczonymi od Strzemińskiego? Cóż za przewrotny pomysł. Ten projekt pachnie świeżością.
7 MARCA 2019 - 6 KWIETNIA 2019

Wokół Księżyca

Kameralna wystawa malarstwa Przemysława Wachowskiego jest przeglądem ostatnich działań artysty, swoistym zaproszeniem, aby zanurzyć się w głąb wewnętrznego świata twórcy, kolejną serią wizualizacji jego wspomnień z dzieciństwa, przeżytych wrażeń z przeszłości. Otwarcie 7 III o godz. 18.
Historia Pangei, inaczej „Wszechziemi”, to opowieść o jedności dawnego kontynentu, który istniał około 200-250 mln lat temu i łączył wszystkie obecnie rozdzielone bloki kontynentalne. Rozbite fragmenty Pangei ciągle noszą ślady dawnego związku. Wystawa „Zjednoczona Pangea” używa tej geologicznej metafory, zapraszając do próby wyobrażenia sobie ziemskiej wspólnoty jako jednego gospodarstwa domowego. Otwarcie 22 III o godz. 18.
Muzeum w Łowiczu posiada zbiory z różnych epok historycznych, lecz chyba najbardziej przyciągają turystów z kraju i zagranicy wspaniałe eksponaty łowickiej sztuki ludowej.
Sytuacja, że przypadkowe osoby wybierają obrazy, które podobają się im najbardziej i robią z nich wystawę, wydaje się nieco absurdalna. A jednak Muzeum Pałac Herbsta pozwoliło sobie na taki eksperyment.
WYWIAD. – Nie ma w Polsce ulg podatkowych, które by zachęcały poszczególne osoby, nie tylko duże instytucje, do sponsorowania wydarzeń kulturalnych tak jak w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej. Politycy o tym nie myślą, a instytucje słabo lobbują – mówi KRZYSZTOF MUSIAŁ, kolekcjoner dzieł sztuki i mecenas kultury.
22 LUTEGO 2019 - 21 KWIETNIA 2019

Dom Mody Limanka wreszcie szyje!

"Prototypy: Dom Mody Limanka. Nowa kolekcja" - pierwsza wystawa z nowego cyklu, w którym młodzi twórcy interpretują zbiory Muzeum Sztuki. Otwarcie 22 II o godz. 18. Artyści z DM Limanka czerpią z dzieł, szyjąc ubrania. To ich pierwsza kolekcja strojów.