Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Plexus to splot, sieć. Wystawa pod tym tytułem to zsieciowane, przeplatające się i splatające zagadnienia współczesności, ale też spotkania artystów na terytorium sztuki. I, co zrozumiałe, wnikliwość zderza się tu z płaską publicystyką. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
Sobota 26 października, czyli piąty i zarazem ostatni dzień Łódź Young Fashion budził chyba najwięcej emocji. To właśnie wtedy został rozstrzygnięty Międzynarodowy Konkurs Łódź Young Fashion Award 2019, w którym do rywalizacji stanęło 12 projektantów mody z całego świata.
24 października w auli Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbyła się 26. gala najważniejszego krajowego konkursu dedykowanego młodym projektantom. Zwycięzcą tegorocznej Złotej Nitki został Maciej Józwicki. Nagrodę główną – statuetkę oraz 30 tys. zł – wręczył mu przewodniczący jury konkursu Mariusz Przybylski.
Święto studenckiej mody w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi - czyli XXIV Gala Dyplomowa - odbyła się 23 października, w  ramach trzeciej edycji wydarzenia Łódź Young Fashion, organizowanego przez ASP i Miasto Łódź. Tego dnia na wybiegu w Centrum Promocji Mody mogliśmy oglądać pokaz najlepszych tegorocznych kolekcji dyplomowych Instytutu Ubioru.
7 LISTOPADA 2019 - 31 GRUDNIA 2019

Urodziny Chełmońskiego

Na uroczystość „Chełmońskie inspiracje – w 170. rocznicę urodzin malarza” zapraszają 7 XI o godz. 12 Muzeum w Łowiczu i I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu.
RECENZJA. Starannie tkane, zwarte formy Włodzimierza Cygana grają z antytezą: płaszczyznowość – przestrzenność: tkanina, która nigdy nie jest tak płaska jak kartka, udaje płaski rysunek, który sugeruje, że jest trójwymiarowy.
Dwa dni temu zmarł Bohdan Butenko, jeden z najsłynniejszych ilustratorów książek dla dzieci (ale przecież nie tylko). Publikujemy w całości felieton Piotra Kasińskiego z numer 09/19, przy okazji którego przypomnieliśmy jedną z bardziej znanych postaci stworzonych przez Butenkę, Kwapiszona. 
RECENZJA. Niemka chciałaby mieszkać w Łodzi, bo tu jest dialog, a ona lubi dużo gadać. Na sklepowych półkach leżą nagie kobiety – pilnuje ich obleśny jegomość, a w tle widać czerwone logo „Żywiec”.
24 PAŹDZIERNIKA 2019 - 17 LISTOPADA 2019

Nabytki MGSŁ

Roma Hałat i Grzegorz Sztwiertnia - nabytki Miejskiej Galerii Sztuki w 2019 roku. Otwarcie wystawy 24 X o godz. 17.
17 PAŹDZIERNIKA 2019 - 1 GRUDNIA 2019

Kalambury

Wszystko u Janusza Antoszczyka rozgrywa się w ramach szczerze radosnego i wystarczająco oczyszczonego malarstwa, podejmującego do tego grę z wielką tradycją obrazowania. Otwarcie wystawy malarstwa 17 X o godz. 18.