Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
do 26 LIPCA 2020 / 14 SIERPNIA 2020 - 20 WRZEŚNIA 2020

MS szuka towarzystwa dla Robakowskiego

14 VIII rozpocznie się współorganizowana przez Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja oraz Muzeum Sztuki w Łodzi wystawa poświęcona Galerii Wymiany Józefa Robakowskiego. W jej ramach odbędzie się 2. edycja Działań Performatywnych artystów wyłonionych w Open Call. Zgłoszenia – do 26 VII.
Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. W 13. odsłonie kuratorką jest Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms, która stworzyła w Łodzi uliczną Galerię Urban Forms z muralami.
ESEJ / DODATEK FOTOFESTIWALU. Nie wiem, co w zdalnym świecie kolekcjonują dzisiaj dzieci. Za moich szczenięcych czasów kolekcjonowało się żołnierzyki, znaczki pocztowe i zagraniczne puszki po piwie, spiętrzone w piramidy na gierkowskich regałach. Oto „przęsła” kulturowego mostu łączącego PRL ze światem Zachodu. Pisze Przemysław Owczarek.
PUBLICYSTYKA. Z mapy Łodzi znika galeria okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Może to dobry moment na przewartościowanie priorytetów i zastanowienie się nad przyszłością i celami stowarzyszenia? Pisze Monika Nowakowska.
RECENZJA. Ilona Szwarc wybrała w castingu kobiety, które swoim physis przypominają ją samą. Sfotografowała je poddawane różnym zabiegom, przywodzącym na myśl to nakładanie charakteryzacji, to wizytę w gabinecie medycyny estetycznej. Efektem są fotografie sytuujące się między subwersywnym autoportretem a zapisem dogłębnej analizy własnej (?) tożsamości. O wystawie „I am a woman and I feast on memory” w Pop-Up Galerii pisze Joanna Glinkowska.
W wieku 87 lat zmarł znakomity łódzki grafik, malarz i rysownik Henryk Płóciennik. Nie kończył szkół artystycznych, ale jego twórczość jest znana i ceniona nie tylko w Polsce. Mają ją w zbiorach poważne muzea i znani kolekcjonerzy. Pogrzeb artysty odbędzie się 15 lipca o 11.15 na Kurczakach.
„Tkanie ruchu” to warsztaty online inspirowane sztuką, które 1 lipca rozpoczynają się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Poprzez niczym nieskrępowany taniec mają pobudzić wyobraźnię, pozwolić na poznanie własnego ciała i wejście w dialog ze sztuką. Cykl zajęć adresowany jest do do dorosłych i młodzieży w wieku 16+.
12 liter. 12 artystów. 12 dróg. 155 kilometrów. 2340 minut. 242 265 kroków. W ciągu ostatnich trzech tygodni 12 lokalnych twórców tworzyło „How many roads” - projekt artystyczny w łódzkiej przestrzeni miejskiej, który jest gestem uznania i wdzięczności oraz symbolicznym podziękowaniem dla pracowników ochrony zdrowia za działania w walce z pandemią COVID-19.
Zbliża się premiera kolejnego monodramu Kamila Maćkowiaka. Po „Niżyńskim”, „Diva Show”, „Amoku” i „Wrakach” czas na „KLAUS – obsesja miłości”. To autobiografia Klausa Kinskiego – jednej z najbarwniejszych postaci europejskiego kina drugiej połowy XX wieku. Scena Monopolis prezentuje plakat, jaki do tego spektaklu przygotował Michał Batory.
NAGRODY. W sobotę o godz. 17 dowiemy się, czy layout, który zaprojektował dla nas Jakub Hakobo Stępień zdobędzie laury Polish Graphic Design Awards. Ogłoszenie werdyktu jury odbędzie się w Barze Studio na placu Defilad w Warszawie, skąd wydarzenie będzie streamingowane. Bądźcie tam z nami!