Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 24 LISTOPADA 2022

Ukraina. Lwów. 2022

Uniwersytet Łódzki i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi zapraszają na wystawę „Ukraina. Lwów. 2022”. Wernisaż 24 XI o godz. 18 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5.
„Każdy chce jakoś nie żyć” to tytuł nowego neonu artystycznego, który można oglądać na bocznej ścianie budynku przy ul. 6 Sierpnia 21/23 w Łodzi.
RECENZJA. Obydwie wystawy prezentowane w ms1, mimo że odległe tematycznie, dotykają podobnej kwestii – dążenia człowieka do opanowania śmierci. W kręgu myśli kosmistycznej wyraża się ono w próbach osiągnięcia nieśmiertelności, natomiast u Kadana ujawnia się w pracach, które w symboliczny sposób mają zatrzymać w okowach przeszłości śmierć, którą niesie za sobą wojna w Ukrainie. Pisze Maria Mażewska.
RECENZJA. W pracach Krzysztofa Pruszkowskiego, jak w życiu, w ludzkiej podświadomości, obrazy rzeczywistości, doświadczenia, przeżycia, wrażenia zderzają się, nakładają się na siebie i przenikają, by w rezultacie stworzyć wypełnioną odpryskami wszystkiego czarną otchłań – swoisty kosmos. A całość znajduje się w bezustannym ruchu, tylko z pozoru zamrożonym. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
od 3 GRUDNIA 2022

Galeria sztuki VR

Pierwsza Galeria Sztuki VR dzięki wykorzystaniu medium, jakim jest wirtualna rzeczywistość (VR), daje nowe możliwości prezentowania dzieł artystycznych w przestrzeni digitalnej – z pełnym odwzorowaniem rzeczywistości realnej.
Brazylijski temperament i spirit of Łódź? 17 XI w Monopolis odbyła się premiera najnowszego Kalendarza Virako - to jego dziesiąta edycja. Całkowity dochód ze sprzedaży Kalendarza przekazany zostanie w tym roku Fundacji „Dom w Łodzi”.
26 LISTOPADA 2022 - 28 LUTEGO 2023

Nowa galeria na zamku w Inowłodzu

Zamek Kazimierzowski w Inowłodzu inauguruje swoją działalność wystawienniczą 26 XI o godz. 17 podwójnym wernisażem: wystawy fotograficznej oraz wystawy rzeźbiarskiej pod jednym hasłem "Drzewostany".
18 LISTOPADA 2022 - 15 STYCZNIA 2023

Świadek - Robakowski

Józef Robakowski "Obrazy i dźwięki. Gnuśne lata 80." - wystawa w Galerii Re:Medium. Wernisaż 18 XI o godz. 18. Wystawa za pomocą kolażowych nagrań wideo, fotografii, świadectw akcji i archiwaliów opowiada o fragmencie historii najnowszej.
Tak zatytułowaną wystawę zbiorową otworzy 18 XI o godz. 18 Muzeum Sztuki ms1.
RECENZJA. 17. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi odbywa się w szczególnym momencie: po dwóch i pół roku pandemii i w czasie trwającej wojny na Ukrainie – w innym świecie niż poprzednia edycja. I choć także wcześniej rzeczywistość była wystarczająco złożona, by artyści mogli się z nią konfrontować, to nowa sytuacja zaowocowała w światowej twórczości wszechogarniającym poczuciem niepokoju. Tak wynika z triennalowej wystawy. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.