214. Aukcja Dzieł Sztuki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

214. Aukcja Dzieł Sztuki

Jerzy Hulewicz „Świtezianka”

W sobotę 5 XII odbędzie się 214. Aukcja Dzieł Sztuki, organizowana przez dom aukcyjny Rynek Sztuki. Wśród 116 obiektów: obrazów, grafik, rzeźb i rzemiosła artystycznego wystawionych na licytację, jedną z najdroższych pozycji jest płótno Jerzego Hulewicza „Świtezianka”.
Autor należał do czołowych przedstawicieli awangardy międzywojennej, był m.in. ideologiem poznańskiej grupy Bunt, współpracował też z pisarzem Emilem Zegadłowiczem. Jego obrazy z tego okresu czasu, w stylistyce art déco, trafiły do muzeów i znaczących kolekcji prywatnych.

Oferowane dzieło było prezentowane na wystawie „Bunt. Ekspresjonizm Poznański 1917-1925” zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jak zawsze na łódzkich aukcjach obecna są dzieła artystów związanych z naszym miastem. Do takich należą m.in. realistyczne „Baletnica w półakcie” Wacława Borowskiego czy „Morskie Oko” Konstantego Mackiewcza oraz awangardowe kompozycje Lecha Kunki, Bolesława Utkina czy Andrzeja Gieragi.

W ofercie są też liczne grafiki. Wśród nich odbitki najwybitniejszych światowych twórców - Marca Chagalla i Joana Miró w przystępnych cenach kilkuset złotych oraz drzeworyty m.in. Władysława Skoczylasa, Bogny Krasnodębskiej-Gardowskiej i Stefana Mrożewskiego. Natomiast dla amatorów historii przygotowano XIX-wieczne litografie Napoleona Ordy prezentujące widoki polskich miejscowości z owego czasu.

Cała oferta aukcyjna publikowana jest na stronie www.ryneksztuki.eu. W aukcji można wziąć udział telefonicznie, zgłaszać oferty e-mail: galeria@ryneksztuiki.lodz.pl lub licytować poprzez portale www.onebid.pl i www.artinfo.pl.