85 lat kolekcji | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 9 =

85 lat kolekcji

15 lutego 2016 roku mija 85 lat od inauguracji w Muzeum Sztuki w Łodzi Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy "a.r". Z tej okazji 16 lutego zaplanowano spotkanie i dyskusję wokół monografii Muzeum Sztuki w Łodzi. 
"Historia muzeum. Bagaż czy zasób?" - spotkanie i dyskusja wokół monografii Muzeum Sztuki w Łodzi. Wstęp wolny.
Uczestnicy panelu dyskusyjnego: Waldemar Baraniewski, Jacek Ojrzyński, Józef Robakowski, Joanna Sokołowska i Jarosław Suchan. Spotkanie poprowadzi Daniel Muzyczuk.
 
15 lutego 2016 roku mija 85 lat od inauguracji w Muzeum Sztuki w Łodzi Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy "a.r". Utworzenie kolekcji, reprezentującej głównie kierunki takie jak: kubizm, futuryzm, konstruktywizm, puryzm, neoplastycyzm i surrealizm, było w 1931 r. wydarzeniem na skalę światową. Zbiór powstał dzięki inicjatywie i międzynarodowym kontaktom pięciu członków grupy "a.r.": artystów – Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Henryka Stażewskiego oraz poetów – Juliana Przybosia i Jana Brzękowskiego, a swe dzieła w darze przekazali m.in. tacy twórcy, jak: Fernand Léger, Max Ernst, Hans Arp czy Kurt Schwitters. 
 
Największa prezentacja prac z kolekcji znajduje się obecnie w ms² przy ulicy Ogrodowej 19 na wystawie stałej „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku". Ekspozycja ta pozwala w nowy sposób spojrzeć na kolekcję Muzeum Sztuki w Łodzi, ale przede wszystkim to snuta, za pomocą dzieł z niej pochodzących, opowieść o nowoczesności i jej współczesnym znaczeniu. 
Kolekcja jest konsekwentnie poszerzana o międzynarodową sztukę nowoczesną i współczesną. Dzięki temu Muzeum Sztuki w Łodzi to obecnie jedyne w Polsce muzeum posiadające tak bogate zbiory światowej sztuki XX i XXI wieku.
 
 
Z okazji 85. rocznicy inauguracji kolekcji grupy „a.r.” muzeum zaprasza na spotkanie i dyskusję wokół publikacji "Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia". Dwutomowe wydawnictwo dotyczy nie tylko historii instytucji, ale również zmieniających się koncepcji funkcjonowania muzeum. Wielogłosowa narracja wybrzmiewająca w esejach specjalistów z dziedziny historii sztuki i teorii kultury, łączy się z głosami artystów, kuratorów i badaczy, których wypowiedzi stanowią podstawę rozważań nad misją i praktyką Muzeum Sztuki w Łodzi. Ponadto, publikacja prezentuje projekty artystów traktujących dzieje łódzkiej placówki jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań.  
 
Historia Muzeum Sztuki w Łodzi oraz narosłe wokół niej mitologie, a także zbiory i archiwa placówki, mogą stać się podstawą dla szczególnej aksjologii czy też etosu. Instytucja zostaje więc niejako zmuszona do wykonywania pracy związanej z aktualizacją przewodnich idei dotyczących roli sztuki i muzeum. Dyskusja jest okazją do przedstawienia zróżnicowanych metod, które sprawiają, że instytucjonalna przeszłość staje mechanizmem służącym kształtowaniu programu oraz przyszłości muzeów.
Muzeum Sztuki ms2

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Ogrodowa 19 (Manufaktura)

Kontakt

czynne: wt. 10-18, śr.-nd. 12-20
bilety: 10 i 5 zł (w środy wstęp wolny)