Dobre życie na dworcowej ławce | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

Dobre życie na dworcowej ławce

Chociaż 13. edycja Łódź Design Festival zakończyła się 26 maja, jednak pewien obiekt pozostanie po niej w przestrzeni miasta. Na terenie dworca Łódź Fabryczna pojawił się funkcjonalny mebel miejski.
Projektantką konstrukcji jest Izabela Bołoz, a przy jej tworzeniu wykorzystano ilustracje Katarzyny Boguckiej (która jest odpowiedzialna również za murale znajdujące się w poczekalni Łodzi Fabrycznej). Mecenasem jest Ceramika Paradyż - istniejąca od 30 lat firma specjalizująca się w produkcji płytek.

Nową instalacją artystyczną jest wykonana z 400 elementów wyciętych ze szkliwionych gresów i klinkieru ceramiczna ławka. Ma wpisywać się w hasło tej edycji ŁDF "Dobre życie". Jak mówi projektantka: - Kształt ławki inspirowany jest architekturą dachu dworca Łódź Fabryczna, jego charakterystycznymi szklanymi trójkątami. Ławka składa się z pięciu figur, które tworzą modułową bryłę. Przełamuje klasyczne myślenie o miejskim meblu, oferując nieoczywiste funkcje. Ławka nie musi przecież służyć tylko do siedzenia. Może stać się punktem orientacyjnym, miejscem spotkań i relaksu lub tłem do zdjęć, wspomnieniem i pocztówką z Łodzi.

Ilustracje znajdujące się na instalacji to komiksowe przedstawienie dwóch relaksujących się, zgeometryzowanych postaci. Artystka dodaje: - Chciałabym, aby ławka zachęcała do zatrzymania się i zaczerpnięcia odrobiny przyjemności, jaką jest posiedzenie na niej, do spojrzenia z dystansem na to, co dzieje się dookoła.

Ławkę "Relaks w Łodzi" można znaleźć między 2 a 3 peronem od strony ulicy Kilińskiego.

Kategoria

Sztuka