Lenk - retrospektywa | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

Lenk - retrospektywa

„Krzysztof Lenk retrospektywa 1936-2018” - otwarcie wystawy 17 X o godz. 16 w Galerii Kobro.
Krzysztof Lenk (1936-2018) był projektantem grafikiem i pedagogiem. Urodzony w Warszawie w 1936 roku, studiował projektowanie graficzne w ASP w Warszawie i w katowickim oddziale ASP w Krakowie, który ukończył w 1961 roku. W pierwszym okresie projektował plakaty filmowe, książki i czasopisma. W latach 1968–69 przebywał w Paryżu gdzie pracował jako projektant w agencji SNIP, a następnie w tygodniku „Jeune Afrique”.

W 1969 roku rozpoczął pracę w nowo tworzonym tygodniku „Perspektywy” gdzie był kierownikiem graficznym. Wśród innych projektowanych przez niego czasopism warto wymienić miesięcznik promocyjny „Polish Machinery News”; kwartalnik „Polish Art Review”; miesięcznik popularno-naukowy „Problemy”; miesięcznik turystyczny „IMT”; tygodnik „Przegląd Techniczny”.

W latach 1973–1982 prowadził Pracownię Projektownia Druków Periodycznych w PWSSP w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi). W 1979 roku wykładał w Ohio State University, w USA.

Od 1982 do 2010 roku był profesorem w USA, w Rhode Island School of Design w Providence, RI, gdzie wykładał typografię i projektowanie informacji. Projekty jego studentów były publikowane w wielu książkach i czasopismach. W ciągu nieomal trzydziestu lat swojej kariery w Stanach, Krzysztof Lenk prowadził zajęcia i wykłady na wielu uniwersytetach amerykańskich i w ponad dwudziestu krajach na kilku kontynentach.

W 1990 roku założył wspólnie z Paulem Kahnem, z Uniwersytetu Browna, studio „Dynamic Diagrams” specializujące się w projektowaniu informacji.
W latach 1999-2002 studio prowadziło swój europejski oddział w Londynie. Klientami studia były firmy komputerowe jak IBM, Microsoft, Sun, Netscape, firmy wydawnicze w kilku krajach jak McMillan w Anglii, McGrow-Hill w Stanach, Von Holzbring w Niemczech, szereg firm finansowych jak Merryl-Lynch, czy muzeów w kilku krajach. W latach 1999-2000 studio projektowało globalną sieć internetową koreańskiej firmy Samsung Electronic obejmującą ich wszystkie oddziały w wielu krajach. Część doświadczeń studia została zawarta w książce Lenka i Kahna: Mapping Web Sites wydanej w Londynie, w 2000 roku i przełożonej na pięć języków.

Wydawnictwo słowo/obraz/terytoria wydało w 2009 roku dwujęzyczne wspomnienia projektanta: „Krzysztof Lenk_Projects and Doodles_Projekty i Bazgroły”.

W 2018 roku wyszła obszerna książka o jego życiu i zawodowych doświadczeniach: „Podaj dalej – Dizajn, nauczanie, życie – Krzysztof Lenk w rozmowie z Ewą Satelecką”, wydana przez krakowski Karakter.

Krzysztof Lenk zmarł 22 maja 2018 roku w swoim domu w Barrington.