Niech Wom sie darzy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =

Niech Wom sie darzy

Wycinanka kodra, Kolędnicy, K. Czubak, 2015

Muzeum w Łowiczu zaprasza dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe do udziału w konkursie na kartkę świąteczno-noworoczną „Niech Wom sie darzy”. Konkurs skierowany jest do mieszkańców Łowicza i Skierniewic oraz powiatów łowickiego i skierniewickiego, a także spoza regionu, zainteresowanych folklorem łowickim. 
Zgłoszenia będą przyjmowane do 24 I 2022 roku.
Celem konkursu jest zachęcenie do pogłębiania wiedzy na temat obrzędowości regionu łowickiego, poszukiwania swoich korzeni i poznania tradycji, wypowiedzenie się w artystycznej formie na temat tradycji i zwyczajów związanych z Godami, czyli świętami Bożego Narodzenia oraz rozbudzanie aktywności uczniów przy wykorzystaniu elementów edukacji regionalnej.

Na wsi mawiano dawniej: "jaka Wigilia, taki cały rok". Dlatego też skrupulatnie wypełniano wszystkie przekazywane od lat tradycje bożonarodzeniowe. Składanie sobie życzeń, wspólne spożywanie obfitych świątecznych posiłków, obwiązywanie drzew owocowych słomą to tylko niektóre z nich. Pozostawienie wolnego miejsca przy stole dla niespodzianego gościa czy uchylenie drzwi podczas wieczerzy miało skłonić dusze przodków do zjawienia się w domu i zapewnić ich przychylność – jako tych, którzy są najbliżej Boga. Dlatego powszechnie przy łamaniu opłatkiem życzono sobie "Niech Wom sie darzy", aby zapewnić zdrowie rodziny, urodzaj na polu i pomyślność w hodowli zwierząt gospodarskich.

Termin zgłaszania prac upływa 24 stycznia 2022 r. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród laureatom odbędzie się (jeśli będzie możliwość organizowania uroczystości w związku z zagrożeniem epidemicznym) po 4 lutego 2022 r.

Pliki do pobrania (regulamin oraz zgłoszenie) są dostępne pod linkiem: http://muzeumlowicz.pl/wydarzenia/konkurs-na-kartke-swiateczno-noworoczna-niech-wom-sie-darzy-zgloszenia-do-24-stycznia-2022-r/?event_date=2022-01-24

materiały prasowe