Nietykalni | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =

Nietykalni

Galeria Pop-up Ogrodowa8 otworzy 12 XII o godz. 18 wystawę zdjęć Grzegorza Wełnickiego z Indii „Eternal” – to portrety osób z najniższej kasty Nietykalnych z Waranasi.
Prezentowane fotografie powstały w trakcie wielomiesięcznych pobytów artysty w północnych Indiach. Przedstawione na ekspozycji portrety ukazują Nietykalnych zwanych w Waranasi Chaudhary’s. To ludzie z najniższej społecznej kasty w Indiach od wieków odpowiedzialni za palenie ciał w tym świętym mieście. Niesłychanie ciężkie zajęcie zostało im przypisane jako jedna z rozlicznych nieuprzywilejowanych prac, które wypełniają w hinduskim społeczeństwie. W teorii konstytucja Republiki Indii z 1950 roku znosiła zależności kastowe zgodnie z ideą Mahatmy Ghandiego, który walczył z wszelkimi przejawami dyskryminacji społecznej. W jej myśl Nietykalni, zwani przez Ghandiego „Dziećmi Boga”, zyskali rozliczne prawa (w tym dostęp do edukacji i stanowisk publicznych) i zostali oficjalnie włączeni w system społeczny. Pomimo tego w Waranasi do tej pory obarczeni są stygmatem kastowości.

Chaudhar y’s strzegą symbolicznego Wiecznego Ognia na palenisku Manikarnika Ghat, w efekcie czego setki ciał płoną nieprzerwanie dzień i noc. Kremacje dokonane w tym miejscu przez Nietykalnych zapewniają zamknięcie procesu reinkarnacji zwanego sansarą i osiągnięcie stanu nirwany. Z tym rytuałem związana jest woda rzeki Ganges płynącej u stóp Ghatu, która pełni istotną rolę w życiu i śmierci całego hinduskiego społeczeństwa, a w życiu bohaterów zdjęć ma osobliwe znaczenie. Oprócz zdjęć na wystawie znajdą się obiekty przywiezione z miejsca realizacji zdjęć.
Wystawa miała premierę na festiwalu fotografii “W ramach Sopotu” w 2018 roku.

Grzegorz Wełnicki
Urodził się w 1986 r., mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył studia fotograficzne na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi. Jego prace były nagradzane na wielu konkursach, m.in. „Newsweeka” i BZ WBK Press Photo, w 2018 r. zdobył prestiżową nagrodę International Photographer of the Year i wyróżnienie Photographic Museum of Humanity za projekt „Eternal”. Jego zdjęcia ukazały się na łamach „GUP Magazine”, „Wysokich Obcasów”, „Zwierciadła”, „Fotografii”, „Dużego Formata”, „Przekroju”, „Kontynentów”. W 2013 r. ukazała się książka „Eli, Eli” Wojciecha Tochmana, do której Grzegorz Wełnicki realizował projekt fotograficzny. Artysta łączy w pracach różne nurty – od fotoreportażu i dokumentu, po fotografię kreacyjną, co umożliwia mu wnikliwe ujęcie wielowymiarowości istoty człowieka i jego historii. www.grzegorzwelnicki.com