One mówią - grafika litewska | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =

One mówią - grafika litewska

Egle Vertelkaite "Moiros"

Na wystawie zatytułowanej „One mówią”, prezentowanej w Galerii Willa (otwarcie 10 XII o godz. 18), przedstawiono prace pięciu artystek – Eglė Kuckaitė, Laisvydė Šalčiūtė, Birutė Zokaitytė, Eglė Vertelkaitė i Živilė Minkutė.
Kolekcję łączy wyłącznie kobiecy głos artystek. W przypadku tych autorek twórczość staje się konceptualnym środkiem do odważnego poruszania aktualnych i uniwersalnych tematów, istotnych dla nich i społeczeństwa. Często ich wypowiedzi są niewygodne i bolesne zarówno dla nich samych, jak i otoczenia. Jest to krytyka dogmatycznych stereotypów dotyczących statusu społecznego kobiety, stawianie pytań na aktualne i drażliwe tematy dotyczące własnej osoby i otoczenia oraz szukanie na nie odpowiedzi. Autorki wybierają różne środki i formy przekazu myśli artystycznej, zarazem pozostają wiernymi tradycji cielesności charakterystycznej dla grafiki litewskiej, tj. przedstawieniu ciała jako jednego z najważniejszych obiektów ekspresji artystycznej. Metaforyczne ujęcie obrazu ciała jest nadzwyczaj przydatne, otwiera bowiem pokłady znaczeniowe w wymiarze społecznym, kulturowym, historycznym, egzystencjalnym i filozoficznym.

kuratorki: Jurga Minčinauskienė, Kristina Kleponytė-Šemeškienė

Wystawa jest efektem wieloletniej współpracy Wileńskiego Centrum Grafiki z łódzkimi artystami i instytucjami artystycznymi. Odbywa się w ramach obchodów 30-lecia współpracy miast partnerskich: Wilna i Łodzi.