Plaże, których nie ma | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 6 =

Plaże, których nie ma

"Nigdy nie widziałam takich plaż" - wystawa prac Marty Krześlak. Otwarcie 14 VI o godz. 18.
Zaczynając od poszukiwania nowych, przekształconych krajobrazów budowałam makiety moich wyobrażeń o przyszłych plażach i pustyniach. Skala była niewielka i wszystko konstruowałam na bazie eksperymentu. Starałam się nie tworzyć nowych form, lecz szukać w tych, które już istnieją. Bardzo lubię bazować na decyzjach, które zostały już wcześniej podjęte. Szukałam w czasopismach turystycznych, pełnych nadziei piosenkach z lat 90., sklepach z bibelotami do domu i ogrodu. Ustawiam tutaj zbiór moich szkiców i marzeń o przyszłości…
Marta Krześlak

Twórczość swą Krześlak buduje na fascynacji relacją kultura-natura, świadomie i konsekwentnie odnosi się do związków sił natury i aktywności człowieka. Stosując na pozór prostą formę, przerabiając gotowe przedmioty, kreuje narracje, które pod wielobarwnym płaszczem ironii i absurdu, skrywają ogromne pokłady troski, wrażliwości i obawy o przyszłość.

I w tych rzeźbach, makietach i kolażach pobrzmiewa echo nieskażonej natury, Ziemi kiedyś czystej, dziś coraz boleśniej stającej się rajem utraconym – butwiejącym, malejącym, spychanym ku zagładzie. Krześlak stosuje tutaj rodzaj terapii – zarówno dla siebie, jak i dla odbiorców. Topniejące góry lodowe chroni przed unicestwieniem odlewając je z żywicy epoksydowej, z tej samej substancji tworząc przybrzeżne skały, w których na zawsze zamyka zachód słońca.

Małgorzata Pawlak, fragment tekstu do folderu wystawy

Artystka inspiruje się w swoich działaniach zastaną przestrzenią, używa medium rzeźby, video, fotografii, tworzy instalacje site-specific. Eksperymentuje również z formą performansu i działaniami wokalnymi. W swoich pracach poszukuje nieoczywistości, która często pojawia się w zestawieniu efektów działalności człowieka z siłami natury. Lubi używać absurdu w swoich narracjach.
Mieszka w Grabinie pod Łodzią. Pracuje w swoim garażu.
Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i festiwalach w kraju i za granicą. Ma za sobą również indywidualne prezentacje swojej twórczości w Warszawie i Łodzi. Finalistka 16. edycji Artystycznej Podróży Hestii, wyróżniona w konkursie Młode Wilki 15, uczestniczka Biennale WRO Draft Systems. Laureatka Nagrody Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w XXXIII Konkursie im. W. Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego w roku 2018.
Studentka ostatniego roku Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Studiowała również na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz École nationale supérieure des beaux-arts w Lyonie.

www.martakrzeslak.com