Światło ziemi łowickiej | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 5 =

Światło ziemi łowickiej

Muzeum w Łowiczu zaprasza na wystawę malarstwa Zbigniewa Roberta Błaszczyka „Po światło na ziemię łowicką”. Wernisaż 16 XI, godz. 15.
Zbigniew Robert Błaszczyk malarstwa uczył się w pracowniach profesorów: Krystiana Niedzielskiego, Włodzimierza Rawy, Jacka Bukowskiego. Ponieważ były to różne osobowości artystyczne, pozwoliło mu to szerzej spojrzeć na wiele aspektów malarstwa. Uprawia malarstwo sztalugowe i ścienne. W malarstwie sztalugowym posługuje się techniką olejną, akwarelą i pastelem. Pierwszą wystawę indywidualną miał w roku 1986 w Warszawie w Galerii Wola. Od tego czasu brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Mieszka w Warszawie, ale większość czasu spędza pod Bolimowem, gdzie ma pracownię i tu głównie czerpie tematy do swoich prac.

Jest autorem malowideł ściennych w budynkach prywatnych i publicznych w Warszawie, między innymi malował freski w siedzibie firmy Euro-Sparkard przy ul Wilczej, w restauracji „Tradycja” przy ul. Belwederskiej, w kawiarni „Pod bzami” przy ul. Nowogrodzkiej. Natomiast w Łowiczu namalował duży fresk na ścianie szkoły pijarskiej, przedstawiający św. Józefa Kalasancjusza wśród dzieci i młodzieży. Jest także autorem kilku obrazów do kościołów w Bolimowie, w tym „Chrystusa Miłosiernego” znajdującego się w ołtarzu bocznym w kościele św. Anny.

Wystawa „Po światło na ziemię łowicką” prezentuje 45 prac związanych z Łowiczem i okolicami rzeki Rawka. Artysta stara się w nich oddać grę światła i cienia, nie rezygnując przy tym z przenikających się linii powstających na ich styku. Częstym tematem jego prac są również kobiety. Jest utalentowanym portrecistą – wizerunki dzieci i portrety kobiece, najczęściej wykonane pastelami, wyróżniają się miękkością i delikatnym światłem.