Znaki wolności i opowieść o chlebie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

Znaki wolności i opowieść o chlebie

Józef Panfil z nowymi albumami. Fot.P.Reising

Obrazy Józefa Panfila są prezentowane na największych wystawach w Polsce oraz reprodukowane w luksusowych wydawnictwach albumowych.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką w dniu 9 listopada 2018 roku przybył na Zamek Królewski w Warszawie. Celem wizyty był udział w otwarciu wystawy zatytułowanej „Znaki wolności”. W 30 zamkowych salach zaprezentowano ponad dwieście obrazów i dzieł sztuki, a także około pół tysiąca archiwalnych fotografii. Cała wielka ekspozycja miała miała na celu ukazanie zmagań narodu polskiego o wolność i niepodległość w XX wieku. Na wystawie, obok dzieł Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Aleksandra Gierymskiego, znalazł się obraz olejny Józefa Panfila zatytułowany „Nadzieja” z 1989 roku przedstawiający mężczyznę na tle namalowanego na murze napisu „Solidarność”. Warto dodać, że w 1990 roku ten obraz zdobył Grand Prix na V Międzynarodowym Triennale Portretu Współczesnego w Radomiu.

Natomiast w lutym br. w tym samym miejscu odbyła się promocja albumu pt.  „Znaki wolności, o trwaniu polskiej tożsamości narodowej”, który prezentował i opisywał obrazy oraz fotografie składające się na wystawę. Oczywiście znalazł się w nim też obraz Józefa Panfila. Artysta zaproszony został na promocję i otrzymał luksusowo wydany egzemplarz wydawnictwa, które nie było przeznaczone do wolnej sprzedaży. Wystawa na Zamku Królewskim otwarta była dla zwiedzających do końca marca br.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości ukazał się jeszcze jeden album, który czyni wspaniałe  wrażenie. Nosi on tytuł „Malarska opowieść o polskim chlebie”, a jego autorkami są Elżbieta Staszewska i Mieczysława Janik, które kilka lat poświęciły na opisanie roli chleba na przestrzeni wieków i zaprezentowanie go na najciekawszych obrazach polskich artystów. Obok dzieł Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Władysława Ślewińskiego, Józefa Czapskiego, Jerzego Nowosielskiego, czy Władysława Hasiora znalazły się aż trzy obrazy Józefa Panfila. Wydawcą pięknie opracowanej publikacji jest Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego w Warszawie.

Paweł Reising

Kategoria

Sztuka