"Dobra zmiana" w Teatrze Powszechnym | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =

"Dobra zmiana" w Teatrze Powszechnym

Foto: mat. teatru

Teatr Powszechny planuje cztery prapremiery - pierwsza już 27 marca. "Dobra zmiana" - to kontynuacja prezentowanego online cyklu komedii, których bohaterką jest pomoc domowa Nadia. Jednocześnie zespół Powszechnego pracuje jeszcze nad trzema prapremierami.
- Obecnie w Teatrze Powszechnym w Łodzi trwają próby do dwóch spektakli - "Dobrej zmiany" Jakuba Przebindowskiego oraz "Boga" Michała Siegoczyńskiego. Za chwilę próby rozpocznie Michał Walczak, który wyreżyseruje swoją sztukę "Tańczący z gwiazdami". Nową sztukę napisał dla nas również Juliusz Machulski. Wszystkie te spektakle na naszych scenach będą pokazane prapremierowo - po raz pierwszy w Polsce - poinformowała PAP dyrektorka Teatru Powszechnego i twórczyni działającego na tej scenie Polskiego Centrum Komedii Ewa Pilawska.

Jak zaznaczyła, od początku zależało jej, aby Polskie Centrum Komedii pozwalało na konfrontację różnorodnych języków teatralnych, dlatego każdy z tych spektakli w inny, autorski sposób będzie dotykał przestrzeni komedii i poczucia humoru Polaków.

Jako pierwsza z zapowiadanych komedii pokazana zostanie "Dobra zmiana" napisana i wyreżyserowana przez Jakuba Przebindowskiego. Jej bohaterką jest Nadia, znana widzom z realizowanego w czasach pandemii internetowego serialu teatralnego "Pomoc domowa radzi".

- Jakiś czas temu Jakub Przebindowski powiedział, że ma pomysł na sztukę teatralną - kolejną część poświęconą przygodom pomocy domowej. Widzowie znają już trzy spektakle o Nadii w jego reżyserii, tymczasem przed nami czwarta prapremiera - 27 marca - dodała Pilawska.

Akcja "Dobrej zmiany" rozgrywa się w Łodzi, w środowisku tak zwanych "nowych elit". Autor komedii ujawnił, że Nadia, która we wcześniejszych spektaklach była postacią porządkującą rzeczywistość i dla innych miała receptę na wszystko, w najnowszej premierze sama stanie się elementem gry.

- Sztuka jest komentarzem do współczesności. Na co dzień jesteśmy świadkami ciągłych zmian - także tych na poziomie obyczajowym i kulturowym. Wydaje mi się, że pomieszanie wartości i pojęć to proces, który przybrał w ostatnim czasie wyjątkowo jaskrawą formę. Pogubienie, hipokryzja to tylko niektóre ze spraw, którym komediowo przyglądamy się w "Dobrej zmianie" - wyjaśnił Przebindowski.

Jeśli w marcu teatry będą mogły prezentować spektakle z udziałem publiczności, prapremiera odbędzie się na Dużej Scenie Teatru Powszechnego z udziałem widzów. Spektakl uzyskał wsparcie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

mat. prasowe