Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
PODKASTY. Zapraszamy do premierowego wysłuchania efektów czwartej, specjalnej sesji nagraniowej naszych podkastów - aktorskich interpretacji wybranych tekstów naszych najlepszych felietonistów. Jako pierwszy - Marek Nędza, aktor Teatru im. Jaracza w Łodzi.
Sześciu performerów, wśród nich widzowie. Całość osnuta wokół opowiadań Brunona Schulza. W Fabryce Sztuki trwają ostatnie przygotowania do premiery instalacji performatywnej Konrada Dworakowskiego w Teatrze Chorea. Pokaz będzie jednym z głównych wydarzeń pierwszego dnia (w piątek, 21 sierpnia) Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy.
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych przygotowuje spektakl „Śmierci Wenecji” w reżyserii Marcina Brzozowskiego i Wacława Mikłaszewskiego, w którym wystąpi Jadwiga Jankowska-Cieślak, aktorka teatralna i filmowa, laureatka Złotej Palmy w Cannes („Inne spojrzenie”), mistrzyni psychologicznego portretowania postaci.
PODKAST. O relacje teatru z nowymi technologiami pytamy Konrada Dworakowskiego, Tomasza Rodowicza i Pawła Passiniego. Pretekstem jest zbliżający się Festiwal Retroperspektywy 2020, organizowany przez Teatr Chorea.
Ken Loach, zdobywca dwóch Złotych Palm na Festiwalu w Cannes, twórca zaangażowanego społecznie kina, pięciokrotnie nagrodzony w Wenecji, będzie gościem 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk. Hasłem tej edycji imprezy, która po raz pierwszy - po czterech latach w Łodzi - odbędzie się na Śląsku, jest "Transformacja - przebudzenie czy tylko wstrząs”.
PODKASTY. Andrzej Wichrowski, Arkadiusz Wójcik, Marek Nędza - to tylko kilku z aktorów, których usłyszeć będzie można jak interpretują wybrane felietony najlepszych autorów "Kalejdoskopu". Rozpoczęła się czwarta sesja nagrań podkastów "Kalejdoskop naGłos", koordynowana przez stowarzyszenie Soundsitive Studio. Kogo jeszcze usłyszymy? 
TEATR. Jak wynika z naszych informacji, komisja konkursowa opiniująca kandydatów na dyrektora Teatru Nowego im. Dejmka w Łodzi, nie rekomendowała żadnego z dwóch starających się o to stanowisko. Czy teraz prezydent Łodzi zorganizuje kolejny konkurs, czy też zdecyduje się na mianowanie dyrektora?
TEATR. Zarząd Województwa Łódzkiego podjął w czwartek (23 lipca) uchwałę o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Zakończenie postępowania konkursowego planowane jest do 8 września 2020 roku.
Zarząd Województwa Łódzkiego odwołał Waldemara Zawodzińskiego ze stanowiska dyrektora Teatru im. Jaracza.  W komunikacie mowa jest o "stwierdzonych uchybieniach i nieprawidłowościach w zakresie stosowania obowiązujących procedur wewnętrznych teatru" i o nieprzestrzeganiu zapisów ustawy o finansach publicznych.
TEATR. Teatr Nowy w Łodzi na czas wakacji przenosi się do sieci. W ramach projektu Kultura online „Zarzucamy sieć” zostaną zaprezentowane spektakle i monodramy znane z repertuaru teatru. Pierwszą premierą, którą widzowie będą mogli oglądać już od 24 lipca będzie „Humanka”, spektakl w reżyserii Leny Frankiewicz. Transmisja online już 24 lipca o godzinie 19.