Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
24 III 2023 roku na Scenie Monopolis wystartuje Festiwal Sztuki Aktorskiej „Teatropolis”. Funkcję dyrektora artystycznego objął wybitny aktor Andrzej Seweryn.
od 19 LISTOPADA 2022

Premiera "Zemsty"

Na premierę "Zemsty" Aleksandra Fredry zaprasza 19 XI Teatr im. Jaracza. Reżyseruje Krzysztof Jasiński.
od 22 PAŹDZIERNIKA 2022 / 23 PAŹDZIERNIKA 2022

Premiera "Ballad i romansów"

Teatr Pinokio zaprasza 22 X młodzież i dorosłych na łódzką premierę "Ballad i romansów". Spektakl będzie spojrzeniem na klasykę z perspektywy młodego pokolenia. Przedstawienie powstało w koprodukcji ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum.
21 PAŹDZIERNIKA 2022 / od 22 PAŹDZIERNIKA 2022

Premiera „Uchodźców z planety Lagła”

Wielkie niebezpieczeństwo, ucieczka i spotkanie z nową kosmiczną rasą – 22 X Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na premierę bajki muzycznej „Uchodźcy z planety Lagła” autorstwa i w reżyserii Agnieszki Rose. Spektakl dla najmłodszych widzów  – choć niedosłownie i w baśniowej oprawie – mówi o rzeczach bliskich i aktualnych.
35. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich – ŁóPTA 2022 odbył się w dniach 7–9 X 2022 w Łódzkim Domu Kultury.
od 23 WRZEŚNIA 2022

Wznowienie „Les Misérables”

Teatr Muzyczny w Łodzi wznawia swój hit - „Les Misérables” - już w piątek 23 IX. Wznowienie tytułu to odpowiedź na ogromne zainteresowanie i pozytywny odbiór publiczności.
WYWIAD. Interesuje mnie w teatrze powrót do wielkiej literatury i robienie jej z poszanowaniem słowa, ducha, który jest w tekście zapisany. Ale będzie też miejsce na teksty współczesne, teatr nie może bać się eksperymentu. No i repertuar lżejszy – ambitne komedie – zapowiada Michał Chorosiński, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Jaracza w Łodzi.
Sezon 2022/2023 zapowiada się w Teatrze Powszechnym w Łodzi intensywnie i różnorodnie - Powszechny jak zawsze podejmie ryzyko artystyczne związane z poszukiwaniem nowych sztuk i prapremierowym konfrontowaniem ich z widzem.
Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2022 pod hasłem „Początek nowego świata” przygotowali dużą dawkę mocnego teatru. Nie uciekając od aktualnych społeczno-politycznych lęków i wyzwań, zaproponowali różnorodne formy artystycznego wyrazu, spotkania i dyskusje, pomagające oswajać trudny czas i tworzyć przestrzeń do budowania własnych enklaw, pozwalających zachować poczucie sensu istnienia i działania. Pisze Paulina Ilska.
RECENZJA. Odpowiedzi na pytanie, jaki miałby być początek nowego świata, będący hasłem przewodnim Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy 2022, można szukać w różnych obszarach. Jednym z nich jest klasyka literatury. Warto przyjrzeć się dwóm inscenizacjom w ramach festiwalu: „Kongresowi futurologicznemu” Stanisława Lema w reżyserii Daniela Adamczyka i „Bovary” na podstawie tekstu Gustave’a Flauberta, w reżyserii Joanny Lewickiej. Pisze Paulina Ilska.