Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 16 WRZEŚNIA 2023 / 17 WRZEŚNIA 2023

„Czar(cie) gry” w Arlekinie

Rozpoczęty właśnie nowy sezon artystyczny Teatr Lalek Arlekin zainauguruje 16 IX prapremierą przedstawienia „Czar(cie) gry”. Spektakl oparty jest na polskich legendach, także tych o Łodzi. Tekst sztuki powstał specjalnie na zamówienie łódzkiej sceny.
od 16 WRZEŚNIA 2023 / 17 WRZEŚNIA 2023

"Carmen" w Nowym

Na 16 i 17 IX na Małej Scenie Teatru Nowego zaplanowano premierowe spektakle „Carmen” w reżyserii Anny Obszańskiej. To protest przeciwko sprowadzaniu egzystencji człowieka do kategorii ciała-obiektu.
Norweskie spojrzenie na polską klasykę, odważny monodram o młodej kobiecie oraz jej zmaganiach z ludźmi i ze światem, tragedia Holocaustu opowiedziana w ramach lekcji hebrajskiego, jakich po wojnie udziela rabin… byłej esesmance. Najstarsza scena dramatyczna w Polsce już w tę sobotę zainauguruje jubileuszowy sezon artystyczny. W planach Jaracza aż 12 premier.
Prapremiery światowe, prapremiery polskie i premiery. Komedie w reżyserii młodych oraz uznanych twórców. Różne oblicza i estetyki komedii. Prapremiera sztuki o Maryli Biedermann - polskiej działaczce niepodległościowej niemieckiego pochodzenia. Jubileuszowa XXX edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Co jeszcze czeka nas w sezonie 2023/2024 w Teatrze Powszechnym w Łodzi?
od 4 PAŹDZIERNIKA 2023

Rusza "The Art" Studium Teatralne

W nowym sezonie czeka sporo nowości w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Pierwszą z nich jest "The Art" Studium Teatralne, którego pomysłodawcą oraz autorem jest reżyser teatralny, wykładowca praktyki i teorii teatralnej Michał Rzepka.
Georges Bizet, Arthur Miller i drum’n’bass. Brzyk, Jakimiak i Obszańska. Muzyka, ruch i trudne tematy – tak można w skrócie opisać plany Teatru Nowego na pierwszą połowę 75. sezonu działalności.
Teatr Muzyczny w Łodzi zapowiada nowy sezon. Otworzą go musical „Pretty Woman” (23 września) oraz pierwszy powakacyjny Krakowski Salon Poezji. Jesienią w repertuarze pojawią się: „Les Misérables”, „Złap mnie, jeśli potrafisz” i „Skrzypek na dachu”, a wiosną autorski musical Jakuba Szydłowskiego, oparty na kanwie gotyckiej powieści Brama Stokera – „Drakula”.
Premiery, tysiące godzin spędzonych w salach prób i na scenie, jubileusze, nagrody, wyróżnienia i nominacje dla aktorów i spektakli w prestiżowych plebiscytach czy festiwalach, ale przede wszystkim brawa od 41 tysięcy widzów goszczących na wszystkich widowniach – taki był sezon teatralny 2022/23 w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Od 18 do 27 VIII w Łodzi będzie trwał XII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy. To jeden z najważniejszych polskich festiwali teatru niezależnego i jedyny, który w teatrze odrzuca podziały na gatunki i nurty i nie różnicuje artystów na zawodowców i amatorów.
Patrycja Kowańska, dramaturżka, autorka sztuk i scenariuszy oraz tegoroczna laureatka stypendium Miasta Łodzi, zachwyciła jury i dziennikarzy na 27. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Łodzianka wraz z Dominiką Knapik odebrała dwie nagrody (spośród pięciu) za sztukę "Very Funny".