Teatr | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
22 MARCA 2024 - 27 MARCA 2024

Teatropolis po raz drugi

Druga edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS odbędzie się na Scenie Monopolis od 22 do 27 III. Miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć jedenaście spektakli przygotowanych przez debiutantów i doświadczonych artystów, a także trzy pokazy mistrzowskie.
RECENZJA. Udana premiera w Teatrze Arlekin. „Frankenstein. Ballada o przemocy” to historia potwora stworzonego ze szczątków ciał, ożywionego, a potem bezskutecznie poszukującego swojego miejsca w świecie „normalnych” ludzi. Opowiedziano ją nowoczesnym językiem teatralnym i z otwartością na widza w każdym wieku. Pisze Paulina Ilska.
Po długiej chorobie 9 stycznia 2024 r. zmarła jedna z największych gwiazd łódzkiej, ale również polskiej i światowej sceny operowej, wszechstronna śpiewaczka i pedagog Delfina Ambroziak. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 24 I o godz. 12 na Cmentarzu Komunalnym „Doły” przy ulicy Smutnej 1 w Łodzi.
Teatr Pinokio w Łodzi poszukuje aktora i aktorki. Oczekiwania: talent, sceniczny temperament, umiejętności taneczne i wokalne, ale też wrażliwość na wielopokoleniową publiczność. Zgłoszenia wideo do pierwszego etapu można nadsyłać do 14 stycznia.
od 16 GRUDNIA 2023

Premiera "Frankensteina"

Wiktor Frankenstein, żądny sławy i pieniędzy uczony, tworzy dzieło swojego życia, powołując na świat człowieka „idealnego”. Na swoją 300. premierę, a zarazem obchody jubileuszu 75-lecia placówki zaprasza Teatr Arlekin - 16 XII o godz. 17.
Teatr Przebudzeni z Ostródy spektaklem „Szatnia” wygrał zakończony w niedzielę 36. Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich. Przyznanie nagrody za Najlepszy Spektakl Teatru Niezawodowego (w wysokości 6 tys. zł na ręce reżysera)  jury uzasadniło „porywającą obecnością sceniczną zespołu aktorskiego oraz odczytaniem estetyki teatru Tadeusza Kantora na własnych warunkach”.
O 1,5 mln zwiększy się roczny budżet Teatru Pinokio w Łodzi. Urząd Miasta Łodzi podpisał umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie, współprowadzenie teatru. Dotacja miejska wynosi 5,5 mln zł, zatem środki przeznaczane na działalność instytucji wzrosną o blisko 30 proc.
od 8 GRUDNIA 2023 / 9 GRUDNIA 2023

Premiera "Drugiego pokoju" w PJM

Teatr Szwalnia w ramach akcji Szwalnia20/23 realizuje wyjątkowe wydarzenia teatralne: spektakl na podstawie dramatu Zbigniewa Herberta „Drugi pokój” grany w polskim języku migowym, gdzie odtwórcami ról są tłumacze PJM. Premiera 8 i 9 XII o godz. 19.
RECENZJA. Monodram uznaje się za najtrudniejsze zadanie aktorskie. Samotność aktora na scenie jest największym wyzwaniem dla jego talentu, siły psychicznej, niezawodności pamięci – przedstawiony publiczności długi monolog powinien zmusić ją do skupienia, zaangażować emocjonalnie. Doświadczeni aktorzy często marzą o choćby jednej takiej zawodowej próbie w swojej karierze. Potrzebują tylko dobrego, nośnego tekstu. A takich, z których udałoby się zbudować półtoragodzinny spektakl i nie znużyć widzów, nie ma zbyt wiele. Pisze Gustaw Romanowski.
od 2 GRUDNIA 2023 / 7 GRUDNIA 2023

Premiera „Księgi Dżungli”

Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi już wkrótce porośnie lianami i wypełni się dzikimi – choć niekoniecznie wrogimi – zwierzętami. 2 XII odbędzie się premiera „Księgi Dżungli” w reżyserii Anny Rozmianiec – jak zapewniają twórcy – zupełnie nowej, uwspółcześnionej, adaptacji klasycznych opowiadań Rudyarda Kiplinga.