od 25 MARCA 2023
"Dobrze ułożony młodzieniec" - prapremiera

W sobotę 25 III w Teatrze Nowym prapremiera spektaklu "Dobrze ułożony młodzieniec" w reżyserii Wiktora Rubina z tekstem Jolanty Janiczak.

Plakaty towarzyszące od 20 lat Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych to pokaźna, a co ważniejsze – znacząca kolekcja. Pokazane na wystawie w Galerii Opus przypominają nie tylko duży fragment historii festiwalu, ale przede wszystkim wystawiają doskonałe świadectwo organizatorowi, czyli Teatrowi Powszechnemu w Łodzi. Pisze Mieczysław Kuźmicki.

RECENZJA. Pewnego razu był sobie przystojny książę, który znalazł kandydatkę na żonę i na przekór rodzicom postanowił się w niej zakochać. I wbrew temu co sobie myślicie, ci dwoje nie żyli długo i szczęśliwie, bo nie jest to bajka o roztropnym księciu i pięknej księżniczce, ale opowieść o tym, że wymarzone życie przy boku ukochanego może być dalekie od ideału... Ta bajka dla dorosłych, przestrzegająca przed brakiem zrozumienia i akceptacji, wydarzyła się jednak naprawdę w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi i powiem wam w sekrecie, że przypomniała mi o moich własnych „brakach, brudach, grzeszkach”.
25 LUTEGO 2023 - 30 KWIETNIA 2023
"Inna księżniczka Burgunda" w Arlekinie

Jeden z najbardziej znanych polskich dramatów - „Iwonę, księżniczkę Burgunda” - będzie można obejrzeć na scenie łódzkiego Arlekina. Spektakl dla dorosłych widzów reżyseruje dyrektor tej sceny Wojciech Brawer. Inscenizacja dramatu Witolda Gombrowicza, który drwi z naszych społecznych ról i masek, zostanie zagrana w konwencji… teatru maski i pod zmienionym tytułem. Premiera 25 II.
15 KWIETNIA 2023 - 23 KWIETNIA 2023
Festiwal OFF-Północna

Muzyczny obraz Polski lat 80. i 90. w spektaklu „Kazik, ja tylko żartowałem” Teatru Nowego Proxima, Elżbieta Nagel jako Édith Piaf i Marcin Januszkiewicz w roli… Marlene Dietrich w „Édith i Marlene” w reżyserii Marii Seweryn, „Moja Nina” Moniki Mariotti i spotkanie po latach Konrada Imieli z twórczością Toma Waitsa – OFF-Północna to różnorodność muzycznych teatralnych form.
18 LUTEGO 2023 - 22 KWIETNIA 2023
"Mężczyzna z różowym trójkątem" - premiera

Premierę najnowszego spektaklu Teatru Kamila Maćkowiaka - "Mężczyzna z różowym trójkątem" - zaplanowano na 18 i 19 II w Centrum Dialogu.
od 18 LUTEGO 2023
Premiera spektaklu "Trzy siostry. Wariacje"

Spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi na motywach dramatu Antona Czechowa, wyreżyserowany przez Franciszka Szumińskiego, będzie miał premierę 18 II o godz. 19.07 w Teatrze Studyjnym.

Nagrody publiczności 16. Katowickiego Karnawału Komedii zdobyły dwa łódzkie spektakle: "Chciałem być" Teatru Powszechnego (podczas Karnawału pokazywany na dużej scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego) oraz "Cudowna terapia" Teatru Kamila Maćkowiaka (pokazywany na małej scenie Teatru Korez).

Komisja Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” (organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) wyróżniła aktora Teatru im. Jaracza w Łodzi – Mikołaja Chroboczka za rolę Baltazara De Campos de Baleastadar w spektaklu „Sonata Belzebuba” w reżyserii Radka Stępnia.

RECENZJA. Wojna to zło, a przemoc rodzi przemoc. Inwazja Rosji na Ukrainę zainspirowała wielu twórców, w tym przedstawicieli środowiska teatralnego, do stworzenia antywojennych utworów. Spektakl teatralno-muzyczny „Wojnokraka” Magdaleny Drab w reżyserii Grzegorza Grecasa w Teatrze Pinokio mówi o utraconym dzieciństwie, o indywidualnej i zbiorowej powinności wobec ofiar wojny, a przede wszystkim o radzeniu sobie dziecka z lękiem przed wojną. Pisze Klaudia Stępień-Kowalik.