AOIA, Śmierć Wenecji. Premiera. | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

AOIA, Śmierć Wenecji. Premiera.

Śmierć Wenecji Foto: Błażej Grochulski

Laureatka Złotej Palmy w Cannes, mistrzyni psychologicznego portretowania postaci, aktorka teatralna i filmowa wystąpi w "Śmierci Wenecji" w reżyserii Marcina Brzozowskiego i Wacława Mikłaszewskiego. Spektakl powstał na podstawie tekstu T.Manna. Projekt został realizowany przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych przy wsparciu Pracowni Performatywnej vnLabu Szkoły Filmowej w Łodzi, Teatru Szwalnia, Fundacji Isyrius i Cinemavison. Premiera odbędzie się online, 20 października 2020. 
Inspirowana motywami „Śmierci w Wenecji” T. Manna impresja filmowa mówi o niezmiennej i niepodlegającej zmianom cywilizacyjnym/ technologicznym potrzebie spotkania i fascynacji drugim człowiekiem

Projekt realizowany przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych przy wsparciu Pracowni Performatywnej vnLabu Szkoły Filmowej w Łodzi, Teatru Szwalnia, Fundacji Isyrius i Cinemavison, stanowi również platformę badania artystycznych środków wyrazu wywodzących się z praktyk teatralnych w przestrzeni nowych mediów. Zdjęcia realizowane są w okolicach Pogorzelicy, w Zachodniopomorskiem.

Trzon historii jest relacją starszej nauczycielki gry na skrzypcach i młodej dziewczyny, które nawiązują specyficzne porozumienie, oparte na tlącej się w człowieku pasji, czułości względem innych, miłości do przyrody i piękna. Opowieść jest refleksją nad możliwymi dzisiaj międzypokoleniowymi transferami perspektyw i sposobów widzenia oraz słyszenia świata.

Projekt wyróżnia również proces powstawania – całość ekipy stanowią prawie wyłącznie aktorzy, a scenariusz pisany był w duchu nawiązania specjalnej bliskości wobec osobowości obsady biorącej udział w przedsięwzięciu: Jadwigi Jankowskiej Cieślak (aktorka teatralna i filmowa, laureatka Złotej Palmy w Cannes („Inne spojrzenie”), Grzegorza Mikołajczyka („Obywatel”, „Pod mocnym aniołem”) i po raz pierwszy na ekranie, Antoniny Brzozowskiej.

Projekt powstał jako część przedsięwzięcia Redukcje.pl dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci”.

Scenariusz i reżyseria: Marcin Brzozowski, Wacław Mikłaszewski
Zdjęcia: Błażej Grochulski, Wacław Mikłaszewski
Koproducenci: Marcin Brzozowski, Wacław Mikłaszewski, Alina Sztoch, Przemysław Sztoch
Asystent produkcji: Ewa Łukasiewicz

Marcin  Brzozowski – dr hab. sztuk teatralnych, aktor, reżyser, prodziekan Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Kierownik i koordynator artystyczny Teatru Szwalnia. Inicjator wielu projektów edukacyjnych i artystycznych. Laureat i uczestnik wielu międzynarodowych festiwali: I Międzynarodowy Festiwal w irackim Erbil ( I Nagroda Grand Prix dla najlepszego Aktora (2011), Festiwalu Szkół Teatralnych w Moskwie ( (2007 i 2010, 2011) Fringe Festival w Edynburgu (w 2010 i 2012  nominowany do nagrody The Arches Brick Award 2012). Jego monodram Clapham Junction przyniósł mu pierwszą nagrodę na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych (2001), pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktowa we Wrocławiu (2002), trzecią nagrodę na I Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie (2003) oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Zdobywca nagrody filmowej im. Zbyszka Cybulskiego w 2007 r. dla najlepszego aktora filmowego w Polsce.

Wacław Mikłaszewski – absolwent Wydziału Aktorskiego, doktorant w PWSFTviT w Łodzi. Zajmuje się badaniem i rozwijaniem nurtu improwizacji oraz form digitalowych w pracy aktorskiej. Koordynator Pracowni Performatywnej vnLabu PWSFTviT w Łodzi. Współpracuje z łódzkim Teatrem Szwalnia. Wykładowca gościnny na Wydziale Teatralnym Konserwatorium Królewskiego, Ecole Superieure Des Arts w Mons, w Belgii. Realizuje również strategie, szkolenia i programy warsztatowe w zakresie nowoczesnych środków wyrazu w działalności artystycznej oraz przy kampaniach wizerunkowych i marketingowych.

Laureat Grand Prix 28 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Działa niezależnie. Eksperymentuje z różnymi dziedzinami sztuki: pisze i rysuje.