"Lo speziale" w Teatrze Wielkim i na You Tube | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =

"Lo speziale" w Teatrze Wielkim i na You Tube

Spektakl "Lo speziale" Foto: Joanna Miklaszewska

Teatr Wielki w Łodzi i Akademia Muzyczna w Łodzi zapraszają  na operę komiczną „Lo speziale” Josepha Haydna - wspólną produkcję, której premiera odbyła się we wrześniu 2020. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Michał Kocimski.
Opera Haydna online i na żywo
Nagranie wrześniowej premiery opery komicznej „Lo speziale” Josepha Haydna z Teatru Wielkiego w Łodzi to propozycja łódzkiej Akademii Muzycznej na poniedziałkowy wieczór 26 października br. Transmisja nagrania spektaklu koprodukowanego przez Teatr Wielki i Akademię rozpocznie się o godzinie 19.00 na kanale YouTube uczelni. Z kolei 4 listopada „Lo speziale” wraca na deski łódzkiej opery.

Typowa dla XVIII-wiecznych przedstawień fabuła pióra Carla Goldoniego – historia pełna intryg, przebieranek, pułapek i podstępów – została ubrana przez Haydna w „kostium” zabawnych efektów dźwiękowych, instrumentalnej wirtuozerii i coraz to innych muzycznych nastrojów. Postaci dramma giocoso w „Lo speziale” to: stary, zrzędliwy aptekarz Sempronio zakochany w swojej młodej i energicznej wychowanicy Grilletcie, niechętnej opiekunowi, a także dwaj kolejni kandydaci do ręki dziewczyny – asystent pigularza Mengone (ukochany Grilletty) i przedsiębiorczy Volpino. Bohaterowie uwikłani są w szereg zabawnych wydarzeń i komicznych zwrotów akcji.

W postać Sempronia wcieli się Bartosz Szulc (absolwent Akademii). Hosenrolle Volpino kreować będzie mezzosopranistka Weronika Leśniewska. Losy Grilletty wyśpiewa Anna Durniat – sopran, a rolę Mengone wykreuje Paweł Żak. Studenci kształcą się pod kierunkiem profesorów: Urszuli Kryger, Piotra Micińskiego, Krzysztofa Bednarka i Patrycji Krzeszowskiej-Kubit. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Michał Kocimski, a za inscenizację, scenografię i reżyserię odpowiada Eva Buchmann wraz z asystentką Agnieszką Białek. Kostiumy dla aktorów stworzyła Jorine van Beek. W przygotowaniach do wystawienia opery uczestniczyła także Małgorzata Zajączkowska-Warsza – pianista korepetytor.

W poniedziałek 26 października o godzinie 19.00 na kanale YouTube łódzkiej Akademii Muzycznej prezentowane będzie nagranie z łódzkiej premiery opery, która odbyła się 23 września br. w Teatrze Wielkim w Łodzi. W środę 4 listopada organizatorzy zapraszają również na realizację „Lo speziale” na żywo na deskach Teatru Wielkiego. Początek spektaklu o godzinie 18.30. Bilety w cenie 25 zł i 30 zł do kupienia w kasach i na stronie internetowej TW.

Szczegóły:
26 października: transmisja nagrania na kanale YouTube Akademii Muzycznej
Na kanale YouTube Akademii prezentowane będzie nagranie z premiery opery, która odbyła się 23 września br. w Teatrze Wielkim w Łodzi. Początek o godzinie 19.00. Link TUTAJ 

4 listopada: przedstawienie na deskach Teatru Wielkiego
Spektakl „Lo speziale” na żywo na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi o godzinie 18.30. Bilety w cenie 25 zł i 30 zł do kupienia w kasach i na stronie internetowej TW  http://www.operalodz.com/

mat.prasowe