Radio Lutnia nadaje | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =

Radio Lutnia nadaje

Łukasz Zachwieja, pomysłodawca i główny realizator projektu Radio Lutnia, fot. materiały prasowe

Zakulisowe anegdoty, archiwalne nagrania, sentymentalne muzyczne podróże, a wszystko na falach radiowych. Z okazji 75-lecia istnienia, Teatr Muzyczny w Łodzi gości w radioodbiornikach widzów. Od 9 do 30 X Radio Lutnia co piątek będzie nadawać premierową audycję poświęconą historii i współczesności łódzkiej sceny. Pierwsze dźwięki na częstotliwości 90,8 popłyną 9 X o godz. 7.30.
– Nasze radio tworzą pracownicy i przyjaciele teatru, którzy od lat towarzyszą nam, śledząc nasze sukcesy, ale też zakulisowe tajemnice, które chcemy zdradzić naszym słuchaczom – mówi Łukasz Zachwieja, wieloletni akustyk teatru, który swoją pasję do radia postanowił wykorzystać do stworzenia Radia Lutnia. Teatralna rozgłośnia powstała z okazji jubileuszu 75-lecia Teatru Muzycznego i korzysta z pozwolenia na nadawanie okazjonalne.

– Półtorametrowa antena nadawcza to klasyczny bipol półfalowy. Zainstalowana została na dachu teatru  w najwyższym jego punkcie. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że teatr jest posadowiony na wysokości 220 metrów nad poziomem morza, a jego siedziba mierzy 25 metrów to zyskujemy bardzo dobry punkt nadawczy, który nawet przy małej mocy nadajnika pozwala objąć zasięgiem całe miasto Łódź – wyjaśnia Zachwieja.

Nazwa jubileuszowej rozgłośni nie jest przypadkowa. Teatr Muzyczny w Łodzi jest spadkobiercą łódzkiej Lutni – teatru kontynuującego tradycję wileńskiej Lutni, której artyści w roku 1945 ewakuowani zostali do Polski.

Copiątkowe półtoragodzinne audycje mają pokazać teatr i jego historię z różnych perspektyw. Na cztery programy złożą się serwisy, archiwalia, wywiady, sondy uliczne, słuchowisko muzyczne czy teatralny słowniczek.

Będą też spotkania z ludźmi teatru i to nie tylko z gwiazdami sceny przy Północnej. Słuchacze wybiorą się też za kulisy, poznają tych, którzy na ogół pozostają w cieniu spektakularnych produkcji. Nie zabraknie też propozycji dla młodszych odbiorców.

Techniczną stroną operacji zajmie się pomysłodawca rozgłośni – Łukasz Zachwieja. W nagraniach udział wzięli m.in. dyrektorzy teatru: Grażyna Posmykiewicz i Jakub Szydłowski oraz pracownicy: Anna Korzon-Wnukowska – odpowiedzialna za promocję teatru, Krzysztof Wawrzyniak – asystent reżysera i kierownik artystyczny Festiwalu OFF-Północna, Rozalia Barylska – krawcowa oraz Jacek Żyliński – kierownik sceny. Na antenie Radia Lutnia usłyszeć będzie można również artystów znanych ze sceny przy Północnej: Paulinę Łabę, Emilię Klimczak, Justynę Kopiszkę, Pawła Erdmana, Macieja Pawlaka, Piotra Płuskę, Marka Prusisza. Muzykę do słuchowiska opartego na bajkach Czechowa skomponowała Elżbieta Tomala-Nocuń, a wykonali ją muzycy z orkiestry TM.

Z kolei warsztaty poprowadzą dla słuchaczy edukatorzy projektu O-Twórz Teatr: Maria Gudejko, Emilia Klimczak, Joanna Wiśniewska i Szymon Nygard.

Radia Lutnia w swoich radioodbiornikach słuchać będą mogli mieszkańcy Łodzi, ale rozgłośnia nadawać będzie też w internecie, gdzie słuchać będzie można zarówno premierowych audycji – w piątki o g. 7.30 – oraz powtórek: w soboty o g. 17.00 i we wtorki o g. 14.30.