Retroperspektywy 2020 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

Retroperspektywy 2020

Grafika: materiały prasowe

Teatr Chorea zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2020 Ciało / Pamięć / Historia. IX edycja festiwalu poświęcona jest relacji sztuki z pamięcią ciała, z historiami zapisanymi w ludzkich snach, w pamięci własnej i pamięci pokoleń. Pamięci gubionej, zamazywanej i odnajdywanej.
Festiwal RPS 2020 odbędzie się w dniach 21 - 30 sierpnia 2020  w Fabryce Sztuki w Łodzi. Teatr Chorea zaprasza na spektakle, koncerty, performance'y, pokazy filmowe i dyskusje  z wybitnymi twórcami i myślicielami.
Idea
W tym roku festiwal mierzy się z ekscytującym wyzwaniem. Jak w czasach totalnego zagrożenia, odosobnienia, izolacji opowiedzieć poprzez teatr o tym, co najistotniejsze dla człowieka, bez jego żywego udziału jako widza, współtwórcy i uczestnika? Jak zmniejszyć dystans i poruszyć? Jak dotknąć bez dotykania, bliskości i bezpośredniości, poprzez strumienie impulsów elektrycznych, drgających pikseli w dwuwymiarowym ekranie? Jak wejść do czyjegoś domu, czyjejś głowy i duszy? Jak zabrać we wspólną podróż? To nie metafora, to konkretne zadanie i wyzwanie, które Teatr Chorea stawia sobie i artystom zaproszonym na festiwal.

IX edycja festiwalu RPS 2020 poświęcona będzie relacji sztuki z pamięcią ciała, z historiami zapisanymi w ludzkich snach, w pamięci własnej i pamięci pokoleń. Pamięci gubionej, zamazywanej i odnajdywanej. Tegoroczny dobór spektakli i wydarzeń artystycznych, wśród których znajduje się 6 premier, daje perspektywę spotkania takich zjawisk w teatrze online, które łączą w sobie teraźniejszość i doświadczenia z przeszłości, poprzez indywidualne i wspólne przeżywanie oraz odpamiętywanie. Organizatorzy Festiwalu wierzą, że temat tegorocznej edycji festiwalu RPS pozwoli na uchwycenie tego, co najistotniejsze w próbach zrozumienia dzisiejszego świata, pogrążonego w stanie chaosu i globalnego zagrożenia, że pomoże nam w nabraniu dystansu, rozumianego nie jako izolacja i ucieczka, ale jako zagłębienie się we własną historię i labirynty indywidualnej oraz zbiorowej pamięci.

Program
W programie RPS 2020 nie zabraknie wydarzeń zagranicznych. Chorea zaprasza na projekcję wybitnego spektaklu "Czy mnie kochałeś, tato?" Teatru Złote Wrota z Kijowa, a także na realizowaną specjalnie na nasz festiwal premierę video-spektaklu "All I can manage, more than I could", w wykonaniu brytyjsko-francuskiej grupy Earthfall.

Festiwal otworzy premierą instalacji performatywnej "Schulz: Skrawki", inspirowanej twórczością Brunona Schulza, w reżyserii Konrada Dworakowskiego, w wykonaniu Teatru Chorea. Zmknięcie festiwalu   to premiera spektaklu w technologii VR „Dionizos 360“ neTTheatre, w reżyserii Pawła Passiniego. Kolejne festiwalowe premierty to: video-performance "W wieży zamknięta" Teatru CHOREA, w reż. Julii Jakubowskiej, performance "Widoczki w pudełku" w wykonaniu Patrycji Dołowy, spektakl "iGeneration?" w wykonaniu młodzieżowej grupy Teatru CHOREA, w reż. Janusza Adama Biedrzyckiego.

Teatr zaprasza też na międzynarodowy panel dyskusyjny z udziałem wybitnych gości: Oleny Apczel, Mario Biaginiego, Anny Karasińskiej, Marii af Klintberg, Dariusza Kosińskiego, Tomasza Majewskiego, Thomasa Richardsa, Tomasza Rodowicza, Macieja Rożalskiego, Richarda Schechnera i Zofii Smolarskiej. 

RPS 2020 to także świetne koncerty: warszawska formacja Williams Things, energetyzująca grupa NeoKlez oraz młody łódzki zespół Mojo Pin.
W programie festiwalu pojawi się nowy nurt projekcji filmowych. Prezentowane filmy to: przejmujący obraz "Koniec pieśni" w reżyserii Piotra Borowskiego, film "Pieśń pamięci" w reżyserii Nathalie Rossetti i Turiego Finocchiaro, film "Konstelacje" w reżyserii Anieli Gabriel, oraz dwa obrazy w technologii VR: nagradzane "Szepty" w reż. Jacka Nagłowskiego i Patryka Jordanowicza i "Sektor" w reż. Wojciecha Olchowskiego.

Pierwsze 3 dni festiwalowych wydarzeń spotkają się w przestrzeni Fabryki Sztuki z tegoroczną edycją Fotofestiwalu - Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Bilety
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe z udziałem publiczności oraz dostęp do wydarzeń transmitowanych online jest bezpłatny.
Można wesprzeć Festiwal finansowo dowolną kwotą. Aby to zrobić - można wykonać trzy proste czynności:
1. Wejść na stronę internetową Festiwalu: http://www.retroperspektywy.com  i przekierować się na dół strony.
2. Przeczytać krótki regulamin darowizn.
3. Wybrać dowolną kwotę, którą chce się przekazać. 

Na wszystkie tegoroczne wydarzenia festiwalowe z udziałem publiczności konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. System rezerwacji miejsc Teatr prowadzi od 3 sierpnia 2020:
- poprzez internetowy formularz rezerwacyjny,
- telefonicznie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 11:00-18:00, pod numerem telefonu: +48 506 103 207.
Więcej informacji - również pod numerem telefonu: +48 506 103 207 i mailowo: teatrchorea@gmail.com / chorea@chorea.com.pl.

mat.prasowe/red