Wiadomości | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło nabór wniosków o wsparcie finansowe dla twórców i artystów w postaci pomocy socjalnej.
Trwa przebudowa Pasażu Róży z lustrzaną instalacją Joanny Rajkowskiej – jednej z najpopularniejszych turystycznych atrakcji Łodzi. Pasaż będzie nie tylko większy i atrakcyjniejszy, ale również pełen zieleni. Na 700 m kw. zasadzonych zostanie 13 drzew, 1300 krzewów, w tym osiem odmian róż oraz ponad 100 pnącz.
Wieś Czechy koło Zduńskiej Woli doczekała się kolejnego wydawnictwa. Tym razem jest to obszerny album zatytułowany "Czechy na fotografii dawniej i dziś", wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli (2020). To efekt współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Czechach. Promocja albumu odbyła się online.
10 grudnia to szczególna data. 72 lata temu Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło "Powszechną deklarację praw człowieka", a dwa lata później ustanowiło ten dzień Dniem Praw Człowieka. W tym dniu miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich publikują wystawę „Białoruś. Droga do wolności”, a prezydenci miast w ten symboliczny sposób wyrażają swój protest przeciwko łamaniu praw człowieka.
TEMAT NUMERU. Artysta, który skończył 90 lat, w motywach ludowych pracuje jak konstruktywista. Czystość awangardowej formy łączy z prostotą sztuki ludowej. Pisze Monika Nowakowska.
„Seniorom wigilijnie z Monopolis” – to nowa charytatywna akcja łódzkiego kompleksu biurowo-usługowego Monopolis, w ramach której do seniorów spędzających święta samotnie trafi 100 zestawów kolacji wigilijnych.
TEMAT NUMERU. Kto miał do czynienia z wiejskim muzykantem, wie, że należy on do lokalnej elity. Muzyka łagodzi obyczaje i otwiera przestrzeń szczególnych doświadczeń, wykraczających poza krąg życia własnej społeczności. Jako etnograf z zawodu spotykałem się z muzykantami. Największe wrażenie zrobił na mnie Tadeusz Kubiak, nieżyjący już nestor łęczyckiej tradycyjnej nuty. Pisze Przemysław Owczarek.
EDYTORIAL / grudzień 2020. Niech już skończy się ten rok. Wszyscy mamy go dość. Odwoływanych wydarzeń, pracy zdalnej, lęku o zdrowie, utraty pracy, oszczędności, dorobku życia. Kultura nie jest wyjątkiem. Jako dziedzina aktywności i branża (znacząca dla gospodarki, generuje 3,5% PKB, czyli 30 mld zł), jest jeszcze bardziej wrażliwa na takie turbulencje. Jako wewnętrzna potrzeba tych, którzy wypowiadają się przez sztukę i tych, dla których stanowi ważny element obecności w świecie, nie zginie, ale nie znaczy, że jej instytucjonalne, organizacyjne i intelektualne fundamenty pozostaną niezmienione. Pisze Łukasz Kaczyński.
NOWY NUMER. Tradycje na skraju czasu. Czy miasto ocali lub jak ocala folklor? To temat grudniowego numeru „K”. Okładka, rozmowa numeru i obszerna sesja należą do Dominika Mironiuka, laureata naszej Nagrody za kulturę słowa na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych. Kreacyjną sesję zrealizowały Małgorzata Stasiak i Anna Kazimierczak ze Szkoły Filmowej. Magdalena Sasin recenzuje telewizyjną premierę opery „Głos ludzki” Francisa Poulenca Teatru Wielkiego, Łukasz Maciejewski wspomina Wojciecha Pszoniaka, Rafał Syska przygląda się pomysłowi rozwijania miejskich platform streamingowych – pierwsze już powstały. Kiedy Łódź? Na nietypowy spacer w realu wybraliśmy się z Radosławem Stępniem „Redmanem”, który pokaże wam inną twarz miejskich pustostanów. A Andrzej Poniedzielski rozważa… do czego jest człowiek.
Dwa tygodnie żmudnego porządkowania, czyszczenia, rozklejania – tyle zajęło liczenie ponad 65 000 kart ewidencyjnych – jednego z najcenniejszych źródeł informacji o historii cmentarza żydowskiego w Łodzi. W akcji udział wzięło około 20 wolontariuszy – członków i przyjaciół Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Zewidencjonowane karty zostaną poddane ozonowaniu, a następnie digitalizacji i indeksacji w Archiwum Państwowym.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.