Fundacja jak na 25-latkę przystało | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =

Fundacja jak na 25-latkę przystało

Fundacji Ulicy Piotrkowskiej stuknęło 25 lat. Organizacja stara się dbać o najbardziej reprezentacyjną ulicę miasta. Obchody zapowiadają się hucznie.
Fundacji Ulicy Piotrkowskiej stuknęło właśnie 25 lat. W styczniu 1990 roku został zatwierdzony statut organizacji, która od ćwierćwiecza stara się dbać o najbardziej reprezentacyjną ulicę miasta. Wśród fundatorów znaleźli się architekci, artyści i to właśnie oni przesądzili o formule działań fundacji. W ciągu minionych 25 lat organizacja zrealizowała ponad 90 wydarzeń kulturalnych na Piotrkowskiej. Członkowie fundacji byli autorami rozpraw naukowych, doktoratów i habilitacji poświęconych problemom dziedzictwa i tożsamości Łodzi. Udało im się przywrócić życie w tej wymarłej przez lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte części miasta.

Władze fundacji zapowiadają, że jubileuszowy rok 2015 łodzianie będą obchodzić hucznie i z wielką pompą, jak na srebrne gody przystało. W 18-osobowym Komitecie Honorowym obchodów, z prezydent Hanną Zdanowska na czele, znaleźli się naukowcy, przedsiębiorcy, artyści i dziennikarze. – Zaczniemy świętowanie od rozstrzygnięcia Konkursu na Najlepsze Wnętrze. Łodzianie mogą zgłaszać lokale użytku publicznego, które rozpoczęły działalność w 2013 i 2014 roku do 2 lutego w siedzibie fundacji – Piotrkowska 102 lub e-mailem: fundacja@piotrkowska.pl – wyjaśnia Włodzimierz Adamiak, prezes zarządu Fundacji Ulicy Piotrkowskiej.

Planowane są kolejne edycje cyklicznych imprez, m.in. konkurs fotograficzny „Potęga Łodzi” (ma się odbyć po raz dziewiąty, a jego zwieńczeniem będzie wydanie jesienią III albumu pokonkursowego) i Urodziny ulicy Piotrkowskiej (29-31 maja). – Pod hasłem „Majówka na Piotrkowskiej” chcemy zorganizować szereg wydarzeń dedykowanych całym rodzinom, z konkursami i atrakcjami dla dzieci. Do tego przedsięwzięcia zaprosimy muzyków i plastyków. Nie przewidujemy jednej sceny, ale chcemy, aby po Piotrkowskiej jeździła estrada z zespołami i różną muzyką. Zależy nam na uaktywnieniu przestrzeni bram i podwórek, gdzie można by prezentować obrazy lub przygotować pchli targ – dodaje Adamiak. Do świętowania specjalnie zaproszeni zostaną równolatkowie fundacji, dla których zostaną wyprawione 25. urodziny. Wszyscy łodzianie będą mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym „Podglądana Fundacja” i zaprezentować zdjęcia związane z Piotrkowską. – Zależy nam również na docenieniu ludzi, którzy są szczególnie zasłużeni dla miasta, dlatego 20 czerwca chcemy zorganizować benefis Antoniego Szrama – wieloletniego konserwatora łódzkich zabytków, który dokonał spisu obiektów znajdujących się pod ochroną. Był on inicjatorem powstania Muzeum Historii Miasta Łodzi i Muzeum Kinematografii, wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Historyków Sztuki o/Łódź. W mieście, w którym dość łatwo zapomina się o wartościowych ludziach, chciałbym przypomnieć tę postać – podkreśla Adamiak.

Organizatorzy planują zakończyć urodziny fundacji niezapomnianym Sylwestrem 25-lecia, który wcale nie musiałby kosztować krocie. Zamiast jednej estrady proponują na przykład kilka scen z różnorodną muzyką. Cały rok zapowiada się bardzo interesująco dla Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Pozostaje tylko życzyć 25-latce kolejnych udanych imprez i stabilnego rozwoju w następnym ćwierćwieczu.