Kosmos w EC1 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

Kosmos w EC1

Najnowocześniejszy na świecie ekran sferyczny oraz pierwszy w tej części Europy multimedialny system projekcyjny Digistar 5 o rozdzielczości 8K zostanie zainstalowany w planetarium w EC1 Wschód. Pierwsze pokazy mają się odbyć za sześć miesięcy.
Najnowocześniejszy na świecie ekran sferyczny o konstrukcji bezszwowej oraz pierwszy w tej części Europy multimedialny system projekcyjny Digistar 5 o rozdzielczości 8K (kina cyfrowe najczęściej pokazują obraz w rozdzielczości 2K) zostanie zainstalowany w planetarium w EC1 Wschód. Pierwsze pokazy mają się odbyć za sześć miesięcy.

Wykonawcą umowy na wyposażenie i aranżację planetarium oraz kina sferycznego 3D w EC1 Zachód (podpisano ją 9 stycznia) jest konsorcjum utworzone przez amerykańską firmę Evans & Sutherland oraz polską A+V. Zakres prac poza ekranem i systemem projekcyjnym obejmuje wystrój wnętrz, fotele, oświetlenie, serwerownię. Koszt uruchomienia planetarium oraz kina wyniesie ponad 13 mln zł.

– Firma Evans & Sutherland pierwsze planetarium zaprojektowała w 1983 roku. W tej chwili jest ich ponad trzysta na całym świecie – powiedział Scott Niskach. – Przestrzeń pod kopułą przekształcimy w planetarium cyfrowe. Dzięki temu będzie można znaleźć się w dowolnym miejscu zarówno w przestrzeni kosmicznej, jak i pod wodą lub cofnąć się w czasie. Tu nauka stanie się czymś bardzo ciekawym.

W planetarium będą się odbywały pokazy dydaktyczne dla szkół, otwarte prezentacje popularno-naukowe oraz wydarzenia artystyczno-kulturalne. Dzięki oprogramowaniu Digistar 5 treść pokazów można będzie dopasowywać do indywidualnych potrzeb nauczycieli, programu lekcji. Uczestnicy oraz prowadzący poza funkcjami samego oprogramowania skorzystają również z treści udostępnionych w chmurze cyfrowej, a przygotowanych przez całą społeczność użytkowników systemu Digistar 5 – na przykład prezentacji z Królewskiego Obserwatorium w Greenwich lub innych podobnych instytucji na świecie.

– System umożliwia błyskawiczną reakcję na pytania ciekawskich dzieci – mówi Tomasz Kisiel, zajmujący się organizowaniem planetarium i kina 3D. – Mogę niemal natychmiast wyszukać w chmurze prezentację będącą ilustracją odpowiedzi na zadane pytanie, a przygotowaną na przykład przez kogoś w Muzeum Nauki w Stanach Zjednoczonych.

Projektanci już pracują. Zakończenie planowane jest na połowę roku. Kino 3D udostępnione zostanie wraz otwarciem Centrum Nauki i Techniki pod koniec 2015 roku.