Przyszłość teraz - Festiwal Łódź Czterech Kultur | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Przyszłość teraz - Festiwal Łódź Czterech Kultur

Festiwal Łódź Czterech Kultur 2020, fot. materiały prasowe

Kolejna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur odbędzie się we wrześniu 2021 roku. Po miesiącach stagnacji organizatorzy działają ze zdwojoną siłą, by zaproponować łodzianom dużą dawkę ambitnej kultury miejskiej. Hasłem tegorocznej edycji jest "Przyszłość teraz!"
Dla publiczności wystąpią artyści z Izraela, Niemiec, Białorusi i Ukrainy. Nie zabraknie także fenomenalnych polskich wykonawców. Przygotowywane są oryginalne koncerty, także plenerowe. Jedną z gwiazd festiwalu będzie jedna z najważniejszych alternatywnych niemieckich grup ostatnich dwóch dekad, The Notwist, która zaprezentuje utwory ze swojego najnowszego i doskonale ocenianego albumu Vertigo Days. Planowane są również premierowe spektakle oraz interwencje artystyczne w tkance miasta.

W programie znajdą się także wątki typowo łódzkie — z okazji obchodów 200-lecia Łodzi Przemysłowej odbędzie się wydarzenie teatralne nawiązujące do postaci Scheibera, a właściwie o wnętrzu scheiblerowskiego ciała-organizmu-maszyny, w obliczu rosnącej w siłę Łodzi.

Szczegółowy program zostanie ogłoszony pod koniec czerwca, a sam festiwal odbędzie się w dniach 10-18 września. 

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w typowo łódzkich lokalizacjach. Nad programem festiwalu po raz kolejny czuwają kuratorzy i kuratorki: Piotr Ratajczak (teatr), Agnieszka Zawadowska (sztuki wizualne), Marcin Tercjak (muzyka), a za produkcję odpowiada Kamila Golik.

- Miesiące bezruchu były dla nas ogromnym wyzwaniem, ale także przestrzenią na refleksję nad miejscem sztuki w mieście. Jak nigdy pragniemy, by wybrzmiał jej wspólnotowy charakter. Kultura stanowi rdzeń każdej wspólnoty i w obliczu wyzwań gra niebagatelną rolę scalającą. Festiwal Łódź Czterech Kultur jest wydarzeniem, które od lat przekonuje łodzian, że są wspólnotą zdolną do porozumienia mimo różnic oraz  wspólnego działania, co szczególnie w czasach izolacji, zakazów i nakazów pozwala nie tracić z oczu solidarności i troski o siebie nawzajem — podkreślają organizatorzy.

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet tegorocznej edycji składa się dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 650 000 złotych, dotacja 256 460 złotych, pozyskana w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a także wsparcie sponsorów i partnerów.