Szalom po sieradzku | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =

Szalom po sieradzku

Fot. Andrzej Sznajder

20 stycznia obchodzono w Sieradzu ogólnopolski Dzień Judaizmu. Z tej okazji odbyła się w Sieradzkim Centrum Kultury debata na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Część muzyczną programu wypełnił koncert zespołu Filharmonii Kaliskiej Accorinet Klezmer Band.
20 stycznia b. r. obchodzono w Sieradzu ogólnopolski Dzień Judaizmu. Z tej okazji odbyła się w Sieradzkim Centrum Kultury debata na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Naczelny Rabin Polski Michael Szudrich, ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zwi, bp włocławski ks. Wiesław Alojzy Mering, rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik i sieradzki historyk Jerzy Kowalski. Gospodarzem imprezy był ks. infułat Marian Bronikowski.

Rabin Szudrich oparł swoje wystąpienie na podkreśleniu roli szabatu w życiu, we współczesnym świecie, odpoczynku po solidnie wykonanej pracy. Nawiązał do tego ks. Rytel-Andrianik, rozwijając sentencję Jana Pawła II, że chrześcijańska niedziela jest uzupełnieniem judaistycznego szabatu. Zaś Jerzy Kowalski, były dyr. Muzeum Okręgowego w Sieradzu, przedstawił w wielkim skrócie kulturotwórczą rolę sieradzkich Żydów, potem ich okupacyjną gehennę i wspomniał o polskiej dla nich pomocy. Ambasador Izraela, świetnie mówiący po polsku, też nawiązywał do wypowiedzi polskiego papieża i do jego osobistej z nim znajomości. Część muzyczną spotkania wypełnił koncert zespołu Filharmonii Kaliskiej Accorinet Klezmer Band, grupa grająca tzw. muzykę klezmerską związaną z żydowskimi obrzędami religijnymi.

Po południu w obecności władz wojewódzkich i miasta odmówiono modlitwy przy ścianie memorialnej przy ul. Kolegiackiej 11, złożono kwiaty i zapalono znicze. Tegoroczny Dzień Judaizmu wpisał się w inną ważną rocznicę – 700. lecie koronacji księcia sieradzkiego Władysława Łokietka na króla Polski, która się odbyła 20 stycznia 1320 roku w krakowskiej katedrze. Podkreślić trzeba liczny udział sieradzan, wielu młodych ale też i starszych, sala Teatru Miejskiego była wypełniona niemal po brzegi.

Andrzej Sznajder

Kategoria

Wiadomości