Wakacje bez książki są bez sensu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =

Wakacje bez książki są bez sensu

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do obejrzenia wystaw online: „Na wakacje książkę bierz!” oraz „B jak Brzechwa. Wystawa cyfrowa z okazji 55. rocznicy śmierci poety”.
Wystawa „Na wakacje książkę bierz!” dostępna pod linkiem: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2021-wakacje/

Bardzo trudno jest wybrać zestaw lektur na wakacje, jeszcze trudniej jest polecić książki dla małych lub nastoletnich czytelników… Na wakacyjne dni - czy jesteśmy młodsi czy starsi - szukamy lektur lekkich, wciągających i niezbyt wymagających. Latem chcemy się odprężyć, a książki mają nam w tym pomóc. Wkładamy do walizek i plecaków książki przygodowe, kryminały, opowieści z dreszczykiem i humorystyczne powieści obyczajowe. Chcemy się dobrze bawić zarówno podczas samodzielnej lektury, jak i podczas głośnego czytania naszym dzieciom.

Z olbrzymiego zbioru książek Działu Dziecięcego (który jest w organizacji) wybrane zostały te, w których tytule pojawiają się słowa "wakacje" i "lato". Wskoczyły też wyrazy: "podróż" i "biwak". Wystawę przygotował Dział Dziecięcy.

"B jak Brzechwa. Wystawa cyfrowa z okazji 55. rocznicy śmierci poety" jest dostępna pod linkiem: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2021-b-jak-brzechwa/

Wiadomość o śmierci Jana Brzechwy w 1966 roku została przyjęta ze smutkiem przez czytelników. Jan Brzechwa był wówczas jednym z najbardziej rozpoznawalnych literatów w Polsce, choć nie każdy znał jego pierwsze imię i nazwisko – Jan Wiktor Lesman.

Czytelnicy bywają równie zaskoczeni, gdy mają okazję zapoznać się z różnorodnością twórczości Jana Brzechwy – a warto to zrobić. W dorobku tym obok dobrze znanej twórczości dla dzieci znaleźć można także poezję liryczną i polityczną, teksty kabaretowe, felietony, przekłady z języka rosyjskiego, a nawet artykuły z dziedziny prawa autorskiego, w którym Jan Brzechwa specjalizował się jako adwokat.

Zastosowany na wystawie układ alfabetyczny nie jest przypadkowy: wszak przyjaźń czytelnika z literaturą zaczyna się bardzo często od Brzechwy jednocześnie z nauką alfabetu. Wystawę przygotował Dział Zbiorów Specjalnych.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kategoria

Wiadomości

Adres

Łódź, ul. Gdańska 100/102

Kontakt

tel. 42 637 30 90