XII Dni Pamięci w Łodzi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

XII Dni Pamięci w Łodzi

W dniach 25-28 I odbędą się XII Dni Pamięci – Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, organizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr Jaracza w Łodzi i Urząd Marszałkowski.
27 stycznia na całym świecie odbywają się uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przypominało historię Holokaustu i pielęgnowało pamięć ofiar Zagłady, poczynając od czasów PRL-u, gdy tematyka żydowska nie była ani modna, ani popularna.

W Łodzi już dwunasty rok w przestrzeniach Teatru im. Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Miasta Łodzi zbliżyć się będzie można do świata kultury i historii polskich Żydów. Mając na uwadze duże zainteresowanie poprzednimi edycjami wydarzenia, na tegoroczne Dni Pamięci organizatorzy przygotowali wykłady, koncerty, pokazy filmów.

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 25 I w Teatrze im. Jaracza, gdzie o godz. 18 odbędzie się koncert inauguracyjny. Na scenie wystąpi Urszula Makosz z Zespołem, charyzmatyczna pieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich. Łódzkiej widowni artyści zaprezentują pieśni w języku polskim, hebrajskim i jidysz. Na koncert  wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki, które można pobrać w teatrze od 20 I.

Organizatorzy postanowili kontynuować inicjatywę Specjalnego Pakietu Edukacyjnego Dni Pamięci dla szkół i grup zorganizowanych. Edukatorzy z Muzeum Getta Warszawskiego: dr Halina Postek i dr Wiesława Młynarczyk przez trzy dni przeprowadzą lekcje online dla szkół podstawowych i średnich. Warsztaty przedstawią etapy kształtowania się polityki hitlerowskich Niemiec wobec społeczności żydowskiej, najpierw w III Rzeszy, a następnie w krajach okupowanej Europy. Szczególne miejsce zajmie w nich tragedia polskich Żydów. Muzeum Miasta Łodzi poprowadzi natomiast stacjonarny warsztat „Na szlaku historii i pamięci wielowyznaniowej Łodzi” - spotkanie na wystawie „Na wspólnym podwórku” z opcją spaceru na wielowyznaniowy Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej. Pakiet Edukacyjny rozpocznie się 26 I i potrwa do końca tygodnia. Informacje dotyczące zapisów można znaleźć na stronach organizatorów.

27 I na Stacji Radegast (oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych) o godz. 12 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem. Wieczorem, o godz. 18.00, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na projekcję filmu „Śmierć Zygielbojma” w reżyserii Ryszarda Brylskiego oraz dyskusję po filmie z udziałem reżysera i historyków. Film opowiada o tragicznych losach żydowskiego działacza politycznego, który 12 maja 1943 roku popełnił w Londynie samobójstwo. Jego czyn miał być protestem przeciwko bezczynności świata wobec tragedii Holocaustu. Historia opowiedziana z perspektywy młodego brytyjskiego dziennikarza, który podobnie jak większość ówczesnych ludzi zachodniego świata nie zdawał sobie sprawy ze skali dokonującej się na wschodzie ówczesnej Europy zbrodni.

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce upamiętni 27 I ofiary Zagłady w miejscach pamięci zlokalizowanych na terenie całego kraju. Członkowie największej organizacji żydowskiej w RP będą składać kwiaty pod pomnikami w miastach, w których znajdują się oddziały TSKŻ. Organizatorzy zapraszają również wszystkich do udziału w ogólnoświatowej kampanii We Remember. Aby się do niej przyłączyć, potrzebna jest tylko kartka papieru, na której napiszemy: We Remember, a następnie sfotografujemy się z nią i zamieścimy to zdjęcie w mediach społecznościowych, na swoich profilach 27 I oraz udostępnimy na profilu Dni Pamięci na Facebooku.