Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Po kilku latach przerwy powróciła inicjatywa organizacji dyktanda, które do niedawna przyciągało miłośników polskiej ortografii z całego kraju.
Nowy singiel łódzkiej formacji Blitzkrieg trafił do rozgłośni radiowych. To nowa wersja utworu „Good Times” nagranego po raz pierwszy w studiu Izabelin w 1989 roku.
Dwa dni temu zmarł Bohdan Butenko, jeden z najsłynniejszych ilustratorów książek dla dzieci (ale przecież nie tylko). Publikujemy w całości felieton Piotra Kasińskiego z numer 09/19, przy okazji którego przypomnieliśmy jedną z bardziej znanych postaci stworzonych przez Butenkę, Kwapiszona. 
Trwają wydarzenia związane z 10-leciem działalności Teatru Szwalnia. Przygotowano retrospektywne wystawy, koncerty, spacer performatywny po Bałutach, warsztaty, akcje performatywne i spektakle. 12 i 13 października wystawiano „Boga” w reżyserii Marcina Brzozowskiego (wcześniej spektakl znany pod tytułem „Bóg rzeczy małych”). Przedstawienie recenzuje Paulina Ilska. 
RECENZJA. Każda epoka i każda Norymberga ma swego Kaspara Hausera. Pojawia się jakiś NIKT i każdy z nas, trapiony wątpliwościami kto zacz, nadaje mu jakieś właściwości. I staje się on w wyobrażeniu społecznym KIMŚ. Zgodnie z potrzebami. Na przykład piewcą wielkiej idei. Albo zwiastunem zmian. Duchowym wyzwolicielem.
List intencyjny w sprawie współdotowania od nowego roku Teatru Wielkiego w Łodzi przez ministerstwo kultury podpisali w czwartek (10 X) marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i minister kultury Piotr Gliński. Opera może liczyć na 3 mln zł.
FELIETON. Oprócz uczonych nad tytułami oczywiście łamią sobie głowy także autorzy i tłumacze, ale w dzisiejszym świecie, niestety, również pracownicy wydawniczych działów PR. Pisze Maciej Świerkocki w cyklu "Krowie na granicy"
FELIETON. o, że mamy do czynienia z opisem wyrobu szkła, jest jasne jak „słońce wołów”, chociaż utożsamienie Mahounda z czarnoksiężnikiem wydaje się nieporozumieniem. Łatwo je wyjaśnić, zaciekawiło mnie jednak przede wszystkim, kim jest (odnotowywany w słownikach) Mahound. Pisze Maciej Świerkocki w cyklu "Krowie na granicy"
FELIETON. Wszyscy artyści kradną, jak powiadał między innymi Picasso — choć należałoby dodać, że jeśli mają od kogo. O kulisach pracy tłumacza literatury i kulisach powstawania nowego przekładu "Ulissesa" Jamesa Joyce'a - pisze Maciej Świerkocki w cyklu "Krowie na granicy"
FELIETON. Kiedy zaczęła się szkoła, wszystko się skończyło. Przede wszystkim skończył się czas. Kręciła się wokół matki jak mała planeta wokół słońca, które akurat bardziej pochłonięte było planowaniem obiadu. Zaraz miała wejść do szkoły i wszystko miało się zacząć, wielki wybuch, początek. Pisze Anna Ciarkowska.