Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Święto studenckiej mody w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi - czyli XXIV Gala Dyplomowa - odbyła się 23 października, w  ramach trzeciej edycji wydarzenia Łódź Young Fashion, organizowanego przez ASP i Miasto Łódź. Tego dnia na wybiegu w Centrum Promocji Mody mogliśmy oglądać pokaz najlepszych tegorocznych kolekcji dyplomowych Instytutu Ubioru.
RECENZJA. Starannie tkane, zwarte formy Włodzimierza Cygana grają z antytezą: płaszczyznowość – przestrzenność: tkanina, która nigdy nie jest tak płaska jak kartka, udaje płaski rysunek, który sugeruje, że jest trójwymiarowy.
RECENZJA. Jak na przyzwoity thriller przystało („Wigilia” Daniela Kehlmana w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego), w rozgrywce psychologicznej na dwoje bohaterów, nowe technologie oraz stary telefon, uczestniczy także gość za ścianą, czyli wyrok losu.
10. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja zakończył się w niedzielę przyznaniem nagród w Konkursie Etiud i Animacji. Laureatami zostali Michał Chmielewski za etiudę „Hi, how are you” oraz Barbara Rupik, autorka animacji „Duszyczka”.
Podobno pan Jerzy Wasowski godzinami przesiadywał w studiu i sprawdzał, jak brzmi puszka albo sznurówka. Był fanatykiem szukania efektów brzmieniowych do piosenek, czyli tzw. sonorystą. Mnie ten aspekt uprawiania muzyki także fascynuje - mówi Iza Połońska w rozmowie miesiąca, Kalejdoskop 10/2019. 
Poprosiliśmy naszych autorów, Piotra Groblińskiego i Macieja Roberta, o skomentowanie "podwójnego" literackiego Nobla (przyznanego jednocześnie za rok 2018 i 2019) odpowiednio Oldze Tokarczuk i Peterowi Handkemu. Odpowiedzi zaskoczyły nas.
Po kilku latach przerwy powróciła inicjatywa organizacji dyktanda, które do niedawna przyciągało miłośników polskiej ortografii z całego kraju.
Nowy singiel łódzkiej formacji Blitzkrieg trafił do rozgłośni radiowych. To nowa wersja utworu „Good Times” nagranego po raz pierwszy w studiu Izabelin w 1989 roku.
Dwa dni temu zmarł Bohdan Butenko, jeden z najsłynniejszych ilustratorów książek dla dzieci (ale przecież nie tylko). Publikujemy w całości felieton Piotra Kasińskiego z numer 09/19, przy okazji którego przypomnieliśmy jedną z bardziej znanych postaci stworzonych przez Butenkę, Kwapiszona. 
Trwają wydarzenia związane z 10-leciem działalności Teatru Szwalnia. Przygotowano retrospektywne wystawy, koncerty, spacer performatywny po Bałutach, warsztaty, akcje performatywne i spektakle. 12 i 13 października wystawiano „Boga” w reżyserii Marcina Brzozowskiego (wcześniej spektakl znany pod tytułem „Bóg rzeczy małych”). Przedstawienie recenzuje Paulina Ilska.