Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Znamy już zwycięzcę konkursu na tom poetycki wydawnictwa Kwadratura. Jury w składzie: Joanna Chachuła, Przemysław Dakowicz i Krzysztof Kleszcz na posiedzeniu 18.02.2023 przyznało I miejsce, nagrodę finansową i wydanie tomiku TOMASZOWI SMOGÓROWI z Kłodzka (godło: konstruktor) za zestaw "Dziwniej nie będzie"
Uzasadnienie: "Za sugestywne, niepokojące wiersze, w których brzmi jazz, a nad głową przepływa płaszczka i niemy manat".
RECENZJA. Pewnego razu był sobie przystojny książę, który znalazł kandydatkę na żonę i na przekór rodzicom postanowił się w niej zakochać. I wbrew temu co sobie myślicie, ci dwoje nie żyli długo i szczęśliwie, bo nie jest to bajka o roztropnym księciu i pięknej księżniczce, ale opowieść o tym, że wymarzone życie przy boku ukochanego może być dalekie od ideału... Ta bajka dla dorosłych, przestrzegająca przed brakiem zrozumienia i akceptacji, wydarzyła się jednak naprawdę w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi i powiem wam w sekrecie, że przypomniała mi o moich własnych „brakach, brudach, grzeszkach”.
Artur Rubinstein – światowej sławy pianista urodzony w Łodzi, ambasador kultury polskiej na świecie, a do tego w pełnym tego słowa znaczeniu koneser życia – to postać dobrze znana i kojarzona z Łodzią. Raczej nikt nie spodziewał się więc znaczących zmian w stanie wiedzy na jego temat. Tego, że nowe odkrycia ciągle są możliwe, postanowił dowieść Maciej Janik – efektem jego pracy jest książka „Artur Rubinstein. Łódzkie tropy”, wydana właśnie przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina. Wydarzeniem samym w sobie była promocja tego wydawnictwa, która odbyła się 23 lutego w Filharmonii.
28 projektów kulturalnych uzyskało dofinansowanie na łączną kwotę blisko 2,5 mln zł ze środków miejskich. Będą to m.in. festiwale filmowe, muzyczne i teatralne, słuchowiska, koncerty, spektakle, działania edukacyjno-artystyczne, książki poetyckie, wystawy plastyczne.
RECENZJA. Młoda artystka Irena Zieniewicz znalazła niebanalny sposób na wyrażenie ważkich treści o uniwersalnej wymowie. Konkretnie – dotyczących granic. Ich wytyczania, odczuwania, przekraczania, dosłownie i w przenośni, ale i „bycia na granicy” – doświadczania granicznego stanu w bezsilności czy poczuciu zagrożenia życia. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
NOWY NUMER. To, co się dzieje od kilku lat wokół Miejskiej Strefy Kultury, przywodzi na myśl typ relacji władzy ze społeczeństwem charakteryzowany określeniem „prymat woli”. Władza podejmuje działania, które mają zmienić rzeczywistość. A jeżeli rzeczywistość nie poddaje się łatwo tej obróbce? Tym gorzej dla rzeczywistości. Pomysł połączenia pięciu miejskich domów kultury w jedną instytucję od początku wzbudzał sprzeciw pracowników łączonych podmiotów, a także ekspertów, środowisk artystycznych. Czy można stworzyć coś pozytywnego, mając za punkt wyjścia nierozwiązany konflikt?
Na panel dyskusyjny z udziałem Karoliny Kołodziej, Marty Madejskiej i Marty Sikorskiej zaprasza 25 II o godz. 16 Centralne Muzeum Włókiennictwa.
W kinie Charlie trwa przegląd filmów ukraińskich i polskich „My z Wami, Wy z Nami”. Według organizatorów ma służyć integracji i adresowany jest również do przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy. Na pierwszy rzut oka idea słuszna, ale… Za festiwalem odbywającym się w ośmiu polskich miastach stoi powiązana z Rosją i popierana przez organizację „Russkij Mir” Fundacja Wspieram.
Posiadanie w sferze swych wpływów Ukrainy od zawsze stanowiło warunek sine qua non rosyjskiego imperializmu (dość przypomnieć opinię Lenina, że utrata przez Rosję Ukrainy jako strefy wpływów byłaby tym samym, czym utrata głowy dla ciała). Jednak dla Ukrainy posowieckie dwudziestolecie nie było, jakby się mogło wydawać, czasem straconym. Pisze profesor Agnieszka Matusiak, kierownik Centrum Transkulturowych Studiów Posttotalitarnych na Uniwersytecie Wrocławskim..
od 16 LUTEGO 2023

Koniec miasta - fotografie

Uniwersytet Łódzki i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi zapraszają na wystawę fotografii Artura Urbańskiego „Koniec miasta”. Wernisaż 16 II o godz. 18.30 w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 (ul. Franciszkańska 1/5).