Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
KOMIKS. Nareszcie! Chociaż może należałoby napisać – dlaczego dopiero teraz? Kajko i Kokosz – bohaterowie kultowych komiksów Janusza Christy trafili do serialu animowanego. Co ciekawe i ważne, w produkcję pierwszego sezonu serii Netfliksa zaangażowana była śmietanka współczesnego polskiego komiksu, z Tomaszem Leśniakiem i Michałem Śledzińskim na czele. Pisze Piotr Kasiński.
FELIETON. Bo przypomina mi ciocię Władzię. Fern, Frances McDormand w „Nomadland” Chloé Zhao. To takie nieprofesjonalne, prywata. Mam pisać o filmie, nie o rodzinie. Wręcz przeciwnie. Będę pisał o rodzinie. I ciocia, i prywata. Pisze Łukasz Maciejewski.
NOWE CZASOPISMO. Za projekt layoutu odpowiada studio graficzne Fajne Chłopaki, jedna z łódzkich marek designerskich, znana z okładek dla wydawnictwa Czarne i Państwowego Instytutu Wydawniczego. Podczas starań Łodzi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 studio odpowiadało za wydawniczą formę aplikacji „(R)ewolucja”. 
Stowarzyszenie Teatralne CHOREA w Łodzi otrzymało 450 tysięcy zł dofinansowania z programu "Teatr" , Teatr Powszechny - 200 tysięcy, a MDK w Radomsku - 115 tysięcy.
Dzisiaj - 8 kwietnia - jest Jom ha-Szoa, czyli Dzień Pamięci o Zagładzie oraz Międzynarodowy Dzień Romów. Wczoraj był Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Rwandzie. To dobry moment, żeby przypomnieć ważny projekt edukacyjny Centrum Dialogu im. Marka Edelmana poświęcony Piramidzie nienawiści Gordona Allporta.
WYDANIE MOBILNE. Począwszy od numeru 04/21 "Kalejdoskop" możecie czytać również na swoich urządzeniach mobilnych i komputerach. Rozpoczęliśmy współpracę z firmą Virtualo, internetową księgarnią oferującą ebooki w formatach Epub i Mobi oraz audiobooki mp3.
Dwunastu nowych stypendystów Prezydent Miasta Łodzi otrzymało w kwietniu 2021 r. wsparcie w wysokości 10 tys. zł na realizację swoich projektów kulturalnych.
Finałowa dziesiątka spotka się na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi, by przed mistrzowskim jury powalczyć o statuetkę Jonaszka, pieniądze i występ w czasie festiwalu OFF-Północna.
TEMAT NUMERU. Taniec już dawno oderwał się od scen i parkietów (zarówno tych dworskich, jak i klubowych). Jednocześnie choreografia stała się narzędziem, z którego korzystać można poza tańcem. Od lat wykorzystuje się ją w rozmaitych dziedzinach: od psychoterapii po tworzenie wystaw. Pisze Joanna Glinkowska.
Nie żyje Krzysztof Krawczyk, ikona polskiej piosenki. Artysta miał 74 lata. Przez ostatnie dwa tygodnie zmagał się COVID-19. Kiedy poczuł się lepiej, opuścił szpital. Jednak po dwóch dniach w domu 5 kwietnia zasłabł. Żona Ewa Krawczyk poinformowała, że przyczyną śmierci były choroby współistniejące. Pogrzeb - 10 kwietnia.