Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
DZIEJE WARTY. W trakcie zbierania materiałów do książki „Warta. Szkice z dziejów miasta” Jan Pietrzak odnalazł informację, że jednym z niegrodowych starostów warckich (czyli dzierżawcą dóbr królewskich) w latach 1661–1664 był znany poeta baroku Jan Andrzej Morsztyn.
Duet Lenda/Kozub zwyciężył w III Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Gala finałowa laureatów i spektakl „Piosenka jest dobra na wszystko” zakończyły tegoroczną, zrealizowaną online, edycję festiwalu OFF-Północna. Spektakle finałowe można jeszcze obejrzeć na kanale YouTube Teatru Muzycznego w Łodzi.
ROZMOWA. Piosenka to podręczny kawałek kultury, który możemy zabrać ze sobą albo mieć przy sobie. Ale jest to też kawałek naszej wyobraźni, wrażliwości, naszych wspomnień, sentymentów – kawałek nas. Kieszonkowa wersja kultury. Przy czym ja bym ją trzymał w wewnętrznej kieszeni marynarki, po lewej stronie – mówi Andrzej Poniedzielski, satyryk, autor piosenek i wierszy, felietonista m.in. „Kalejdoskopu”.
Teatr Nowy im. K. Dejmka anonsuje pierwszy spektakl, który powstaje w ramach projektu „Nowy i Młodzi”. Małą Scenę od teraz będą tworzyć wchodzący w życie zawodowe artyści i artystki, np. laureaci Forum Młodej Reżyserii. Od teraz wszystkie grafiki teatru wykonuje Ola Jasionowska, graficzka, ilustratorka, współpracująca z licznymi instytucjami kultury, także Toyotą, Netfliksem, autorka identyfikacji wizualnej Strajku Kobiet i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
FILM. 6-letnia Astra próbuje powstrzymać swoją siostrę przed udziałem w niebezpiecznej misji. Kiedy sprawy się komplikują i Anna potrzebuje pomocy, mała dziewczynka bez wahania sama wyrusza w kosmos. W tej filmowej opowieści Michała Łubińskiego o siostrzanej miłości, wielkich przygodach i trudnościach, które piętrzy przed nami życie, zagrają 15-centymetrowe lalki. Bohaterowie powstają właśnie w Łodzi, a w maju wyruszą na plan zdjęciowy do Wrocławia.
WYWIAD. W sztuce najważniejsza jest prostota formy – przekaz powinien być na tyle bezpośredni, by móc wyrazić odpowiednie emocje. Bezpośredniość to gwarantuje, bo artysta nie musi na bieżąco analizować tego, co robi. Czas na analizowanie jest przed rozpoczęciem pracy, w trakcie malowania może rozpraszać – mówi Dominik Woźniak, artysta, który od kilku lat realizuje publiczne Sesje Autorskie.
Teatr Powszechny w Łodzi zaplanował na 22 V 2021 prapremierę spektaklu „Krystof”. Autorem sztuki i jej reżyserem jest Michał Siegoczyński. „Krystof” komiksowym kolażem cytatów z popkultury, inspiracji z życia i twórczości Krzysztofa Krawczyka.
MIASTA PRZYSZŁOŚCI/DEBATA. Trwają przygotowania do debaty Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, związanej z obecnością miasta w sieci miast kreatywnych UNESCO i pracami nad Strategią Filmu Miasta Łodzi, której partnerujemy medialnie. O audiowizualności jako ważnej kategorii, która posłużyć może określeniu relacji filmowych tradycji miast z ich teraźniejszością pisze kolejny z gości debaty – Maciej Dydo, prawnik i filmoznawca, dyrektor Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, nowy koordynator projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO.
RECENZJA. Pandemia poczyniła szkody w edukacji, także tej artystycznej. Ciężko nauczyć się warsztatu grafika czy malarza za pośrednictwem sieci, być może też nauka online działa demotywująco. Jakby nie było, do tegorocznego Konkursu Strzemińskiego – Sztuki Piękne zgłosiło się mniej studentów niż zwykle. I dlatego przeważały tu, niestety, prace niedojrzałe, niedomyślane. Ale oczywiście znalazły się i wartościowe propozycje. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
W Teatrze im. Jaracza rozpoczęto próby do polskiej prapremiery dramatu Lothara Kittsteina „Zła dziewczynka”. Reżyserii spektaklu podjęła się Daria Kopiec.