Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
ROK TYRMANDA. Chciał być malarzem, studiował architekturę wnętrz, by zostać pisarzem. Lekceważony i niewydawany, a zarazem dostrzegany i podziwiany. Krytykujący władzę, która czytała to, co napisał. I nagradzała. Samochodem, paszportem. W Ameryce – jak mawiał – ani pisać, ani żyć już nie potrafił.
Łódzkie klocki architektoniczne zostały nagrodzone architektonicznym Oscarem! Projekt otrzymał srebrny medal Międzynarodowego Konkursu Designu (IDA) w Los Angeles w kategorii Teaching Aids. Duet projektantów: Marta Nowacka i Łukasz Orzechowski został wybrany spośród kilkunastu tysięcy zgłoszeń.
Wiedźmin, czyli Geralt z Rivii, został bohaterem marki Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, które powstaje w EC1 Łódź - Miasto Kultury. – Wybór tej postaci jako symbolu powstającej instytucji był oczywisty – mówi Adam Radoń, kierownik CKiNI, Projekt postaci narysował jeden z czołowych polskich twórców graficznych Przemysław Truściński „Trust”.
FELIETON. „Noce i dnie” znam od dziecka. Wszyscy znamy. Bo do tego serialu się wraca. To jest nasza baza. Jeżeli mówi się, że kino bywa (rzadko) czymś trwałym, na równi z pomnikami architektury czy arcydziełami plastyki, to dzieło Antczaka jest taką konstrukcją. Pisze Łukasz Maciejewski. 
Rocznice skłaniają zwykle do patrzenia wstecz, ale dla Muzeum Sztuki w Łodzi 90-lecie otwarcia stałej ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r. jest również okazją do spoglądania w kierunku jutra.
Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie wznawia cykl familijnych czwartków w Kinie Kultura. MCK zaprasza dzieci wraz z rodzicami, dziadkami, ciociami i przyjaciółmi na seanse w każdy czwartek o godz. 18.
W ostatnim czasie zmieniły się składy rad Muzeum Sztuki w Łodzi i Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
12 lutego otwierają się Kino Szpulka i Kino Perspektywa Łódzkiego Domu Kultury. Co będzie można obejrzeć? Kino Szpulka w repertuarze przypisane ma lżejsze propozycje, pozycje kina popularnego, komercyjnego. Kino Perspektywa natomiast powraca z nowym wyposażeniem.
RECENZJA. „Więc przyrzekł sobie. Nigdy więcej tajemnic. Oprócz tej jednej”. Co ten cytat wnosi do naszego życia? A cała powieść? Na pewno pomaga uświadomić sobie, że każdy z nas ma jakąś przeszłość, którą nie zawsze chce się dzielić, nawet ze swoją rodziną. Pisze Wiktoria Siewierska.
RECENZJA. Tak jak świat składa się z atomów, a nasz obraz świata – z ułamków rzeczywistości, pamięci, wyobrażeń, tak fotoobiekty Krzysztofa Cichosza zbudowane są z drobinek, które dopiero w oku widza, i tylko oglądane pod odpowiednim kątem, układają się w odpowiednie kształty. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.