Awangarda, dyktatura, niepodległość na XI. Pulsie Literatury | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =

Awangarda, dyktatura, niepodległość na XI. Pulsie Literatury

Herta Mueller. Fot. Lesekreis / Wikimedia

Noblistka Herta Mueller (na zdjęciu) i często wskazywana jako przyszła noblistka Olga Tokarczuk, niedawny laureat Nagrody Nike Cezary Łazarewicz, Maciej Świerkocki, Wojciech Górecki, Ewa Kuryluk i laureat Nagrody Literackiej Europy Środkowej "Angelus 2016" Varujan Vosganian - to tylko kilka propozycji z bogatego i ambitnego programu tegorocznego XI. Festiwalu Puls Literatury w Łodzi, który dzięki wieloletniej pracy uważany jest dziś za jeden z najważniejszych festiwali literackich w Polsce, a wraz z Konkursem im. Bierezina i galą Nagrody im Tuwima - za najważniejsze wydarzenie w młodej polskiej poezji.
Tegoroczna, jedenasta edycja odbędzie się w dniach 23 listopada – 3 grudnia 2017 roku w Domu Literatury w Łodzi, Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Klubie DOM, Ośrodku Kultury „Górna” oraz w Hali EXPO. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie laureatka Nagrody Nobla, Herta Müller. Z zagranicy przyjadą również Rumun Varujan Vosganian oraz Węgier – Katalin Ladik.Celem Pulsu Literatury jest ukazanie związków między awangardą, nowoczesnością a tożsamością Łodzi w rozmaitych międzynarodowych kontekstach nie/podległości: artystycznej, politycznej czy ideologicznej.

Tegorocznym hasłem przewodnim festiwalu „Nie/podległość Awangardy”. Nawiązuje ono do postaci Władysława Strzemińskiego i grupy „a.r” oraz artystów żydowskiego pochodzenia należących do ruchu Jung Jidysz. Oba te środowiska artystyczne poruszały kwestie tożsamości i religii, dążąc do wypracowania płaszczyzny wspólnoty i porozumienia w wielokulturowej Łodzi. Jednocześnie hasło przewodnie nawiązuje do ustanowienia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego roku 2017 „Rokiem Awangardy”.Jak przekonują organizatorzy tego wydarzenia, Łódź jako miasto nowoczesności od czasów rewolucji przemysłowej stanowi odrębny na ziemiach polskich byt urbanistyczny, o czym świadczy poprzemysłowy charakter i wielokulturowość miasta. To w Łodzi nawiązujące do nowoczesności awangardowe nurty sztuki czerpały inspiracje z szybkich przemian ekonomicznych i społecznych związanych z rozwojem kapitalizmu.

W programie dnia inauguracyjnego odbędzie się też pod hasłem "Awangarda kontra opresja" spotkanie autorskie Zbigniewa Libery i Darka Foksa, które poprowadzi Anna Kałuża. Po nim, ok. godz. 22.30, pokazane będą filmy Libery "Walser" i "Jak się tresuje dziewczynki". Odbędzie się też otwarcie wystawy poświęconej Kazimierzowi Malewiczowi "step by step printing Suprematyzm" zrealizowanej przez Muzeum Książki Artystycznej. Monika Sznajderman, która wraz  Andrzejem Stasiukiem prowadzi wydawnictwo Czarne, opowie Mikołajowi Mirowskiemu o kulisach pracy nad związaną z losami jej rodziny książką "Fałszerze pieprzu".O rumunskim filozofie Emiul Cioranie dyskutować będą Krzysztof Matuszewski, eseista Marek Bieńczyk i poeta Krzysztof Siwczyk - spotkanie poprowadzi filozofka i kostiumografka Zuzanna Markiewicz (jak łączy te dwie dziedziny opowiada w wywiadzie w "Kalejdoskopie" 10/2017).

W programie tegorocznej edycji znajdą się panele związane z awangardą („Awangarda w Łodzi – Łódź w Awangardzie”, „Awangarda – Miasto – Kontrkultura”, „Awangarda kontra opresja”, „Reportażyści Dużego Formatu”, „Europa – Demokracja – Literatura”, „Kobiety awangardy”, „Emil Cioran. Poza systemem”, „Rumuńska awangarda poetycka”, „Etnografia surrealizmu. Surrealizm etnografii”, „Awangarda i dyktatura”), performance z udziałem łódzkich artystów, wystawy ukazujące związek poezji z awangardą oraz liczne koncerty (m.in. Tune, Komety, Harcsa/Keszeg/Markos/Benko/Pandi: Kassak z Węgier, Odpoczno, Pochwalone i Małe Instrumenty). Podczas festiwalu odbędą się także spotkania autorskie – również dla dzieci, cykl projekcji filmowych, finały ogólnopolskich konkursów literackich (m.in. im. Jacka Bierezina, Zbigniewa Dominiaka i W. Sułkowskiego) oraz warsztaty translatorskie anglo- i niemieckojęzyczne - w ten blok zaangażowani są m.in wybitna tłumaczka literatury niemieckiej Sława Lisiecka i tłumacz literatury anglojęzycznej (a od kilku miesięcy felietonista "Kalejdoskopu") Marcin Świerkocki.

Kategoria

Inne