Sztuka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Dobre wyczucie formy, koloru, przestrzeni i materii – to sztuka Veroniki Taussig. Twórczość późna i może dlatego tak świadoma. Wyhodowana dzięki wizytom w muzeach sztuki i kolekcjonowaniu dzieł, zbudowana na inspiracjach najlepszą awangardą.
Veronica Taussig została artystką nie dlatego, że taki miała plan na życie. Stało się to, gdy była już dojrzałą osobą – pod wpływem nowojorskiej wystawy obrazów Henri Matisse’a. – To pozytywne, że nigdy nie jest się zbyt starym, by zacząć tworzyć – mówi.
Muzeum Sztuki zainicjuje w 2019 roku projekt pod tytułem „Prototypy” testujący to pojęcie na materiale ze swojej kolekcji. Zaproszeni artyści i artystki użyją dzieł z zasobów muzealnych do modelowania współczesnej nam rzeczywistości. Dzięki ich działaniom kolekcja ms przekształci się w zasób praktyk i metod czekających na ponowne wykorzystanie – aktualizację i uruchomienie.
– Wchodzą trendy, które odwołują się do okresu największego rozwoju czasopism – do lat 60., 70., 80., ówczesnych czcionek, kolorów, układów graficznych, starych technik. Nawiązanie do pierwszego „Kalejdoskopu” z lat 70. świetnie by się w nie wpisało – mówi Jakub „Hakobo” Stępień.
W Galerii Nowa Gdynia można do 6 lutego 2019 r. oglądać wystawę malarstwa Romana Opalińskiego. Druga w historii galerii wystawa ukraińskiego artysty o polskich korzeniach nosi tytuł "Składanka". Poprzednia odbyła się w kwietniu 2015 roku, zatytułowana "Nasze legendy" cieszyła się wielkim uznaniem publiczności. Opaliński ma w Polsce wielu entuzjastów, ma też kolekcjonerów swojej twórczości czekających na nowe prace – już w dniu wernisażu kupili kilka obrazów.


Józef Panfil w Tomaszowie Mazowieckim jest artystą znanym i cenionym. Prezydent Miasta Marcin Witko w rozmowie ze mną stwierdził: - Jestem fanem Józka.
RECENZJA. Jako pierwsze tak traumatyczne doświadczenie dla wielu milionów ludzi, I wojna światowa musiała znaleźć odzwierciedlenie w sztuce. A jako że o jej dramacie trudno mówić tym samym językiem, co o sprawach zwyczajnych, rozwinęło się obrazowanie awangardowe.
RECENZJA. Wystawa odsłania ciekawostki, prezentuje mało znanych twórców, których zwykle nie kojarzymy z polską historią – ale niczego nie odkrywa, nie przemeblowuje naszej świadomości.
Muzeum Miasta Pabianic w swej bogatej i urozmaiconej ofercie posiada od niedawna ciekawą książkę poświęconą sztuce z… Afryki.
5 grudnia po raz 16 przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Założeniem nagrody wręczanej przez artystów jest wyróżnienie i uhonorowanie postaw twórców progresywnych i poszukujących. Laureatem za 2017 rok został Piotr Bosacki.