Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Po długiej chorobie 9 stycznia 2024 r. zmarła jedna z największych gwiazd łódzkiej, ale również polskiej i światowej sceny operowej, wszechstronna śpiewaczka i pedagog Delfina Ambroziak. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 24 I o godz. 12 na Cmentarzu Komunalnym „Doły” przy ulicy Smutnej 1 w Łodzi.
od 12 STYCZNIA 2024

Krew miasta

Fotografie widoków miasta, w których dominują graffiti wykonane przez kibiców łódzkich drużyn piłkarskich, są tematem wystawy „Krew miasta”. Autorem zdjęć jest prof. Piotr Stachlewski z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Ten film jest eksperymentem badawczym, zaś materią do testów – przepastne archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, czyli blisko pięć tysięcy tytułów. Na początku hipotezą artystyczną była próba opowiedzenia „Solaris” Stanisława Lema za pomocą materiałów filmowych, które nakręcono w zupełnie innym kontekście i z inną intencją.
Należy używać określeń, które są sensoryczne: „chłodne kolory”, „głęboki odcień”. Chodzi o zwroty wywołujące wrażenia pozawzrokowe. „Kolor cytrynowy” albo „bananowy” przywołuje wrażenia związane z doświadczeniem smaku – mówi Paulina Długosz  z Muzeum Miasta Łodzi, opisująca dzieła sztuki osobom niewidzącym.
Jeśli tylko słuchasz – nie zrozumiesz. Bo muzyka tradycyjna do prostych nie należy. Jeśli jednak zobaczysz, chwycisz wyciągniętą dłoń partnera i postawisz na parkiecie pierwsze kroki oberka, ta muzyka prawdopodobnie stanie się już częścią twojego życia. I choć po skończonych tańcach wracasz do codzienności, dźwięki zostają w twoich myślach. Nie przestajesz się zastanawiać, na czym polega fenomen tańca, który cię porwał i przeniósł w inną rzeczywistość.
W sześćsetnym roku Łodzi opublikowana została książka opowiadająca historię Anny Scheiblerowej z Wernerów, żony Karola Wilhelma, największego z lodzermenschów. Przywykliśmy jednym tchem mówić: fabryka, a jeszcze lepiej imperium przemysłowe, pałac, mauzoleum Karola Scheiblera. Tymczasem prawda jest taka, że pałac przy pl. Zwycięstwa, jakim go znamy, to efekt starań żony fabrykanta, tak samo jak kaplica grobowa. A imperium fabryczne? Karol stworzył je w dużej mierze dzięki kapitałowi wniesionemu w posagu przez Annę. Pisze Mieczysław Kuźmicki.
Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej zaprasza na koncert, w którym wystąpi Wojciech Konikiewicz & Red Organ Trio. Kiedy – 13 stycznia, godzina. 19.00.
Na interesujące aktywności zaprasza w styczniu Muzeum Pałac Herbsta. Będą warsztaty dla dzieci oraz oprowadzania dla dorosłych, także z dysfunkcją wzroku.
Co niemowlęta robiły w hali fabrycznej? Czym jest bananówa? Jakie desery można było zjeść w Horteksie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w wydanym właśnie przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi katalogu do wystawy MIASTO-MODA-MASZYNA.
W styczniu 2024 roku w Łodzi rozpoczyna działalność Studium Scenariuszowe. Jest to edukacyjna inicjatywa łódzkiego STUDIA M. P.S.A. Zajęcia odbywać się będą w Hubie Kultury Kina Charlie przy ul. Piotrkowskiej 203/205, a kadrę tworzyć będą: Feliks Falk, Andrzej Bart, Paweł Maślona, Rafał Bryll, Andrzej Kuciłła, Sławomir Kalwinek, Igor Mertyn, Sławomir Fijałkowski, Marcin Bałczewski, Mateusz Sidor.