Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Zanim w Ośrodku Propagandy Sztuki zostaną wystawione prace nagrodzone w Konkursie im. Strzemińskiego – Sztuki Piękne dla studentów ASP w Łodzi mnogość propozycji młodych artystów można oglądać w budynkach Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Wojska Polskiego. W tegorocznej, 41. edycji propozycji jest 155, w tym wieloskładnikowe cykle. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.

Nie będzie Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Odsłona festiwalu pod nową nazwą - Festiwal Wielu Kultur - nastąpi w październiku, a nie, jak dotychczas, we wrześniu. O zmianę terminu postulowali studenci łódzkich uczelni, a zmiana nazwy to znak czasów. 23. edycję zainauguruje koncert World Orchestra. Grzech Piotrowski. Jest to międzynarodowy projekt muzyczny, będący zderzeniem muzyki świata z orkiestrą symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową.

RECENZJA. W przestrzeni Muzeum Sztuki w Łodzi odbywa się spotkanie dwóch malarzy – Daniela Lergona i Macieja Olekszego. Zachodzącą między nimi interakcję sugeruje tytułowy „Flow” – przepływ. Podążając za zaproponowaną przez kuratorkę wystawy metaforą rzeki, można powiedzieć, że twórczość artystów płynie odmiennymi nurtami, niekiedy spotykając się w jednym punkcie po to, by za chwilę popłynąć dalej w swoje strony. Pisze Maria Mażewska.
RECENZJA. Jedna z żydowskich koncepcji sztuki zakłada, że twórczość artystyczna to ukazywanie „rysy na szkle”. Weekend otwarcia XXX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym można czytać w ten właśnie sposób. Zaprezentowane spektakle sprawiały niemal fizyczny ból, jednocześnie pozostając na najwyższym poziomie artystycznym. Pisze Paulina Ilska.
18 MARCA 2024 - 30 WRZEŚNIA 2024 / 18 MARCA 2024

Malarstwo Erwina Sówki

Na wystawie "Z Nikiszowca na Bałuty. Malarstwo Erwina Sówki z kolekcji Macieja Balceraka” można będzie oglądać prace słynnego śląskiego artysty naiwnego. Wernisaż 18 III o godz. 13 (oprowadzanie kuratorskie o godz. 18).
Od ponad dwóch dekad Fotofestiwal gromadzi w Łodzi tłumy entuzjastów sztuki z całej Polski i przedstawicieli międzynarodowej branży fotograficznej. W tym roku organizatorzy wydarzenia postanowili podzielić się uwagą swojej publiczności z innymi łódzkimi inicjatywami artystycznymi. Uruchomili platformę promocji najciekawszych z nich. Trwa otwarty nabór czerwcowych wystaw i projektów, na które zostanie zaproszona publiczność z całego kraju.
od 21 MARCA 2024 / 24 MARCA 2024 - 24 MARCA 2024

Pałac pełen bajek

Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na nową wystawę stałą, na której można będzie spotkać postaci z polskich bajek. Otwarcie 21 III o godz. 17. W weekend otwarcia ekspozycji muzeum będzie czynne w godzinach: 22 III 9-18 oraz 23-24 III 11-18. W programie gry i zabawy dla dzieci oraz projekcje bajek animowanych.
Radomszczański Dom Kultury zaprasza młodzież oraz dorosłych do wzięcia udziału w eliminacjach do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w roku Zbigniewa Herberta organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.
RECENZJA. „Prime Time” to najciekawsza z dorocznych wystaw studenckich prac z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Obejmuje najlepsze dyplomy obronione w konkretnym roku, zarówno magisterskie, jak i licencjackie – z dziedziny sztuk pięknych i użytkowe. Edycja 2023 odbywa się w Ośrodku Propagandy Sztuki. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Wystawa Estery Karp (Esther Carp) w Muzeum Historycznym Skierniewic to pierwsza od lat 30. XX wieku indywidualna prezentacja twórczości artystki w Polsce. Miejsce ekspozycji odgrywa w tym przypadku szczególną rolę, w Skierniewicach zaczęła się bowiem historia malarki. Pisze Maria Mażewska.