Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
17 LIPCA 2024 - 24 LISTOPADA 2024

Beata Bols. Sztuka i ewakuacja

Muzeum Sztuki zaprasza na wystawę „Beata Bols. Sztuka i ewakuacja”, która stanowi podsumowanie działań twórczych artystki z ostatniej dekady. Wernisaż 17 VII o godz. 18 w ms1.
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłasza nabór wniosków do Programu PolandDances/ Producers! – Edycja I pilotażowa/2024. Jest to pierwszy program dla producentów sztuk perfomatywnych, w których istotną rolę odgrywa taniec. Planowany budżet edycji pilotażowej wynosi 50 tysięcy złotych. Nabór wniosków trwa do 30 lipca 2024 r. do godziny 12.00.
10 lipca w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 66 odsłonięta została gwiazda Wandy Zeman, wybitnej montażystki filmowej. Pracowała z Wojciechem Jerzym Hasem, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Filipem Bajonem, Władysławem Pasikowskim. Współtworzyła takie filmy jak: „Magnat”, „Pan Tadeusz”, „Persona non grata”, „Psy”, „Sztos”. Była nagradzana Polską Nagrodą Filmową „Orzeł” oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
W ramach cyklu „Fortepiany Wolności" na Stacji Księży Młyn zagra legenda muzyki elektronicznej - Władysław „Gudonis” Komendarek. Wstęp bezpłatny.
Nieczęsto przychodzi nam oglądać fotograficzne portrety tak zapadające w pamięć, uderzające, hipnotyzujące widza. Nie tylko dlatego, że są to twarze na ogół powszechnie znane – muzyków, reżyserów, aktorów, artystów, literatów, polityków. Te zdjęcia przyciągają uwagę przede wszystkim twórczą energią, jaka z nich emanuje, zaskakują odkrywczością pomysłu, a jednocześnie dają pewność, że to jest to – najlepsza z możliwych aranżacja modela w przestrzeni.
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu na czas wakacji przenosi się „pod chmurkę”. Będzie można czytać, oglądać filmy, skakać…..
Ubiegłoroczna edycja projektu „Biblioteki w plenerze” została bardzo dobrze przyjęta przez łodzian, więc w tym roku Biblioteka Miejska w Łodzi organizuje drugą edycję tego projektu. Pierwsze wydarzenie już 28 czerwca, a cały projekt będzie trwał do 30 sierpnia.
Siedem premier, wznowienia po dostosowaniu spektakli do możliwości nowych scen, znaczące wydarzenia gościnne, casting dla aktorów, otwarcie Pokoju Spokoju, dziesiątki warsztatów, zwiększanie dostępności… – Teatr Pinokio w Łodzi podsumowuje pierwszy sezon w nowej siedzibie. Planuje też kolejny, wyjątkowy – bo w maju teatr obchodzić będzie 80-lecie istnienia.
Jaki teatr pomoże nam wybudzić się z letargu i odzyskać poczucie rzeczywistości? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć organizatorzy XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego RETROPERSPEKTYWY zatytułowanej PRZEBUDZENIA. Na program złoży się 20 wydarzeń – spektakle, koncerty, warsztaty, wystawa oraz spotkania. Festiwal odbędzie się w Fabryce Sztuki w Łodzi między 23 sierpnia a 1 września i będzie połączony z obchodami 20-lecia Teatru CHOREA. Sprzedaż biletów od 29 lipca.
Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu zaprasza na zajęcia muzealne oraz spacery z przewodnikiem. Przez całe wakacje, od poniedziałku do soboty, w godzinach 10-16 muzeum przedstawia tajemnice wojennego dzieciństwa i historię więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.