Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ukazał się kolejny tomik w poetyckiej serii wydawnictwa Kwadratura. Premiera książki Jolanty Stelmasiak "Słońca może dziś nie być" odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury, czyli w siedzibie wydawcy. Spotkanie poprowadzi Piotr Grobliński.
Pisaliśmy już, że Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Łódzkie Centrum Wydarzeń szykują na jesień nową dużą imprezę modową pod nazwą Łódź Young Fashion, która zastąpi skompromitowany Fashion Week. Na kolejnej konferencji prasowej organizatorzy poinformowali, że impreza wchłonie ogólnopolski konkurs Złota Nitka – który wiele lat temu narodził się właśnie w ówczesnej PWSSP.
22 CZERWCA 2017

Scena Monopolis

Tegoroczna Letnia Scena Monopolis ugości dwa uznane stołeczne teatry: Teatr Polski i Teatr Kamienica. Bezpłatne spektakle zostaną wystawione dla łodzian w zabytkowym parku Źródliska.
Autorzy tego filmu na wstępie kierują uwagę widza na mikrokosmos. Sięgając po cytat z Pascala, zapowiadają ukazanie nieskończoności mikroświatów, „z których każdy ma swój firmament, swoje planety, swoją ziemię”. A zabierają nas w podróż po uniwersum niewielkiego stworzonka.
Irena Santor, popularna piosenkarka, 31 maja odebrała tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. - To dla mnie wielki honor. Patrzę na to wyróżnienie także z perspektywy całego środowiska muzyki rozrywkowej: to dla nas kamień milowy - mówiła laureatka w wywiadzie udzielonym „Kalejdoskopowi”.
Rodzice ZUZANNY ZIELIŃSKIEJ są znanymi łódzkimi restauratorami – mogła wybrać ten sam sposób na życie, a jednak została aktorką. Właśnie skończyła Szkołę Filmową w Łodzi, a na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych dostała Nagrodę „Kalejdoskopu” za kulturę słowa.
– Dla mnie jego talent pisarski jest talentem obserwatora, kogoś, kto chce zapamiętać i utrwalić coś, co dziś jest, a jutro może nie być – mówi MARCEL SZYTENCHELM, aktor, reżyser, animator kultury, dyrektor Studia Teatralnego „Słup”. 
Warszawski zespół Radio Slam został zwycięzcą 4. Festiwalu Muzycznego Rockowanie. Jurorów urzekły żywiołowość, profesjonalny poziom, kompletność propozycji i charyzma śpiewającego gitarzysty. 
„Łódź jest rozwarstwiona, ogłupiała i biedna”. „Może trzeba by zamknąć niektóre instytucje”. „Przyjeżdża mainstreamowy artysta i dostaje pieniądze, które wyżywiłyby pięć instytucji przez rok” – na spotkaniu ludzi kultury nie zabrakło emocji.
Potężny turbozespół firmy Brown Boveri, maszyna o mocy 22 megawatów, budzi się ponownie do życia. Uruchomiono pokaz multimedialny wyświetlany na turbogeneratorze - jednym z najbardziej spektakularnych elementów Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź.