Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
RECENZJA. Trzeba mieć powód, żeby sięgnąć po „Krawca Niteczkę” Kornela Makuszyńskiego. Inny niż realizacja sympatycznego, tradycyjnego przedstawienia. W Teatrze Lalek „Arlekin” za Makuszyńskim podąża reżyser i dyrektor Waldemar Wolański i z ołówkiem w ręku z poczciwej, humorystycznej opowieści czyni wersję „Niteczka+”, która stawia na zabawę samą teatralnością. O premierze pisze Łukasz Kaczyński.
Film „Deer Boy” w reżyserii Katarzyny Gondek, wyprodukowany przez łódzką firmę Centrala Films, został zakwalifikowany do jednego z najbardziej prestiżowych konkursów krótkich metraży na świecie - Sundance Film Festival.
Literatura, której potrzebujemy. To było państwowe hasło. I była literatura, której „nie potrzebowano”. Ja nie chciałabym by pisarką, której jakaś instytucja będzie potrzebować" - mówiła noblistka Herta Müller. Drugim gościem panelu mistrzowskiego "Europa - demokracja - literatura" była Olga Tokarczuk. 
Depeche Mode, jeden z najbardziej wpływowych zespołów muzyki nowoczesnej, ogłosił, że zimą będą kontynuowali ich aktualną światową trasę promującą wydany w marcu tego roku album Spirit.
Ruszyła nowa odsłona portalu RegionKultury.pl, w którym można znaleźć informacje związane z kulturą w województwie łódzkim. Wydawcą jest Łódzki Dom Kultury.
W podcieniach przy placu Wolności powstała ponad 20-metrowa instalacja artystyczna Marty Krześlak pt. „Wszystko się ułoży”. Wykonana została z różnokolorowej pianki poliuretanowej.
Tryumfatorami konkursów 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia zostały filmy „Serce miłości" Łukasza Rondudy (Kryształowe Jabłko) i rosyjska „Bliskość” Kantemira Bałagowa (Kryształowa Łódka). Jurorzy określili festiwal jako fascynujący przegląd tego, co dzieje się w sercach i oczach młodego pokolenia filmowców.
– Kim był wampir z Bałut, kto porównał rzeźby na pałacu Poznańskich do strachów na wróble, gdzie w Łodzi można spotkać nocą nagą piękność wędrującą po dachu? – na te i inne pytania o literackiej proweniencji odpowiadają Katarzyna Badowska i Karolina Kołodziej w książce „Przewodnik literacki po Łodzi”.
Radosna informacja! Od numeru lutowego w "Kalejdoskopie" stała rubrykę prowadził będzie Łukasz Maciejewski, ceniony dziennikarz oraz krytyk filmowy i teatralny, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci, wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi i Uniwersytetu SWPS, stały gość "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura. 
- Idea obserwowania ptaków ma w sobie jakieś związek z dawnymi tradycjami łowieckimi. Czasem trzeba się skradać, wykazywać cierpliwością, spostrzegawczością. A jednocześnie wolna jest od wiadomego efektu polowań - mówił podczas spotkania w Łódzkim Domu Kultury. Stanisław Łubieński, kulturoznawca, ukrainista, autor m.in. książki "Dwanaście srok za ogon" nominowanej w tym roku do Nagrody Literackiej "Gdynia" i Nagrody Nike, laureat Nagrody Nike Czytelników 2017