Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Nie udało się. Mimo apeli czołowych polskich ludzi kultury, artystów, nawoływań do dialogu ze strony naukowców, manifestacji i akcji w sieci, sprzeciwu odbiorców kultury i petycji, które podpisało 2,5 tys. osób, podczas nocnego głosowania przed Wigilią Rada Miejska zaakceptowała pomysł połączenia domów kultury. Okazuje się, że uchwała zawiera błędy, przez które może ją unieważnić wojewoda. 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania wystawy online "Nowy Rok na starych kartach pocztowych".
Działalność muzeum to nie tylko wystawy, ale także pasjonująca, ukryta przed oczami zwiedzających praca nad ochroną muzealnych obiektów. Dzięki doposażeniu Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi możliwe będzie sprawne i zgodne ze sztuką konserwatorską przygotowanie obiektów z muzealnej kolekcji do prezentacji na organizowanych przez instytucję nowych wystawach czasowych i stałych.
NOWY NUMER. Jakie będzie miasto filmu? – to temat styczniowego numeru "Kalejdoskopu". Czy wciąż powinniśmy powoływać się na mit Łodzi filmowej, a może należałoby odłożyć go już do archiwum – zastanawia się Bogdan Sobieszek. Ewa Ciszewska opisuje efekty badań historii Łodzi filmowej, które wiążą się z dawnymi technologiami. Mieczysław Kuźmicki pisze o tym, jak powinien był wyglądać jubileusz 75-lecia Łodzi filmowej. A Łukasz Maciejewski zachwyca się animacją Mariusza Wilczyńskiego, która zdobyła Złote Lwy na festiwalu w Gdyni.
PODSUMOWANIE. Jeśli kultura odbija się w „Kalejdoskopie” jak w kalejdoskopie, w co chyba nikt nie wątpi, przygotowaliśmy autorskie, subiektywne zestawienie najważniejszych kalejdoskopowych wydarzeń 2020 roku. Oto złota dziesiątka roku naszym okiem.
„Antoni Starczewski. Transpozycje” to nowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dostępna online. Ekspozycja poświęcona jest postaci wybitnego artysty i jego dokonaniom twórczym. Można ją oglądać za pośrednictwem portalu Digitex, który prezentuje wirtualne zbiory CMWŁ.
RECENZJA. Na podarek od Teatru Wielkiego w Łodzi miłośnicy opery musieli poczekać do drugiego dnia świąt, ale warto było. 26 grudnia pokazano online premierę opery komicznej „Don Pasquale” Gaetana Donizettiego w reżyserii Michała Znanieckiego. Można ją tam oglądać do końca stycznia. Pisze Magdalena Sasin.
Pandemia, jej ekonomiczne konsekwencje, a także związane z nią ograniczenia, zmuszają muzea i galerie do przemyślenia sposobu działania. Również kryzys klimatyczny – degradacja naturalnego środowiska wywołana nadprodukcją i masowym transportem – skłania do bardziej odpowiedzialnego planowania przyszłych projektów.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do korzystania ze specjalnej oferty przygotowanej dla osób słabowidzących, starszych, chcących dać odpocząć oczom.
28 grudnia 2020 Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, decyzją wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, otrzymało dotację na zakup licencji filmowych z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i Telewizji Polskiej.