Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych w Łodzi otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu miasta. Łodzianie będą mogli uczestniczyć w koncertach jazzowych, wydarzeniach promujących muzykę klasyczną, folklor czy operę. Wiele z nich odbędzie się w formie bezpłatnej.
8 PAŹDZIERNIKA 2021 - 10 PAŹDZIERNIKA 2021

Różewicz Open Festiwal

Tegoroczny Różewicz Open Festiwal w Radomsku jest rozciągnięty w czasie. Zaczął się w kwietniu 2021 roku ogłoszeniem konkursu recytatorskiego, w maju zostanie ogłoszony konkurs poetycki, w sierpniu będzie plener fotograficzny, główne wydarzenia zaplanowano w październiku, kolejne - w listopadzie.
13 MAJA 2021 - 30 CZERWCA 2021

Od Wyszechradu do Wyszechradu

Ekspozycja „Od Wyszehradu do Wyszehradu” jest wspólnym, zainicjowanym w 2013 r., dziełem Grupy Wyszehradzkiej. Rolę wiodącą w tym przedsięwzięciu odegrało Polskie Towarzystwo Archiwalne (w tym jego prezes dr hab. Hanna Krajewska) przy wsparciu Polskiej Akademii Nauk. Otwarcie 13 V.
25 CZERWCA 2021 - 30 LIPCA 2021

Letnisko - koncerty na Księżym Młynie

W nowym miejscu na koncertowej mapie Łodzi, na Księżym Młynie przez całe lato zagra 26 zespołów. Cykl "Letnisko" startuje 25 czerwca i kończy się 4 września. Na plenerowej scenie zagrają m.in.: Rysy, Fisz Emade Tworzywo, Clock Machine, Kukon, Kaz Bałagane, Malik Montana, Sorry Boys, Marek Dyjak i wielu innych polskich artystów. Będą też wydarzenia towarzyszące.
22 MAJA 2021 - 31 LIPCA 2021

Adonis - Kirklewska i Pasiewicz

Galeria Art Hub zaprasza 22 V o godz. 18 na otwarcie wystawy "Adonis". Znajdą się na niej prace Magdy Kirklewskiej i Piotra Pasiewicza (malarstwo, wideo, instalacja).
10 WRZEŚNIA 2021 - 18 WRZEŚNIA 2021

Przyszłość teraz - Festiwal Łódź Czterech Kultur

Kolejna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur odbędzie się we wrześniu 2021 roku. Po miesiącach stagnacji organizatorzy działają ze zdwojoną siłą, by zaproponować łodzianom dużą dawkę ambitnej kultury miejskiej. Hasłem tegorocznej edycji jest "Przyszłość teraz!"
Można już zwiedzać (od 5 maja) pierwszą część nowej wystawy stałej „Łódź Filmowa” w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Otwarta ekspozycja poświęcona jest rozrywkom z przełomu XIX i XX wieku oraz kinu do 1939 roku. Prezentuje m.in. fragmenty uważanego za zaginiony filmu „Ziemia obiecana” w reżyserii Aleksandra Hertza i Zbigniewa Gniazdowskiego z 1927 roku, oryginalną suknię wizytową Jadwigi Smosarskiej, pokaz trójwymiarowych przeźroczy w Cesarskiej Panoramie czy legendarną kamerę „Oko”, skonstruowaną jeszcze przed Edisonem przez Kazimierza Prószyńskiego.
EDYTORIAL / maj 2021. To nieco inny „Kalejdoskop”. Poinformowani przez wydawcę o cięciach po pandemicznym roku 2020, przygotowaliśmy „wariant oszczędnościowy” na „okres przejściowy”. I tacy właśnie pytamy dziś o władzę obrazu - z premedytacją zatrzymanego. To ostatni mój wstępniak w „Kalejdoskopie”. Tym z Państwa, którzy zaangażowali się, pisząc listy i petycje, i mieli nadzieję, że wydawca zmieni swoją decyzję, przekazuję niniejszym odpowiedź. Pisze Łukasz Kaczyński, redaktor naczelny od lutego 2017 roku.
NOWY NUMER. O rządach obrazu, czyli projektowaniu druków, komunikatów do sieci i dla przestrzeni miejskiej rozmawiamy z Łukaszem Zbieranowskim (Fajne Chłopaki), Urszulą Tarasiewicz (galeria Pop-up), Magdą Świątczak (Ośrodek Wystawienniczy ŁDK), przyglądamy się jak radzi sobie (a radzi!) Kutnowski Dom Kultury. Mieczysław Kuźmicki pisze o powstaniu, trwaniu i jubileuszu Muzeum Kinematografii, Łukasz Maciejewski o wybitnej kobiecej w roli w pewnym serialu, Aleksandra Talaga-Nowacka zastanawia się nad galeriami w Łodzi po zniknięciu Galerii Manhattan i Atlasa Sztuki.
Publikacja „Wielki przemysł, wielka cisza: łódzkie zakłady przemysłowe 1945-2000” autorstwa Agaty Zysiak, Joanny Kocemby-Żebrowskiej, Marty Madejskiej, Eweliny Kurkowskiej, Marcina Szymańskiego, Wiesławy Różyckiej-Stasiak, Michała Grudy otrzymała nagrodę Złoty Ekslibris w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi. To 29. edycja konkursu organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.