Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ukazał się IV tom monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera odbyła się 19 VII 2024 r. w Muzeum Miasta Łodzi. Ta część publikacji, zrealizowanej w ramach 600-lecia nadania praw miejskich, poświęcona jest miastu z czasów PRL i współczesnemu. Odnajdziemy w niej nieoczywiste wątki i mniej znane odsłony powojennej Łodzi.
Liczący 80 lat unikatowy niemiecki półgąsienicowy transporter opancerzony Sd.Kfz. 251, eksponat z Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, w grudniu 2023 roku pojechał na Kaszuby. W Muzeum Pancernym w Kłaninie koło Pucka pojazd wyremontowano i odrestaurowano. Prace sfinansowała placówka z Kłanina. Jednak jest bieda – potrzebne są pieniądze na nowe gumowe podkładki do gąsienic.
Nowy Jork, 30 stycznia 1998 roku, dom aukcyjny Christie’s. Nowojorska marszand Kate Ganz i Peter Silverman, kanadyjski kolekcjoner dzieł sztuki licytują oprawiony w dziewiętnastowieczną ramę portret młodej kobiety z profilu, opisany jako niemiecki obraz z początku XIX wieku, stylizowany na renesansowych włoskich artystów. Dzieło trafia do Ganz za 19 tysięcy dolarów. Przez kilka lat wędruje po wystawach, a w tym czasie jego wartość nieznacznie wzrasta – w 2007 roku Silverman odkupuje je od nowojorskiej marszand za 21 tysięcy dolarów. Kolekcjonerowi na nim zależy, jest bowiem przekonany, że ów „niemiecki obraz” to w rzeczywistości dzieło… Leonarda da Vinci. I tu pojawia się polski ślad.
The Wolfgang Press, New Model Army, Juno Reactor to bohaterowie koncertów trzeciego dnia 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Klubie Wytwórnia. Po blisko trzydziestu latach reaktywował się kultowy The Wolfgang Press, New Model Army zaprezentuje materiał z nowej płyty, a Junor Reactor udowodni, że z połączenia techno i flamenco może powstać coś niezwykle transowego i elektryzującego.
Tegoroczny Festiwal Kamera Akcja będzie pełny programowych zwrotów akcji — zapowiadają jubileuszową 15. edycję organizatorzy. Jej symbolem będzie Greta Garbo, a z ekranu roztoczy się urok wschodzących gwiazd.   Od 24 do 27 października 2024 widzowie będą mogli zobaczyć m.in. przegląd twórczości Coralie Fargeat, objawienia i laureatki ostatniego festiwalu w Cannes. Już od 22 lipca będzie można polować na karnety w przedsprzedaży w atrakcyjnych cenach. Rozpoczął się nabór tekstów do prestiżowego Konkursu Krytyk Pisze pod patronatem Uniwersytetu Łódzkiego.
do 15 WRZEŚNIA 2024

Nabór do konkursu Złota Nitka

Ten konkurs otworzył drzwi do kariery takim gwiazdom polskiej mody, jak Łukasz Jemioł, duet Paprocki & Brzozowski, Agata Wojtkiewicz, Adrian Krupa czy Mikołaj Żurek. Czas na kolejnych młodych projektantów, którzy chcą podbić światowe wybiegi. Rozpoczął się nabór do konkursu Złota Nitka, organizowanego przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych.
14 SIERPNIA 2024 - 20 PAŹDZIERNIKA 2024

Rytmiczne korelacje

Taki tytuł ma wystawa prac Agnieszki Wasiak, która 14 VIII o godz. 17 zostanie otwarta w Galerii Re:Medium.
Teatr Pinokio zapowiada na październik Międzynarodowy Kongres Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży. Wydarzenie ma dać początek nowemu międzynarodowemu festiwalowi S·PLOT, który zadebiutuje w przyszłym roku. Uczestnicy kongresu będą się zastanawiać nad tym jaki powinien być festiwal teatralny adresowany do młodego widza i co zrobić, żeby wpisał się w kalendarz istotnych europejskich wydarzeń.
Odbędzie się między 25 a 27 X w Teatrze Nowym i będzie okazją do eksplorowania terapeutycznej, więziotwórczej i oczyszczającej roli teatru. Na pierwszą edycję złożą się spektakle, spotkania z twórczyniami i twórcami, warsztaty i rozmowy przy muzyce.
17 LIPCA 2024 - 24 LISTOPADA 2024

Beata Bols. Sztuka i ewakuacja

Muzeum Sztuki zaprasza na wystawę „Beata Bols. Sztuka i ewakuacja”, która stanowi podsumowanie działań twórczych artystki z ostatniej dekady. Wernisaż 17 VII o godz. 18 w ms1.