Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Już wiele lat temu Przemysław Ciszewski wymarzył sobie, żeby stworzyć izbę ludową. Niedawno jego wizje przybrały realne kształty.
Spytałem Darka, po co to robi, jaka jest idea audycji. Spodziewałem się, że będzie opowiadał o swojej wielkiej pasji, o muzyce. Ale Darek powiedział: – Dla mnie najważniejsza jest rozmowa.
Zapytaliśmy organizatorów wydarzeń kulturalnych i przedstawicieli firm, jak rozumieją mecenat oraz jak na relacje kultury i biznesu wpływają regulacje prawne. Odpowiedzieli nam .m.in. Jacek Michalak (Atlas), Tomasz Bęben (Filharmonia Łódzka), Michał Piernikowski (Łódź Design Festival), Ceramika Paradyż, Aneta Dalbiak (Centralne Muzeum Włókiennictwa), dyrektorze MCK w Tomaszowie i MDK w Radomsku.
Jest wielce prawdopodobne, iż tegoroczna Nagroda Muzyczna “Fryderyk” trafi do małej wsi Wójcin, położonej między Sulejowem a Opocznem.
RECENZJA. Świetne wiersze! Czytajcie Rojewskiego! Jego debiutancki tom „Ikonoklazm” mówi więcej o nas – Polakach (ba, łodzianach, nawet mieszkańcach Bałut, bo sporo w nim lokalnych realiów) niż obszerne socjologiczne czy politologiczne studia. Pisze Tomasz Cieślak.
WYWIAD. – Nie ma w Polsce ulg podatkowych, które by zachęcały poszczególne osoby, nie tylko duże instytucje, do sponsorowania wydarzeń kulturalnych tak jak w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej. Politycy o tym nie myślą, a instytucje słabo lobbują – mówi KRZYSZTOF MUSIAŁ, kolekcjoner dzieł sztuki i mecenas kultury.
– Pewna pani podeszła do mnie i powiedziała: „Znam pana z okładki Kalejdoskopu. Kalendarium musi zostać!” – mówi Jakub „Hakobo” Stępień, który z okazji 45-lecia „Kalejdoskopu” projektuje nowy wygląd pisma i w wywiadzie (nr 11/2018) wystraszył niektórych stałych czytelników zapowiedzią sukcesywnej likwidacji całomiesięcznego kalendarium wydarzeń. – Przeczytałem je dokładnie i zrozumiałem, że jest potrzebne – ono wyróżnia „Kalejdoskop”.
Tomaszowianie wreszcie doczekali się albumowej publikacji prezentującej stare fotografie z ich miasta.
PKO Bank Polski jest jednym z czołowych w kraju mecenasów kultury. Od wielu lat wspiera przedsięwzięcia i projekty artystyczne, bez których trudno sobie wyobrazić kalendarz wydarzeń kulturalnych w Łodzi. – W dekadach liczyć trzeba nasze zaangażowanie w kultową już YAPĘ, współpracę z Filharmonią Łódzką czy Muzeum Kinematografii – mówi KRZYSZTOF GARBACZ, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Łodzi
Czy w Dniu Zakochanych można się zakochać? Z pewnością tak. A czy można się zakochać zbiorowo?  Jak najbardziej, lecz pod warunkiem, że byliśmy na koncercie artysty, który rozkochał w sobie słuchaczy!