Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
od 18 MAJA 2024

Drakula w Muzycznym

Samotność, nieśmiertelność, sny o potędze i odwieczna walka dobra ze złem – Teatr Muzyczny w Łodzi przygotowuje autorską wersję „Drakuli” z muzyką Jakuba Lubowicza, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Właśnie ogłosił obsadę wybraną w dwuetapowym castingu. W tytułowej roli wampira-arystokraty zobaczymy Pawła Erdmana i Janusza Krucińskiego.
Maciej Staniecki, łódzki eksperymentujący gitarzysta, oraz Wojciech Jachna, trębacz improwizator, zapowiedzieli wydanie kolejnej (po „Two Souls”, 2020) wspólnej płyty zatytułowanej „Complementary Colors”. Krążek ukaże się 15 listopada w oficynie Requiem Records.
RECENZJA. Okres formowania się dojrzałości artystycznej to, jak się wydaje, w życiu artysty czas najważniejszy. W przypadku jednego z najwybitniejszych polskich twórców, Jerzego Nowosielskiego, ten okres przypadł na czas pobytu w Łodzi. Rozwój malarstwa artysty w owych latach można prześledzić na wystawie w Muzeum Sztuki ms1, przygotowanej z okazji Roku Jerzego Nowosielskiego. Pisze Aleksandra Talaga-Nowacka.
RECENZJA. Zbudowano precyzyjny, mocny przekaz, a Agnieszka Skrzypczak pokazała, że potrafi korzystać z całej palety emocji. To wszystko w zaledwie półtorej godziny, bo tyle trwa monodram „Ifigenia ze Splott” w reżyserii Filipa Gieldona w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Pisze Paulina Ilska.
W Łodzi trwały zdjęcia do najnowszego filmu Magnusa von Horna pod tytułem „Mamka”. Łódzkie wnętrza i plenery tym razem „grają” Kopenhagę z lat 20. XX wieku. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, autor nagradzanych obrazów „Intruz” i „Sweat”, opowiada historię młodej szwaczki, która stara się przetrwać w bezwzględnym powojennym świecie.
Wymyślona przez Józefa Robakowskiego w 2001 roku łódzka Nagroda Kobro, przyznawana artystom przez artystów, początkowo wręczana była w Galerii Wschodniej, następnie, od 2011 roku,  w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ostatnio jednak inicjator wycofał nagrodę z tej instytucji, ponieważ nie podoba mu się to, co dzieje się w muzeum po tym, jak jej dyrektorem został Andrzej Biernacki.
Niebawem minie pięć miesięcy od czasu, gdy Ministerstwo Edukacji i Nauki zażądało od  Muzeum Pałac Saski w Kutnie zwrotu półmilionowej dotacji, którą placówka otrzymała w ramach programu „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”, przez sejmową opozycję zwanego „willą plus”. Jeśli muzeum będzie musiało oddać dotację, jego dalsza działalność stanie pod znakiem zapytania.
3 LISTOPADA 2023 / 5 LISTOPADA 2023

Burza emocji w Jaraczu

Na premierę „Burzy” Williama Szekspira zaprasza 4 XI o godz. 19 Teatr im. Jaracza – z okazji jubileuszu 135-lecia sceny. Spektakl zabierze nas w podróż po ludzkich namiętnościach, pragnieniach, tęsknotach, lękach i nadziejach. Istotna jest tutaj refleksja, że nawet przemożne pragnienie zemsty przemienić się może w gotowość do przebaczenia i chęć pojednania, że miłość zwycięża nienawiść i podłość. Reżyseria – Ivan Krejčí.
Już tylko do 31 X do godziny 23.59 można głosować na Skansen w Kwiatkówku i Grodzisko w Tumie w ogólnopolskim konkursie na najlepszy produkt turystyczny 2023 roku.Obydwa obiekty turystyczne są częścią Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
od 30 PAŹDZIERNIKA 2023

Kalejdoskop 11/23

NOWY NUMER. Ekologiczny znaczy lepszy. Słowo to w XXI wieku zrobiło zawrotną karierę. Do tego stopnia, że wytarło się i zużyło. Stało się słowem kluczem, który jednak nie pasuje do właściwego zamka. Fałszywa świadomość dodatkowo przeszkadza w uporaniu się z problemem współczesności, jakim jest degradacja środowiska naturalnego i groźba katastrofy klimatycznej.