Aktualności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Ogłoszono wyniki 31. edycji Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. „Atlas historyczny miasta Łodzi” według projektu Łódzkiego Towarzystwa Naukowego otrzymał Nagrodę Złotego Exlibrisu w kategorii Najlepsza Książka o Łodzi.
VII edycja Piotrkowskiego Biennale Sztuki - ogólnopolskiego konkursu dla artystów sztuk wizualnych - odbędzie się w październiku, a zgłoszenia są przyjmowane do 18 VI 2023 roku.
NOWY NUMER. Ciekawe, jak długo człowiek jest w stanie ufać w szczerość intencji władzy, która, powołując się na szczytne idee, proponuje mu udział w podejmowaniu ważnych dla niego decyzji, a jednocześnie sprawia, że proponowany udział w rządzeniu staje się fikcją...
5 MAJA 2023 - 25 CZERWCA 2023 / 5 MAJA 2023

Sztuka w kwadracie

Międzynarodowe Biennale Obrazu Quadro Art to konkurs prezentujący współczesne trendy w malarstwie, organizowany przez Okręg Łódzki Związku Polskich Artystów Plastyków od 2005 roku. W tym roku odbywa się ósma edycja wydarzenia (pod patronatem „Kalejdoskopu”).
„Zawsze warto” – tytuł wiersza Jonasza Kofty stał się mottem siódmej edycji Festiwalu Off-Północna, który odbył się w kwietniu w łódzkim Teatrze Muzycznym. To pierwszy i jak na razie jedyny przegląd małych form wokalno-aktorskich w Łodzi. Z roku na rok coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność, łącząc różnorodność przedstawień i recitali ze spójnością nadrzędnej myśli artystycznej, a występy profesjonalistów z konkursem dla adeptów sztuki scenicznej.
28 KWIETNIA 2023 - 27 SIERPNIA 2023

.puls.y. Ewy Latkowskiej-Żychskiej

Wystawa poświęcona twórczości profesor Ewy Latkowskiej-Żychskiej prezentuje prace wykonane w okresie ostatniej dekady jej własną techniką czerpania papieru i techniką japońską. Otwarcie 28 IV o godz. 18.
Ola marzy o pięknej sylwetce i zrobieniu kariery w modelingu. Jak tego chce dokonać można będzie zobaczyć w Rzgowie, w spektaklu „Za wszelką cenę”.
28 KWIETNIA 2023 - 11 CZERWCA 2023

Wańka kwadratura koła

Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wystawę malarstwa Henryka Wańka „Kwadratura koła”. Otwarcie 28 IV o godz. 19 przy ul. Sieradzkiej 8.
Galowy występ laureatów V Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty i koncert „Najpiękniejsza” Anny Sroki-Hryń zakończyły tegoroczną edycję Festiwalu OFF-Północna w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Statuetka Jonaszka i 8 000 złotych trafiły do Julii Szewczyk, zwyciężczyni konkursu. Jurorów ujęło jej wykonanie utworu „Kiedy księżyc jest w nowiu” do tekstu Jonasza Kofty z muzyką Janusza Strobla oraz autorskiej piosenki „Tylko lub mnie”.
RECENZJA. Błękit oczu tej małej i błękit małej planety widzianej z kosmosu. A pomiędzy nimi błękit nieba, na którym zbierają się ciemne chmury historii. Tak można by podsumować sztukę Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Wawrzyńca Kostrzewskiego, którą jako swój spektakl dyplomowy przygotowali studenci Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Pisze Piotr Grobliński.