AOIA od nowa | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

AOIA od nowa

Inauguracja sezonu w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi już 21 września. Zgodnie z deklaracjami zawartymi w nowej koncepcji programowej zobaczymy klasykę teatralnej alternatywy - Teatr Ósmego Dnia i Teatr 77 oraz młodych twórców, równie mocno utalentowanych i niepokornych, czyli zespół hip - hopowy Pryzma. 
Inauguracja sezonu 2019/2020 AOIA będzie bombą artystycznych niespodzianek spod znaku teatralnej alternatywy. Bogaty program mieści gościnny pokaz poznańskiej legendy - Teatru Ósmego Dnia, otwarcie Galerii Teatru 77 oraz  koncert muzycznych szaleńców Pryzma. Dla gości wieczoru przewidziana jest lampka wina oraz fantastyczna atmosfera fundowana przez pub Biblioteka. Będzie muzycznie i w duchu wolności teatralnej kontrkultury.
Chcemy z Państwem zrobić nowe otwarcie Sceny AOIA. Niech będzie energetyczna, wypełniona talentem  i wyobraźnią. Kreatywna i odważna. Ta scena powstaje dla Was. Bądźcie przy jej otwarciu, obiecujemy niezapomniane emocje. Będzie okazja do poznania się. Takie wieczory nie zdarzają się często, nawet, nie zdarzają się wcale. My zrobimy wyjątek, ten jeden, jedyny raz.

"I rozstawili namiot wśród nas"
Bohaterkami spektaklu są dwie kobiety, które na pozór niewiele łączy: Judith Malina oraz Elżbieta Zielińska. Pierwsza z nich to artystka i rewolucjonistka żydowska, współzałożycielka jednego z najsłynniejszych teatrów awangardowych – The Living Theatre. Kilka lat temu eksmitowano ją z siedziby teatru. Trafiła do domu opieki społecznej i tam niedawno zmarła. Elżbieta Zielińska to bezdomna, która przez kilka lat mieszkała na trawniku między torami tramwajowymi a przelotową ulicą Poznania. Kiedy przewieziono ją do domu opieki w Gdańsku, uciekła stamtąd i ślad po niej zaginął. Spektakl jest również opowieścią o aktorach.

Teatr Ósmego Dnia z Poznania to jedna z najsłynniejszych grup teatralnych w Polsce, której początki sięgają 1964 roku. „Ósemki” od lat realizują spektakle, projekty edukacyjne, warsztaty teatralne, spotkania i dyskusje z niezależnymi twórcami, a wspierają młodych artystów. Niezmiennie od lat 90.
Scenariusz i reżyseria: Adam Borowski, Marcin Kęszycki
Muzyka: Szczepan Kopyt, Piotr Kowalski
Choreografia: Kacper Lipiński
Obsada: Adam Borowski, Marcin Kęszycki

Działania Teatru 77 i spotkanie z aktorami
Teatr 77 miał status  jednej z najważniejszych scen alternatywnych w Polsce. Studencki teatr, założony w 1969 roku w Łodzi przez Ryszarda Bigosińskiego i Zdzisława Hejduka, był prekursorem nowatorskich działań artystycznych i aktywizujących widzów. Realizowane spektakle teatralne mówiły głosem młodego pokolenia, dotyczącym aktualnych problemów życia społecznego i politycznego. Powstawały dla przestrzeni niescenicznych, prezentowane w fabrykach, na ulicach. W latach 1989 - 2002 teatr prowadził działalność w AOIA. Po latach milczenia, za namową nowej dyrekcji, zespół Siódemek zaznaczy swoją obecność. To, co planują, jest niespodzianką. Można się spodziewać, że warto czekać na to spotkanie.

Koncert Pryzmy
Pryzma jest projektem muzycznym trzech entuzjastów poszukujących nowych brzmień. Zorak, Marcin Januszkiewicz i Melo rozpoczęli swoją współpracę w grudniu 2018 roku. Ich kompozycje charakteryzuje eklektyczna forma łącząca w sobie hip-hop, rock, piosenkę aktorską i wiele innych, trudnych do zdefiniowania form. Skład: Zorak, Marcin Januszkiewicz, Melo.

21 września, godzina 19:15, bilety: 35.00 zł (bilet ulgowy) i 55.00 zł (bilet normalny)

Opis wydarzenia i zdjęcie - materiały Organizatora