Kultura i pandemia podczas Igrzysk Wolności | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =

Kultura i pandemia podczas Igrzysk Wolności

Ze względu na pandemiczne ograniczenia Igrzyska Wolności w tym roku odbywają się w formule online. Organizator udostępnia pięć kanałów, na których można śledzić bezpośrednie transmisje i dwa z tłumaczeniami z i na język angielski. Wybrane streamingi trafiają do mediów społecznościowych. Wirtualny udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. W programie kulturalny IW gośćmi będą m.in. Agnieszka Holland, Joanna Kos-Krauze, Zygmunt Miłoszewski, Filip Springer, Dominika Słowik, Grzegorz Kasdepke.
W Igrzyskach Wolności można wziąć udział za pośrednictwem strony www.igrzyskawolnosci.pl, skąd widzowie przekierowywani są do platformy Vimeo. Nagrania ze spotkań, które już się odbyły będą też dostępne na Facebooku IW w zakładce Filmy. 

Program sekcji „Igrzyska Kultury”:

13 listopada:
godz. 21.00: Rozmowa z Marią Peszek
https://www.facebook.com/events/1077663669351248

Maria Peszek – wokalistka, aktorka, autorka tekstów i performerka. Grała u wybitnych reżyserów teatralnych i filmowych, tworząc szereg wielokrotnie nagradzanych ról. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Jerzym Stuhrem, Kazimierzem Kutzem, Krystianem Lupą. Od 2005 roku koncentruje się na twórczości muzycznej. Wydała cztery albumy solowe. Autorka przejmujących i bezkompromisowych tekstów poruszających tematy religijności, polskości, tradycyjnych ról społecznych, jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w przestrzeni publicznej. W styczniu 2020 po koncertowej przerwie wróciła z zespołem w nowym składzie i z nowymi, zaskakującymi aranżami w ramach trasy "Sorry Polski Super Tour".
prowadzenie: Jędrzej Słodkowski

14 listopada
godz. 11.00: Śmierć jako tabu / Mira Marcinów – spotkanie autorskie
https://www.facebook.com/events/390764455435270/

Śmierć w czasie pandemii koronawirusa stała się czymś codziennym, namacalnym. A jednak wydaje się, że - zwłaszcza w mediach - ukrywamy ją za parawanem liczb dotyczących kolejnych rekordów zakażeń, dostępnych (lub nie) respiratorów czy szpitalnych łóżek. Dlaczego boimy się mówić o śmierci? Jak o niej rozmawiać - z umierającym, z bliskimi? Czy można się do śmierci przygotować? Czy śmierć da się oswoić? I czy można się z nią pogodzić?
Z tymi pytaniami zmagała się Mira Marcinów – filozofka, pisarka, doktorka psychologii, autorka czterech książek, m.in. „Historii polskiego szaleństwa”, za którą była nominowana do Poznańskiej Nagrody Literackiej (2019) – w przełamującej tabu śmierci książce "Bezmatek".
Mira Marcinów pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, jest współzałożycielką i dyrektorką Ośrodka Myśli Psychoanalitycznej oraz prezeska Fundacji IFiS PAN. Laureatka Nagrody Premiera za rozprawę doktorską i stypendium naukowego dla wybitnych młodych naukowców. Finalistka Nagród Naukowych „Polityki” (2019). Twórczyni „Radia Głosy” i performance’ów o zabarwieniu psychiatrycznym. Pisze eseje o melancholii i teorii szaleństwa oraz ekfrazy sztuki współczesnej.
prowadzenie: Joanna Żarnoch-Chudzińska, Gazeta Wyborcza Łódź

14.15: Andrzej Rysuje – spotkanie autorskie
https://www.facebook.com/events/387984129261752 

Gościem spotkania będzie Andrzej Milewskim, znany przede wszystkim jako „Andrzej Rysuje”, rocznik ’85, rysownik satyryczny, codzienny komentator polityczno-społeczny. Na stałe współpracuje z „Gazetą Wyborczą”. W mediach społecznościowych jego rysunki śledzi prawie 700 000 fanów. Tworzył  tez rysunki reklamowe m.in. dla Canal+, HBO, National Geographic, Mastercard, Orange, Playstation, Greenpeace i WWF.
prowadzenie: Paulina Lenkowska, absolwentka filologii polskiej, zawodowo związana z IT

19.30: Jak uratować kulturę w czasie pandemii? (panel dyskusyjny)
https://www.facebook.com/events/377720406896308

Udział wezmą: 
Zygmunt Miłoszewski, pisarz
Barbara Białowąs, reżyserka i scenarzystka
Andrzej Saramonowicz, reżyser, aktor, dziennikarz i scenarzysta
Joanna Kos-Krauze, reżyserka i scenarzystka, przewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich 
prowadzenie: Alicja Myśliwiec, dziennikarka

20.30: O wolności i prawdzie – spotkanie z Adamem Zagajewskim
https://www.facebook.com/events/657515004967101 

Adam Zagajewski –mpoeta, prozaik, eseista, krytyk i tłumacz. Jeden z najczęściej tłumaczonych polskich autorów, w latach 70. uczestnik opozycji demokratycznej. Przez wiele lat mieszkał na Zachodzie, we Francji i w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadził zajęcia na uniwersytetach w Houston i w Chicago. Ostatnio wydał tom szkiców „Substancja nieuporządkowana” (Znak) i tom wierszy „Prawdziwe życie” (a5). W październiku 2017 odebrał w Hiszpanii Nagrodę Księżniczki Asturii.
prowadzenie: Jarosław Gugała, dziennikarz i prezenter radiowy oraz telewizyjny

15 listopada
11.00: Czy UE powinna stworzyć wspólną tożsamość kulturową Europy? (panel dyskusyjny)

Założeniem projektu europejskiego jest kumulacja zasobów i wypracowywanie wspólnych strategii przy jednoczesnym zachowaniu różnorodności. Czy te zasady mogą mieć zastosowanie również do europejskiej tożsamości kulturowej? Podczas panelu postawimy klasyczne pytanie, dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej: co to znaczy być Europejczykiem? Co odróżnia Europejczyków nie od siebie nawzajem, ale od przedstawicieli innych kultur na całym świecie? Czy powinniśmy robić więcej, aby promować wspólną tożsamość kulturową?

Rozmawiać będą:
Christoph Bartmann, dyrektor Instytutu Goethego
Monica Sassatelli, socjolożka kultury, autorka książki „Becoming Europeans: Cultural Identity and Cultural Policies”
Agnieszka Holland, reżyserka i scenarzystka
Salima Belhaj, duńska polityczka
Guillermo Escribano, zastępca Ambasadora Hiszpanii
prowadzenie: Csaba Toth, dyrektor strategiczny think tanku Republikon Institute
partner: European Liberal Forum – ścieżka ELF’s Hub

11.45: Dominika Słowik – spotkanie autorskie
https://www.facebook.com/events/347839273210847/

Debiutancka powieść Dominiki Słowik „Atlas: Doppelganger” (2015) nominowana była do Nagrody Literackiej Gdynia. Druga powieść, „Zimowla” (2019), została uhonorowana Paszportem „Polityki”, nagrodą „Odkrycie Empiku”, a także znalazła się wśród dziesięciu najważniejszych książek roku 2019 dwumiesięcznika „Książki”.
prowadzenie: prof. Krystyna Pietrych (UŁ)

13.30: Kultura w pandemii
https://www.facebook.com/events/386139145870732

Odwołane spektakle, spotkania autorskie, koncerty, zamknięte biblioteki, opustoszałe księgarnie to obraz wielu już miesięcy pandemii, która niemal z dnia na dzień zatrzymała krwiobieg kulturalny. Nagłe zaciągnięcie hamulca wymusiło reorientację działań i zmobilizowało do wejścia w przestrzeń wirtualną. Dla organizatorów wydarzeń kulturalnych czas pandemii był wielkim wyzwaniem – postawił nas przed koniecznością gwałtownej zmiany planów, wynikającej z braku środków (wiele dotacji zostało ograniczonych, mecenat prywatny zaczął się wycofywać z finansowania wydarzeń; spadły, często do zera, dochody), niemożności zorganizowania wydarzeń na żywo, wycofania się artystów, którzy nie mogli podróżować. Jednocześnie pogłębiły się problemy, z którymi świat kultury boryka się od lat: słabe zarobki czy prekaryjne zatrudnienie. Co będzie dalej? 

Rozmawiać będą:
Marta Miłoszewska, reżyserka, wykładowczyni Akademii Teatralnej w Warszawie, członkini zarządu Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych
Grzegorz Kasdepke, publicysta, autor książek dla dzieci, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Kultury Niepodległej
Piotr Sieklucki, reżyser i aktor teatralny, Dyrektor Teatru Nowego Proxima z Krakowa
Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku
prowadzenie: Olga Brzezińska, prezeska Fundacji Miasto Literatury, wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego i menedżerka kultury

mat. organizatora / red.

Kategoria

Inne