POZNAJMY KULTURĘ ROMÓW | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

POZNAJMY KULTURĘ ROMÓW

Warsztaty tradycyjnej pieśni romskiej, wernisaż wystawy, wspólne muzykowanie, rozmowy i wzajemne poznawanie się - oto program rozłożonych na dwa dni obchodów Międzynarodowego Dnia Romów, który przypada 8 kwietnia. Pomysłodawczynią cyklu spotkań z kultura Romów jest Ewa Łukasiewicz z Teatru Szwalnia, która realizuje projekt artystyczny NieObcy.
Wydarzenie jest próbą stworzenia przestrzeni spotkania otwartej dla każdego. W tym dniu Romowie mogą głośniej mówić: jesteśmy, w taki sposób żyjemy, to nasza kultura, tak wygląda nasza przeszłość. Wychodząc od tej  myśli, twórcy projektu zaplanowali pokazanie w Łodzi wystawy prezentującej kulturę żyjącego od wieków wśród nas ludu. Na jej kształt złożą się m.in. fotografie autorstwa Andrzeja Polakowskiego z cyklu „Pożegnanie Taboru”, nagrania dokumentujące m.in. życie w taborach, zebrane w ramach projektu „Poszukiwania i archiwizacja wspomnień i muzyki Romów w Polsce” realizowanego w 2012 roku przez Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce, a także nagrania dotyczące aktualnej sytuacji Romów. 

Harmonogram wydarzeń:

5 kwietnia, godz. 17.30-19.30
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83

Warsztaty pieśni tradycyjnej Romów
Wędrówka muzyczna po Europie
1. Różnorodność muzyczna Romów - prezentacje nagrań oraz omówienie utworów muzycznych.
2. Nauka różnych rytmów poprzez zabawę muzyczną.
3. Czytanie tekstów pieśni w języku Romani wraz z omówieniem.
4. Nauka dwóch pieśni tradycyjnych.
Prowadzenie: Krystyna Markowska

8 kwietnia, godz. 18.00-20.30
Teatr Szwalnia, ul. Andrzeja Struga 90

Wieczór z kulturą romską
W programie: wernisaż wystawy „NieObcy”, muzyka romska na żywo, wspólne śpiewanie, przestrzeń do rozmów i spotkań
Koncepcja projektu wystawy, realizacja oraz rejestracja rozmów: Ewa Łukasiewicz
Wykonanie projektu wystawy: Tomasz Kawełczyk
Fotografie: Andrzej Polakowski
Realizacja sond ulicznych: Alexander Myasishchev
Montaż materiałów audio: Katarzyna Skręt

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

O twórcach:

Ewa Łukasiewicz – absolwentka Wydziału Aktorskiego w PWSFTviT w Łodzi (2004). Współzałożycielka i współtwórca Teatru Szwalnia w Łodzi. W obrębie działalności teatru poszukuje własnego języka twórczego realizując różnorodne działania edukacyjne
i artystyczne. W swoich działaniach pogłębia zagadnienia z pogranicza sztuk performatywnych, dokumentu i reportażu, pracy z pamięcią jednostkową i zbiorową (również pamięcią miejsca), pracy z przestrzenią oraz kontekstami kulturowymi, społecznymi
i politycznym. 

Andrzej Polakowski – artysta fotografik, mgr inż. budownictwa lądowego. Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członek honorowy Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 400 wystaw zbiorowych fotografii artystycznej w kraju i za granicą. Jego twórczość obejmuje szeroki zakres tematów, w których można wyróżnić kilka wątków: reportaż przemysłowy, reportaż społeczno-obyczajowy, fotografię socjologiczną, zdjęcia należące do nurtu fotografii poszukującej i dokumentację lubelskiego życia artystycznego. Do fotografii socjologicznej zaliczany jest cykl zdjęć społeczności romskiej pochodzących z lat 1966-1967, wykonanych na Lubelszczyźnie, bezpośrednio po akcji osiedlania Cyganów.

Krystyna Markowska – wiceprezes stowarzyszenia Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce, certyfikowany instruktor tańca i muzyki tradycyjnej Romów z podstawą  uprawnień pedagogicznych. Członek zespołu muzycznego „Perła i Bracia”, który wykonuje romską muzykę wokalno-instrumentalną. Jego członkowie mają styczność również z muzyką jazzową i tzw. muzyką świata. Badacz terenowy, wieloletni koordynator projektów rządowych i unijnych. W 2015 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, dialogu międzykulturowego i integracji Romów w Polsce.


Foto z wystawy "Pozegnanie taboru" - Andrzej Polakowski

Kategoria

Inne