Skandują, śpiewają | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =

Skandują, śpiewają

RECENZJA. Po przerwie ożyła łódzka supergrupa Już Nie Żyjesz i zaserwowała nowy materiał: trzeci w ogóle, a pierwszy koncepcyjny album „Tragedia”. Pisze Rafał Gawin.
To jej najbardziej rockowy projekt – nawet jeśli dla precyzji podeprzeć się przedrostkiem „post" i nawet jeśli drugie i trzecie plany oraz tła należą do klawiszy i elektroniki (Grzegorz Fajngold). Wracają ostrzejsze gitary (Paweł Lewoc) i podbite basy (Maciej Andrzejewski), a perkusja (Wojciech Czyszczoń) wreszcie brzmi, jakby nagrano ją poza rzeczywistością wirtualną.

To jest koncept. Spójny tekstowo i choć spójnie wyprodukowany (Kamil Łazikowski, wcześniej Cool Kids of Death, Revlovers i Sjón), przekonywająco niespójny muzycznie. Dziewięć części układanki o jednowyrazowych tytułach unurzanych w antyku. Oszczędnie, acz przestrzennie zaaranżowanych. Nieprzegadanych, acz wielogłosowych (przestery i echa). „Podam ci truciznę, w serce wepchnę sztylet” – obiecuje Paweł Strzelec w pierwszym utworze „Jej”, który tak deklamować mógłby chyba jeszcze tylko Roman Kostrzewski. Zaraz zostajemy puszczeni „jeszcze głębiej, w dół” pogłosów: pełny wachlarz emocji („czegoś, co pobudza serce”) nie zostawia na nas suchej nitki. Choć to na pewno nie „zaklęty krąg pomyłek” („Daleko”). Jest mrocznie, w niskich rejestrach, z basami przełamywanymi niemalże piskliwymi dźwiękami, jakby lamentami. Sporo tu przekonywająco zestawionych i zgranych kontrastów: „piekło zamarza, a niebo płonie” („Osobno”).
Wokal Strzelca trafia w czułe punkty rzewną barwą i zaangażowanym zakrzykiem. Jeśli popada w monotonię maniery postpunkowej i postelectro (mnie to nie przeszkadza, ale inny podobno tak), szybko to przełamuje: deklamacją, szeptem czy ucieczką w melodię. Tak, były frontman Pornohagen nie tylko skanduje teksty, ale momentami nawet je śpiewa.

- - - -

Cała recenzja do przeczytania w "Kalejdoskopie" 12/19. Do kupienia w Łódzkim Domu Kultury, punktach Ruchu S.A., Kolportera, Garmond-Press w salonach empik i łódzkiej Księgarni Ossolineum (Piotrkowska 181). A także w prenumeracie (w opcji darmowa dostawa do wybranego kiosku Ruchu): TUTAJ

Możecie też słuchać naszych najlepszych tekstów w interpretacjach aktorów scen łódzkich, z Łodzią i regionem związanych na platformie "Kalejdoskop NaGłos": TUTAJ

Kategoria

Inne
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.